پیام ویژه

آخرين مطالب

روایت تجارت‌نیوز از کارنامه بازار مسکن در دولت سیزدهم؛ خانه‌دار شدن رویا شد! اقتصادي

روایت تجارت‌نیوز از کارنامه بازار مسکن در دولت سیزدهم؛ خانه‌دار شدن رویا شد!
  بزرگنمايي:

پیام ویژه - تجارت نیوز / بررسی روند قیمت و تعداد معاملات مسکن طی سه سال فعالیت دولت ابراهیم رئیسی حاکی از آن است که نمودار قیمت مسکن با وجود روند کاهشی در سال 1402 مجموعاً تا فروردین 1403 سیری صعودی داشته است. این در حالی‌ است که از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم، هر سال از تعداد معاملات املاک کاسته شده و بازار در رکود کامل فرو رفته است.
یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های دولت سیزدهم، پروژه نهضت ملی مسکن است؛ ساخت مسکن از شعارها و برنامه‌های محوری دولت ابراهیم رئیسی بود که به او کمک کرد تا در منصب ریاست‌جمهوری قرار گیرد.
با وجود تمام شعارهایی که درباره ساخت مسکن داده شد اما طی عمر سه‌ساله دولت رئیسی، افزایش قیمت مسکن به روند افسارگسیخته خود ادامه داد و این بار رکود هم گریبان این بازار را گرفت.
سنگ بزرگ علامت نزدن است!
از آنجا که سنگ بزرگ علامت نزدن است، ابرپروژه نهضت ملی مسکن هم به جایی نرسید و دردی از بازار مسکن دوا نکرد. اگرچه مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی، مدعی ساخت بیش از 2.6 میلیون واحد مسکونی در قالب نهضت ملی مسکن است اما ناظران بازار مسکن تردیدهای زیادی دراین‌باره دارند.
بذرپاش به‌تازگی اقدامات دولت سیزدهم در حوزه مسکن را به چند مورد تقسیم کرده و در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی ایکس آنها را برشمرده است؛ اولین مورد، آغاز ساخت بیش از دو میلیون و 600 هزار واحد مسکن است. اما بذرپاش دراین‌باره بیان نکرده است که این واحدها به‌ طور خاص مربوط به چه طرحی‌ است و آیا جزو واحدهای شهری محسوب می‌شود یا روستایی، باقی‌مانده مسکن مهر بوده است یا اقدام ملی مسکن، بافت فرسوده است یا نهضت ملی مسکن؟

از سوی دیگر وزیر راه ‌شهرسازی از رشد تولید مسکن از منفی 6.9 درصد به مثبت 7.1 خبر داده است اما همین آمار نیز با تردیدهایی همراه است، چراکه همه پروانه‌های ساخت صادرشده، به تولید منتهی نمی‌شوند و صرف پایه‌ریزی یک بنا به معنای تحویل آن نیست؛ همان‌گونه که در پروژه مسکن مهر اتفاق افتاد.
همچنین آن‌طور که آمارهای معدود در دسترس و بررسی اظهارات پیشین نشان می‌دهد، اشکالات و مغالطه‌های آماری در کلام مسئولان دولت سیزدهم، میزان ساخت‌وساز مسکن را به 2.6 میلیون واحد رسانده است، نه واقعیت‌های روی زمین.
برخی داده‌های آماری نشان می‌دهد دولت سیزدهم در قالب پروژه نهضت ملی مسکن بیش از یک میلیون و 390 هزار واحد را کلید زده و در مراحل مختلف قبل از تحویل دارد، که این واحدها شامل باقی‌مانده پروژه‌های مسکن مهر (دولت‌های نهم و دهم)، اقدام ملی مسکن (دولت‌های یازدهم و دوازدهم) و بافت فرسوده نیز بوده است. 
در همین حال، دولت سیزدهم به دلیل عقب‌ماندگی از شعارهای غیرقابل اجرا در حوزه مسکن، راه‌های دسترسی به هر گونه آمار رسمی در حوزه ساخت‌وساز را مسدود کرده و تنها به برخی از اظهارات شعارگونه مسئولان برای توضیح درباره عملکرد خود اکتفا می‌کند. بعضی از آمارهای در دسترس نیز به‌ندرت درز و کارنامه سیاه دولت سیزدهم در حوزه تولید مسکن را آشکار می‌کند. 
بر همین اساس، دولت سه‌ساله رئیسی نه‌تنها نتوانست نیاز مسکن را در جامعه پاسخ دهد و به شعار رویایی خود عمل کند، بلکه به دلیل توزیع نامناسب ثروت در کشور و جهش تورم عمومی، مسکن را عملاً از دسترس خانوارها خارج کرد.
اکنون این گزاره قابل تامل است که به دنبال شکست دولت سیزدهم در تولید مسکن از یک سو و کنترل تورم از سوی دیگر، وضعیت بازار املاک در این دوره چگونه بوده و قیمت مسکن طی سه سال گذشته چه نوساناتی را طی کرده است؟
رشد 177 درصدی قیمت مسکن تنها در 3 سال!
فعالیت دولت سیزدهم از تابستان 1400 آغاز شد؛ در این فصل، متوسط قیمت مسکن تهران متری 30 میلیون و 905 هزار تومان ثبت شده که این عدد تا زمستان 1400 به متری 33 میلیون و 704 هزار تومان رسیده است.
متوسط قیمت مسکن در بهار 1401 به متری 36 میلیون و 679 رسیده و تا انتهای سال یعنی زمستان 1401 بالغ بر متری 58 میلیون و 122 هزار تومان برآورد شده است.
با افزایش تورم عمومی و ناتوانی دولت از مدیریت بازارها، از سال 1402 سیاست‌های انقباضی و سخت‌گیرانه‌ای در دستور کار قرار گرفت که یکی از نتایج ملموس آن قفل‌شدگی بازار مسکن بود. در نتیجه همین امر در این مقطع، قیمت مسکن رشد تقریباً کمی پیدا کرده و کنترل شده است. به‌ نحوی که متوسط قیمت مسکن در زمستان 1402 متری 78 میلیون و 436 هزار تومان اعلام شده و این در حالی‌ است که طی بهار 1403 متوسط قیمت مسکن رشدی حدود 6 میلیون تومانی داشته و به متری 84 میلیون و 96 هزار تومان رسیده است.
با این حال اما به‌رغم اعمال سیاست‌های انقباضی در این دوره، دولت باز هم موفق به مدیریت قیمت مسکن نشده و متوسط بهای ملک از تابستان 1400 تا خرداد 1403 بیش از 177 درصد (تنها در سه سال) رشد کرده است.
ریزش 30 درصدی تعداد معاملات مسکن در دولت سیزدهم
بررسی نمودار معاملات مسکن نیز نشان می‌دهد از بهار 1402 معاملات در بازار مسکن افت چشمگیری پیدا کرده است. کاهش تعداد معاملات مسکن در بهار 1402 نسبت به زمستان 1401 بیانگر همین موضوع است.
از سوی دیگر با وجود اینکه زمستان 1402 معاملات مسکن رونقی نسبی را تجربه کرده‌اند، اما این تجربه چندان ماندگار نبوده و در فصل بعد، یعنی بهار 1403 معاملات بار دیگر با افت چشمگیری روبه‌رو بوده است. رشد معاملات مسکن در زمستان 1402 را نیز البته باید به چشم‌انداز تورمی درباره قیمت دلار مرتبط دانست که در آستانه نوروز 1403 بار دیگر در کانال 60 هزار تومانی نشسته بود.
همان‌طور که از بررسی‌ داده‌ها پیداست، دولت سیزدهم برای کنترل قیمت، بهای سنگینی به بازار مسکن تحمیل کرده است؛ بهایی که عملاً معامله‌گران را از این عرصه رانده و بازار املاک را وارد یکی از سنگین‌ترین دوره‌های رکود خود کرده است.
رد پای سرکوب بازار املاک در دولت سیزدهم
بررسی نمودارها همچنین نشان می‌دهد، از همان زمانی که دولت با فشار بیشتری قیمت مسکن را کنترل و سرکوب کرده است، تعداد معاملات نیز به‌شدت کاهش یافته و بازار در رکود معاملاتی عمیق‌تری فرو رفته است. در همین حال نمی‌توان از مصوبات مالیاتی مجلس دراین‌باره هم غافل شد. مصوباتی که دولت نیز به‌شدت طرفدار آن بود و به دلیل ایجاد محدودیت‌های سنگین برای معاملات سرمایه‌ای ملک، این بازار را از سرمایه‌گذاران خالی کرد.
حالا که پایان دولت سیزدهم به‌ طرز غیرمنتظره‌ای فرا رسیده است، مسئولان دولتی ادعاهایی در خصوص فعالیت‌های خود در بازار مسکن دارند که برخی از آنها با حقیقت پیوند زیادی ندارد. شاید بتوان گفت پررنگ‌ترین مورد در سیر مسکن طی سه سال عمر دولت سیزدهم، سیطره رکود است که آثار آن را تا مدت‌ها می‌توان بر بدنه بازار مسکن دید.

لینک کوتاه:
https://www.payamevijeh.ir/Fa/News/1494552/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

رکورد 30 ساله دمای هوا شکست

سامسونگ استفاده از گلکسی رینگ در کنار آهنربا یا حین وزنه‌زدن را توصیه نمی‌کند

رهبر انصارالله: صهیونیست‌ها به‌دنبال بزرگنمایی و دستاوردسازی از تجاوز نظامی به یمن هستند

تلاش‌های دولت سیزدهم برای بهبود شاخص‌های آسیب‌دیده اقتصادی کشور جهادی بود

آمار رئیس سازمان برنامه و بودجه از میزان بدهی دولت

مقام یمنی: تاخیر در تنبیه متجاوز، در قاموس ملت یمن جایی ندارد

آغاز سخنرانی رهبر انصارالله یمن

جزئیات تازه از خودکشی 2 خواهر نوجوان در حکیمیه

طرح تخصیص نفت‌گاز براساس اسناد حمل برخط از مرداد اجرا می‌شود/ جلوگیری از عرضه خارج از شبکه روزانه 6 میلیون لیتر نفت‌گاز

صحبت های مخبر از دستاوردهای اقتصادی دولت؛ از کالابرگ تا معیشت مردم

پیش‌ثبت‌نام هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران‌پلاست فردا آغاز می‌شود

میانگین بارش‌های کشور پس از 4 سال کم‌بارشی، نرمال شد

افزایش مصرف برق همزمان با استقرار هوای گرم

پیگیری وعده‌های بانک مرکزی برای اتصال به یک سامانه

بنچمارک پردازنده میان‌رده Dimensity 8400 فاش شد؛ سریع‌تر از اسنپدراگون 8s Gen 3

هشدار هواشناسی به مسافران شمال

اصلاح ساختار حکمرانی انرژی؛ شرط رفع ناترازی

ملی حفاری برنده مناقصه‌های نمودارگیری شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب شد

وزیر آموزش و پرورش: امسال بیش از 105 هزار معلم جذب می‌شوند

واکنش بازار خودرو نسبت به آزاد شدن واردات خودروهای کارکرده

روسیه کنترل 2 دهکده دیگر در اوکراین را به دست گرفت

آمار جدید شهدا و مجروحان حمله رژیم صهیونیستی به الحدیده

کنترل محورهای مشترک مرزی ایران و عراق ویژه اربعین توسط مرزبانی

افزایش 30درصدی درآمد دولت با اجرای طرح «باک‌پر» در منطقه ارومیه

کاهش واردات نفت کوره چین در نیمه نخست 2024

آمار رئیس دانشگاه فرهنگیان از پذیرش 3000 دانش‌آموز بدون‌کنکور

ادعای تسنیم از سهم‌خواهی در کمیته انتخاب وزیر نفت

شهردار کی‌یف: زلنسکی مجبور به برگزاری رفراندوم می‌شود

شراکت گازی 2 رقیب سنتی

اشرار نازی آباد دستگیر شدند

ادعای تسنیم از عواقب سهم‌خواهی در کمیته انتخاب وزیر نفت

فرار 2 هزار و 396 میلیارد تومانی پول حقیقی از بازار سهام

زیردریایی‌های چین ماهواره استارلینک را از کار می‌اندازند

بخش نفت در سال 1402 به رشد 14.7درصدی رسید/ ضریب جینی در پایان ١4٠٢ به ٣6 درصد رسید

نرخ خرید مرغ مازاد مرغداران اعلام شد

گوگل قصد دارد با همکاری ری‌بن عینک هوشمند بسازد

راه‌اندازی قطار کانتینری دو سربار ایران - چین

جنجال تازه در صنعت موبایل کشور؛ افشاگری تکان‌دهنده رئیس کمیسیون صنایع

هوش مصنوعی گلکسی (Galaxy AI) در قلب نوآوری‌های سامسونگ قرار دارد

تشدید تنش‌ها در بنگلادش؛ دستور تیراندازی فوری صادر شد

یمنی‌ها بندر ایلات اشغالی را به تعطیلی کشاندند

برخی راه‌های خنثی‌سازی تحریم از سوی مسئولان دولتی اجرا شد که آثار مطلوبی داشت

شناسایی سارقان خشن بهارستان توسط مالباختگان

فاز اول کریدور شرقی غربی چین-ایران-اروپا اجرا شد

عرضه بیش از یک‌میلیون لیتر سوخت به پروازهای حج منطقه ساری

افزایش 10درصدی صندلی پروازهای اربعین 1403

آیین‌نامه اجرایی واردات خودروهای کارکرده ابلاغ شد

آزار و اذیت زن جوان توسط فالگیر شیطان‌صفت در تهران

هنوز دولت پزشکیان کارش را شروع نکرده، اخلال در امور دولت را شروع کردید؟/ آقای علم‌الهدی نکنید، تا کی باید باعث سوژه‌سازی و آبروریزی شوید؟!

60 لیتر سهمیه بنزین مرداد شارژ می‌شود