پیام ویژه

آخرين مطالب

فجر چهل‌وپنجم و واحدهای پالایشی

80 میلیون یورو صرفه‌جویی با داخلی‌سازی 17 هزار قلم کالا در پالایشگاه شازند وزارت نفت

80 میلیون یورو صرفه‌جویی با داخلی‌سازی 17 هزار قلم کالا در پالایشگاه شازند
  بزرگنمايي:

پیام ویژه - پالایشگاه شازند با پالایش روزانه بیش از 250 هزار بشکه نفت خام، افزون بر تولید سوخت با کیفیت برای عرضه به ویژه در نیمه شمالی، سوخت با کیفیت مورد نیاز صنایع مهم کشور را تأمین می‌کند؛ این شرکت همچنین به‌عنوان پیشگام در واحدهای پالایشی در زمینه بومی‌سازی و ساخت داخل حرکت کرده و تاکنون افزون بر بومی‌سازی دو کاتالیست مهم صنایع پالایشی، از محل داخلی‌سازی بیش از 17 هزار قلم کالا، 80 میلیون یورو صرفه‌جویی سالانه را رقم زده است.

به گزارش خبرنگار شانا، پالایشگاه امام خمینی شازند یکی از پالایشگاه‌هایی است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی به بهره‌برداری رسیده؛ این پالایشگاه هم‌اکنون ظرفیت پالایش روزانه 250 هزار بشکه نفت را داراست که به 6 فرآورده اصلی به اضافه فرآورده‌های ویژه تبدیل می‌شود؛ فرآورده‌های اصلی تولیدی این مجتمع مدرن پالایشی شامل بنزین یورو 4، نفت‌گاز یورو 4، نفت سفید یورو 4، نفت‌کوره و گاز مایع به اضافه سوخت هواپیما است که افزون بر تأمین نیاز سوخت نیمه شمالی کشور، بخش قابل‌توجهی از انرژی موردنیاز صنایع مهم کشور را تأمین می‌کند.
مجید رجبی همزمان با چهل‌وپنجمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی درباره اقدام‌ها و دستاوردهای این واحد پالایشی به خبرنگار شانا گفت: پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند با حرکت به سمت تولید فرآورده‌های متنوع و با ارزش افزوده بیشتر تلاش می‌کند به سمت تبدیل این شرکت به یک مجتمع پتروپالایشی حرکت کند؛ این شرکت هم‌اکنون با تولید باکیفیت‌ترین سوخت کشور، نیاز صنایع هوایی و کشترانی کشور را نیز تامین می‌کند.
وی افزود: در پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند افزون بر تولید فرآورده‌های اصلی با کیفیت یورو، فرآورده‌های شیمیایی نظیر نرمال هگزان، پروپیلن پلیمرگرید نیز تولید می‌کنیم که تحویل پتروشیمی‌ها می‌شود؛ پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند تنها پالایشگاهی در کشور است که که این نوع پروپیلن را تولید می‌کنیم.
تامین نیاز انرژی صنایع مهم کشور در پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند
مدیرعامل پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند تأکید کرد: هم‌اکنون سوخت موردنیاز کشتیرانی (ای‌تی‌آر) مطابق با استانداردهای روز جهانی در این پالایشگاه تولید شده و تحویل شرکت ملی کشتیرانی می‌شود. علاوه بر این‌ها و سوخت با کیفیت هوایی، فرآورده‌های ویژه دیگری موردنیاز صنایع شیمیایی و پتروشیمی نیز در این مجتمع پالایشی تولید می‌شود که افزون بر ایجاد ارزش افزوده و تامین نیاز صنایع، این شرکت را به سمت پتروپالایشی شدن سوق می‌دهد.
تولید بیش از 90 درصد کاتالیست صنایع پالایشی در داخل کشور
رجبی بیان کرد: در کنار رسالت اصلی تولید فرآورده، در ارتباط با خودکفایی و بومی‌سازی نیز اقدام‌های مؤثری انجام شده است که بومی‌سازی کاتالیست اصلی صنایع پالایشیکه دارای قیمت بالایی بوده و حجم زیادی مصرف سالانه دارد، از مهمترین این موارد بوده است؛ کاتالیست صنایع پالایشی در سال‌های گذشته جز اقلام وارداتی کشور بود که ارز زیادی صرف می‌کرد، اما اکنون بیش از 90 درصد کاتالیست‌های پالایشگاهی از جمله پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند ساخت داخل است.
بومی‌سازی دو کاتالیست مهم صنایع پالایشی در پالایشگاه شازند
وی تأکید کرد: طی دو سال گذشته دو کاتالیست مهم صنایع پالایشی کشور را در پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند به کمک شرکت‌های دانش‌بنیان بومی‌سازی کردیم که یکی کاتالیست موردنیاز واحد آراف‌سی‌سی است که سالانه حدود 4 هزار تن مصرف داریم و ارز زیادی برای واردات نیاز داشت و علاوه بر آن نیز واردات آن به دلیل شرایط تحریم و ترخیص سخت بود.
مدیرعامل پالایشگاه شازند گفت: کاتالیست دوم نیز مربوط به واحد آرسی‌دی بود که حدود یک هزار و 500 تن در سال مصرف داریم و توسط یک شرکت دانش‌بنیان داخلی تست و بومی‌سازی شده است که از محل این داخلی‌سازی نیز ارز قابل توجهی در داخل کشور ذخیره می‌شود.
80 میلیون یورو ارزآوری با بومی‌سازی بیش از 17 هزار قلم کالا
رجبی با اشاره به بومی‌سازی دیگر کاتالیست‌های صنایع پالایشی در پالایشگاه شازند افزود: در زمینه ساخت اقلام و تجهیزات موردنیاز پالایشگاه در زمینه مکانیک، ماشینری، برق، ابزار دقیق و ... اقدامات مهمی انجام شده است و توسط شرکت‌های دانش‌بنیان استان مرکزی، بالغ بر 17 هزار قلم کالا که سالیان گذشته از خارج کشور وارد می‌شده است، در این پالایشگاه بومی‌سازی شده است که به لحاظ ارزی، بیش از 80 میلیون یورو برای کشور ارزآوری داشته است.
وی تأکید کرد: البته این روند متوقف نشده است و در واحد مهندسی پشتیبانی ساخت داخل که بیش از 30 نفر از جوانان نخبه پالایشگاه مشغول به کار هستند، همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان برای بومی‌سازی و ساخت قطعات بیشتر ادامه دارد.
بیش از 90 درصد فرآورده‌های تولیدی پالایشگاه شازند یورو هستند
مدیرعامل شرکت پالایش نفت شازند درباره اجرای پروژه‌های کیفی سازی فرآورده‌های نفتی در این مجتمع پالایشی گفت: هم‌اکنون بیش از 90 درصد فرآورده‌های تولیدی در این پالایشگاه یورو هستند که افزون بر آن استاندارد داخل را نیز برای تولید بنزین دریافت کرده‌ایم؛ بخشی از نفت کوره تولیدی در پالایشگاه نیز باید کیفی‌سازی شود که در این زمینه، پروژه کک سوزنی را تعریف کردیم که این پروژه هم‌اکنون در مرحله طراحی است؛ شرکت تولیدکننده پژوهشگاه صنعت نفت است و دانش فنی آن توسط پژوهشگاه صنعت نفت تولید شده است و ما برای امضای قرارداد و انتخاب پیمانکار آماده می‌شویم.
اجرای پروژه‌های تصفیه پساب شهری و پالایشگاهی
رجبی درباره اقدامات انجام شده در حوزه محیط زیست می‌گوید: در زمینه اجرای پروژه‌های زیست محیطی، آب و پساب گام‌های بزرگی به‌ویژه در سال‌های اخیر برداشته شده است که اجرای پروژه پساب RO از مهمترین این موارد است؛ با اجرای این پروژه آب‌های با املاح بالا تصفیه شده و به فرآیند تولید باز می‌گردد که کمک زیادی به کاهش مصرف آب می‌کند؛ علاوه بر آن طی قراردادی با آبفای استان مرکزی و خریداری پساب شهرستان‌های شازند و آستارا، این پساب را تصفیه کرده و در پالایشگاه استفاده کنیم که جایگزین آب سد و آب‌های زیرزمینی شده و قدم بزرگی برای مصرف آب است.
آشنایی قشرهای مختلف اجتماعی با دستاوردهای صنعت پالایش نفت
وی همچنین از برنامه‌ریزی برای برگزاری اردوهای راهیان پیشرفت همسو با جهاد تبیین خبر داد و گفت: گروه‌های مختلفی امسال با بازدید از بخش‌های مختلف پالایشگاه، در جریان پیشرفت‌های صنعت نفت، کشور و پالایشگاه قرار گرفتند، در دهه فجر نیز خانواده‌ها و فرزندان آن‌ها در پالایشگاه حاضر شدند و و با گام‌های بزرگی که برداشته شده است، آشنا شدند؛ تا پایان بهمن‌ماه امسال بیش از 10 هزار نفر از این مجتمع پالایشی بازدید کرده و در سال آینده نیز، این برنامه برای نخبگان، اساتید و معلمان ادامه خواهد یافت.
اجرای پروژه‌های مهم عمرانی در استان مرکزی توسط پالایشگاه امام خمینی (ه) شازند
مدیرعامل پالایشگاه نفت امام خمینی (ره) شازند درباره پروژه‌های اجرا شده این شرکت در طول 29 ماه گذشته از آغاز به‌کار دولت سیزدهم می‌افزاید: در زمینه مسئولیت اجتماعی نیز گام‌های مؤثری برداشته شده که کمک رسانی به کمیته امداد و بهزیستی و خیریه‌ها در شهرستان شازند به مناسبت ایام ماه رمضان، نوروز و سال تحصیلی از آن جمله است؛ افزون بر آن این کمک‌ها دو مدرسه در دو روستا با 7 میلیارد تومان بودجه با کمک آموزش و پرورش ساخته شده است که به‌زودی به بهره‌برداری خواهد رسید.
رجبی کمک به آبفای استان برای ساخت تصفیه‌خانه آب برای چند روستای اطراف پالایشگاه با 14 میلیارد تومان هزینه، اختصاص مبالغ قابل توجه برای ساخت راه‌های روستایی، اجرای پروژه‌های آسفالت و روشناییی روستاها، با کمک اداره راهداری و اختصاص بودجه قابل توجه جهت لایروبی قنات‌ها با کمک جهاد کشاورزی شهرستان شازند و لایروبی قنات‌های بیش از 20 روستا در قالب این پروژه را از دیگر اقدام‌های این واحد پالایشی برای اجرای پروژه‌های مسئولیت اجتماعی اعلام کرد.
سرمایه‌گذاری 7 میلیون یوروئی برای بومی‌سازی قطعات توربین‌های گازی
وی با اشاره به این که پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند جزو پیشگامان ارتباط با شرکت‌های دانش‌بنیان در میان صنایع پالایشی کشور است، گفت: امسال برای ساخت قطعات توربین‌های گازی با یک شرکت دانش‌بنیان بالغ بر 7 میلیون یورو قرارداد منعقد شده است که در قالب این پروژه قطعات توربین‌های گازی در کشور داخلی سازی خواهد شد، قرارداد دیگری نیز برای ساخت رادارهای سطح‌سنج مخازن با یک شرکت دانش‌بنیان داخلی امضا شده است که با اجرای آن ظرف یک سال آینده، رادارهای سطح سنج مخازن پالایشی در داخل کشور بومی‌سازی خواهد شد.

لینک کوتاه:
https://www.payamevijeh.ir/Fa/News/1461623/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

جزئیات نتیجه انتخابات مجلس به تفکیک استان‌ها

تایید انتخاب 7 تن از روسای دانشگاهها

حرکت قطار سریع السیر بدون ذره‌ای لرزش

واکنش قالیباف به حدنصاب نرسیدن نشست مجلس: اسامی غائبان منتشر می‌شود

قهرمان 14 ساله ایرانی که جان 4 نفر را نجات داد

بارش برف و باران در جاده‌های 8 استان کشور

تسریع در خدمات‌رسانی به مناطق سیل‌زده استان سیستان‌و‌بلوچستان

نزدیک شدن واگذاری مدیریت دو خودروساز به بخش خصوصی

رندرهای جدید آیفون SE 4 فاش شد؛ بدون دکمه هوم و مجهز به فیس آیدی

ابزارهای هوش مصنوعی در هند ملزم به دریافت مجوز شدند

رشد 292 درصدی بخش نفت در 9 ماه سال 1402

افزایش 100 هزار بشکه‌ای ظرفیت پالایشی پالایشگاه آبادان

نفوذ آب به خانه‌های روستایی مناطق سیل‌زده سیستان و بلوچستان

اولین حادثه چهارشنبه آخر سال در مشهد؛ 2 نوجوان مصدوم شدند

تصادف هولناک پژو 206 در اتوبان تهران به کرج

بیت‌کوین رکوردی جدید زد

آیپدها و مک‌های جدید همین هفته رونمایی می‌شوند؟

ادعای خالص‌سازی و مهندسی انتخابات دروغ بود

«جو»یِ دوست‌نداشتنی

سازمان سنجش از سال 1403 «ملی» می شود

انسداد راه دسترسی بیش از 100 روستا درجنوب سیستان و بلوچستان

آماری تاسف بار از مصرف آب در پایتخت؛ هر نفر در تهران 2 برابر الگو آب مصرف می کند!

ماجرای قتل پسر ورزشکار در یک شوخی کودکانه

خسارت 1700 میلیارد تومانی سیل به راه‌های سیستان و بلوچستان

بازگشت به روستا پس از 30 سال

کم‌کاری بانک‌ها در پرداخت وام ودیعه مسکن

اچ‌پی از طرح‌های اشتراکی جدیدی برای اجاره‌‌دادن چاپگر به کاربران رونمایی کرد

سرمقاله جمهوری اسلامی/ سازمان ملل و انبوه جنایات صهیونیست‌ها

سرمقاله همشهری/ دروغ 59 درصدی

بازنده انتخابات از نگاه کیهان

آغاز عملیات اجرایی بزرگ‌ترین طرح بازیافت دی‌اکسیدکربن کشور

بازکردن در پراید در پنج ثانیه توسط سارقین

نجات دختر بچه توسط پلیس از حمله سگ

مهاجرت سالانه 2700 پرستار از ایران

یارانه 5 هزار میلیارد تومانی بانک‌مرکزی به مسافران خارجی!

سرمقاله ایران/ سپهر سیاسی فلسطین در پسا عباس

سرمقاله دنیای اقتصاد/ ارز، بهره و تورم

سرمقاله آفرینش/ نوع مجازات باید سازنده برای مجرم و تأثیر فرهنگی برای جامعه به همراه داشته باشد

جایگزینی کتاب‌های جدید «زبان‌های خارجی» با رویکرد بومی ـ اسلامی با کتب در حال تدریس

هرمزگانی‌ها برای شهید استانشان سنگ‌تمام گذاشتند

سازمان تأمین‌اجتماعی: واگذاری پرسپولیس به ما مثل از چاله به چاه افتادن است

تکرار بهانه‌ نخ‌نمای کارفرمایان در بزنگاه تعیین مزد کارگران

رکوردشکنی مصرف آب در تهران نسبت به مدت مشابه سال گذشته!

ساعت هوشمند VivoWatch 6 ایسوس در راه است

سرمقاله کیهان/ چرا انتخابات ایران حماسه‌ای شگفت است؟

سرمقاله وطن امروز/ برای بغض‌های فروخورده

سرمقاله فرهیختگان/ بحران نمایندگی: بروکراتیزه شدن سیاست

سرمقاله شرق/ اشتیاق

سرمقاله اعتماد/ بیگانگی با حاکمیت!

تغییر در ترکیب مجلس؛ کدام نمایندگان از بهارستان جاماندند؟