پیام ویژه

آخرين مطالب

طنین پیروزی استراتژیک حزب‌الله در تل‌آویو بين الملل

طنین پیروزی استراتژیک حزب‌الله در تل‌آویو
  بزرگنمايي:

پیام ویژه - اکو ایران /متن پیش رو در اکو ایران منتشر شده و بازنشر آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست
دولت بایدن در حال اعمال فشار بر نتانیاهو برای اجتناب از جنگ با حزب‌الله و تلاش برای دستیابی به توافق است. در این حین، اسرائیل نیز گزینه‌های خود در برابر این گروه لبنانی را بررسی می‌کند.
با تشدید خشونت در مرزهای جنوبی لبنان که همراه با چندین حمله پهپادی بودن، دولت بایدن در حال تلاش برای متقاعدساختن بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل برای عدم آغاز جنگی تمام‌عیار علیه حزب‌الله است.
به نوشته بن کاسپیت، تحلیل‌گر مسائل منطقه‌ای در وبگاه المانیتور، یک پهپاد انفجاری که عصر روز چهارشنبه توسط حزب‌الله از لبنان پرتاب شد، در زمین فوتبال ورودی روستای دروزی حُرِفِیش در جلیل علیا که یک واحد ذخیره ارتش در آنجا مستقر بود، منفجر شد. در حالی که نیروها مشغول رسیدگی سربازان مجروح بوده و آن‌ها را از محل تخلیه می‌کردند، یک پهپاد دیگر از مرز گذشت و در همان مکان منفجر شد. در این حمله دوگانه، یک سرباز کشته و نه نفر زخمی شدند که حال دو نفر از آن‌ها وخیم است.
این گروه لبنانی همچنین روز چهارشنبه اعلام کرد که موشک هدایت‌شونده آن به یک پرتابگر گنبد آهنین اصابت کرده است. این حمله احتمالا اولین ضربه به سیستم دفاعی پیشرفته اسرائیل محسوب می‌شود. حزب‌الله یک ویدئو منتشر کرد که به نظر می‌رسد ادعاهایش را تأیید می‌کند و شکاف‌هایی در دفاع هوایی اسرائیل را نشان می‌دهد.
شکاف در زره اسرائیل
هدف قرار دادن مستقیم گروهان ارتش در روز چهارشنبه نشان می‌دهد که حزب‌الله از اطلاعات باکیفیتی در مورد نیروهای مستقر در جبهه شمالی اسرائیل برخوردار است. یک منبع دیپلماتیک اسرائیلی به المانیتور گفت: «این پهپادهای انفجاری تسلیحات تعیین‌کننده یا استراتژیک به شمار نمی‌آیند». او توضیح داد که خطر اصلی در عدم آمادگی ارتش برای مقابله با آن‌ها نهفته است.
در پاسخ به تهدیدات موشکی و راکتی چندین‌ساله در امتداد مرز با لبنان، اسرائیل احتمالاً بهترین قابلیت‌های رهگیری جهان را توسعه داده است. اما با وجود اینکه پهپادها تسلیحات با کیفیت پایین محسوب می‌شوند که با سرعت کم و مقدار محدودی مواد منفجره پرواز می‌کنند، همچنان دارای مزیت هستند.
یک منبع نظامی اسرائیلی به المانیتور گفت: «سرعت کم و پرواز در ارتفاع پایین به آن‌ها اجازه می‌دهد از رادارهای اسرائیل فرار کنند. قدرت آن‌ها در ضعفشان نهفته است. اسرائیل می‌داند که چگونه موشک‌های بالستیک را در خارج از جو رهگیری کند، اما در حال حاضر، در رهگیری آنچه اساساً بادبادک‌های انفجاری در ارتفاع پایین است، مشکل دارد».
فلج‌کردن اسرائیل در شمال
از زمان شروع جنگ غزه، حزب‌الله در حملات خود به اسرائیل، نقطه‌ضعف‌های ارتش آن را آشکار ساخته است. در حالی که اسرائیل روزانه علیه حزب‌الله ترور و حملات هوایی انجام می‌دهد، این گروه می‌تواند به طور موجه ادعای یک پیروزی استراتژیک بزرگ داشته باشد. از ابتدای جنگ غزه، ده‌ها هزار نفر از ساکنان شمال سرزمین‌های اشغالی از خانه‌های خود گریخته و این منطقه به شهر ارواح تبدیل شده است. خانه‌ها، مزارع و تأسیسات نیز شدیداً توسط حملات موشک‌های ضدتانک حزب‌الله آسیب دیده‌اند.
این هفته، شهر مرزی کریات شمونه از آتش‌سوزی‌هایی که توسط راکت‌های حزب‌الله و اسرائیل ایجاد شده و با گرمای خشک هوا گسترش یافته است، خسارات زیادی دید. یک منبع دیپلماتیک اذعان کرد: «موفقیت حزب‌الله در فلج‌کردن شمال اسرائیل و خالی‌کردن ساکنان این منطقه دستاورد بزرگی برای این گروه است».
در مسیر جنگی تمام‌عیار
یک منبع ارشد نظامی اسرائیلی به المانیتور گفت: «با وجود تشدید درگیری‌ها در هفته‌های اخیر، این هنوز جنگی تمام‌عیار نیست. اما با این سرعت، طرفین به چنین جنگی خواهند رسید که می‌تواند منجر به جنگ منطقه‌ای تمام‌عیاری شود».
اسرائیل و حزب‌الله اصرار دارند که خواهان جنگ تمام‌عیار نیستند و در حملات خود محتاطانه عمل می‌کنند. واضح است که آخرین چیزی که لبنان ورشکسته و ویران به آن نیاز دارد، جنگ با اسرائیل است.
اگرچه ایران به وضوح دوست دارد در مقطعی، از طریق گروه‌های مقاومت که سرزمین‌های اشغالی را احاطه کرده‌اند، ضربه سختی به اسرائیل وارد سازد، اما به نظر می‌رسد اکنون را زمان مناسبی نمی‌داند.
ایالات متحده شدیداً مخالف وخامت اوضاع در مرز سرزمین‌های اشغالی و لبنان است و از اسرائیل می‌خواهد تا قبل از پایان کارزار غزه، از حمله نظامی در شمال خودداری کند. طبق گفته چند منبع اسرائیلی، آمریکایی‌ها به اسرائیل هشدار داده‌اند که حملات محدود آن‌ها علیه حزب‌الله خطر تشدید سریع و از دست دادن کنترل را به دنبال دارد.
سناریوی‌های پیش روی
اسرائیل در حال بررسی سه سناریو است. سناریوی اول، پایان جنگ غزه است که حزب‌الله گفته منجر به پایان حملاتش به اسرائیل نیز خواهد شد. این هدف از طریق مکانیزمی برای حل‌وفصل اختلافات مرزی دنبال می‌شود که توسط آموس هوخشتاین، فرستاده ویژه بایدن در دست پیشبرد است.
سناریوی دوم، جنگی تمام‌عیار با حزب‌الله برای بازگرداندن قدرت بازدارندگی اسرائیل در برابر این گروه و دورکردن نیروهای کماندویی آن از مرز به سمت رودخانه لیتانی است.
سومین سناریویی که در حال بررسی است، «جنگی محدود» است که شامل حمله اسرائیل به مناطق مرزی جنوب لبنان برای پاکسازی آن‌ها از نیروهای رضوان می‌شود. این سناریو شامل نبردهایی در مقیاس وسیع‌تر از آنچه امروز دیده شده، از جمله بمباران شهرهای بزرگ توسط راکت و موشک از سوی حزب‌الله و اسرائیل از طریق نیروی هواییش است.
روز پنجشنبه، مقامات آمریکایی گفتند که سناریوی سوم برنامه واقع‌بینانه‌ای نبوده و هشدار دادند که حمله اسرائیل به جنوب لبنان می‌تواند مداخله ایران را به مراتب شدیدتر از عملیات موشکی و پهپادی ماه آوریل به دنبال داشته باشد. آمریکایی‌ها در حال هشداردادن هستند و به اسرائیل می‌گویند که حق ندارد با امنیت کل منطقه قمار کند.
نتانیاهو در تعلل
نتانیاهو در مورد اقدام بعدی اسرائیل مردد است. قرار است شرکای میانه‌روی کابینه جنگ او از حزب وحدت ملی، روز شنبه استعفا دهند. به نظر می‌رسد بنی گانتز، رهبر این حزب که به نتانیاهو اولتیماتومی تا تاریخ 8 ژوئن داده بود تا طرحی را برای حکمرانی پس از جنگ در غزه ارائه دهد، اکنون در تله افتاده است.
استعفای او می‌تواند چشم‌انداز توافق آتش‌بس و تبادل اسیران را که هفته گذشته توسط بایدن پیشنهاد شده بود را نابود کرده و بدون تأثیر تعدیل‌کننده او، نتانیاهو به لطف وزرای تندرویی که بقای سیاسیش به آن‌ها وابسته است، به خواسته‌هایشان برای حمله به حزب‌الله تن خواهد داد.
احتمال اینکه نتانیاهو به یک ماجراجویی در لبنان دست بزند، کم است، اما شاید برخلاف میل خود درگیر آن شود. یک منبع امنیتی ارشد اسرائیلی به المانیتور گفت: «نباید فراموش کنیم که این موضوع تنها به او بستگی ندارد. هر رویداد غیرمنتظره یا اشتباه محاسباتی می‌تواند طرفین را به طور ناخواسته به جنگی تمام‌عیار بکشاند. احتمال وقوع چنین اتفاقی امروز بیش از هر زمان دیگری است».

لینک کوتاه:
https://www.payamevijeh.ir/Fa/News/1489428/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

ارسال کالاهای ترکیه به سرزمین‌های اشغالی از کشورهای ثالث

آخرین وضعیت قیمت خودروها در بازار؛ کدام خودرو محبوب تر است؟

دمویی جذاب از قابلیت iPhone Mirroring در مک را تماشا کنید

پاسخ دفتر روحانی به ادعای قالیباف/ قانون هسته ای به درخواست شعام تصویب نشد

نگرانی بی‌سابقه مردم دنیا در مورد تغییرات اقلیمی

معاون ارزی اسبق بانک مرکزی: با دور زدن تحریم ها اقتصاد زیرزمینی می شود

کرملین: سفرهای پوتین به کره شمالی و ویتنام سازنده بود

هواوی از زبان برنامه‌‌نویسی Cangjie رونمایی کرد

سفیر عربستان در لندن: عادی‌سازی روابط با رژیم اسرائیل «بسیار بعید» است

هواوی گوشی‌های سری میت 70 را در فصل پایانی 2024 رونمایی می‌کند

چین بار دیگر لاکهید مارتین را تحریم کرد

شناسایی 20 بیمار مبتلا به تب دانگی در استان هرمزگان

ورای نفت و اسلحه؛ نبرد تهران و ریاض برای تصاحب قلب‌ها و ذهن‌ها

پیش بینی بورس شنبه 2 تیر 1403

دفتر احمدی نژاد حصر او را تکذیب کرد

پیشتازی ترامپ در جمع‌آوری کمک‌های انتخاباتی

مظلومیت آموزش و پرورش در مناظره دوم

آغاز ثبت نام طرح چکاپ سلامتی بصورت رایگان در منزل!

مدل سبز زیتونی ردمی نوت 13 پرو رونمایی شد

اسرائیل سفیر ارمنستان را فراخواند

سونی خط تولید هدست PSVR 2 را متوقف می‌کند

خشم سئول از توافق مشارکت راهبردی روسیه و کره شمالی

اهواز گرم‌ترین شهر بزرگ جهان شد

با تکنولوژی انقلابی وان پلاس دیگر لازم نیست نگران شارژ باتری گوشی خود باشید!

پیش بینی قیمت دلار 2 تیر 1403

گمانه‌زنی پوتین درباره زمان پایان «پروژه زلنسکی» برای غرب

ثبت‌نام پایه هفتم دانش‌آموزان از امروز آغاز شد

کوپایلت در ویندوز به وب‌اپ تبدیل شد؛ تصمیم عجیب مایکروسافت

راجع به برجام و تحریم‌ها دروغ پراکنی می‌کنند/ برخی از این آقایان زمینه ترور سردار عزیز دل‌ها را فراهم کردند/ آنها پس از شهادتش رفتند تلاش کنند تا با قاتل سردار سلیمانی مذاکره کنند

شکایت فرمانده نیروی دریایی اروپا در دریای سرخ از وضعیت این نیروها در برابر ارتش یمن

حادثه استثنایی در غزه؛ هدف قرار گرفتن خودرو یک صهیونیست با تانک

تراشه تنسور G5 گوگل با فرآیند 3 نانومتری کمپانی TSMC تولید خواهد شد

فارن افرز: آمریکا جهان عرب را به سود چین واگذار می کند

هشدار نارنجی سازمان هواشناسی برای 8 استان

سازمان ملل: ارتش اسرائیل یکی از جنایتکارترین ارتش‌های جهان است

رقابت بیش از 577 داوطلب در آزمون سمپاد و نمونه دولتی

این تصاویر متعلق به کارت گرافیک انسان‌های غول‌پیکر نیست!

منظور:32.5 هزار میلیارد تومان یارانه نقدی در خرداد پرداخت شد

راجع به برجام و تحریم‌ها دورغ پراکنی می‌کنند/ برخی از این آقایان زمینه ترور سردار عزیز دل‌ها را فراهم کردند/ آنها پس از شهادتش رفتند تلاش کنند تا با قاتل سردار سلیمانی مذاکره کنند

فارن افرز:‌ حماس در غزه شکست نخورده است

حملات پهپادی و موشکی مقاومت لبنان به مواضع صهیونیست‌ها

مسمومیت با الکل جان 49 نفر را در هند گرفت

فعلا گوشی نخرید!

حالا می‌توانید ویدیوهای زنده اینستاگرام را صرفا برای کاربران منتخب پخش کنید

تریلر جامع Warhammer 40,000: Space Marine 2 نبردهای خونین فضایی را نشان می‌دهد

تقدیر حماس از ارمنستان برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین

آغاز ارزیابی پذیرفته‌شدگان دانشگاه فرهنگیان از سوم تیرماه

کاهش قیمت سکه؛ افزایش قیمت طلا!

تصویر قاب گلکسی بادز 3 با طراحی مشابه ایرپاد پرو لو رفت

لاوروف: ناتو قصد دارد مانع ایجاد ساختار امنیتی اوراسیا شود