پیام ویژه

آخرين مطالب

کار ویژه محسنی‌اژه‌ای که سوژه شد +عکس ویژه سایر رسانه ها

کار ویژه محسنی‌اژه‌ای که سوژه شد +عکس
  بزرگنمايي:

پیام ویژه - اقدام عملی وی در عدم استفاده از تشریفات فرودگاهی، گام عملی در راستای کاهش تشریفات مسئولین و به تبع آن صرفه‌جویی در هزینه‌های جاری کشور است.
به گزارش مشرق ، روزهای گذشته تصویری از حجت الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای رئیس قوه قضائیه در شبکه‌های اجتماعی بازتاب گسترده‌ای یافت. وی برای سفری به مشهد مقدس از قسمت ویژه فرودگاه (تشریفات) استفاده نکرد و همراه با سایر مسافران وارد هواپیما شد. این اتفاق با واکنش‌های گسترده‌ای بین مردم خصوصاً در شبکه‌های اجتماعی مواجه شد. بسیاری این حرکت قاضی‌القضات را ستودند و آن را نمونه‌ای از مردم‌داری مسئولین قلمداد کردند.
این اتفاق از زاویه دیگری هم قابل بحث است. اخیراً حجت الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای در دیدار جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از پرهزینه اداره شدن حاکمیت انتقاد کرده و به عنوان نمونه به تشریفات مسئولین اشاره کرده بود که با توجه به مضایقی که برای مردم و همه هست تشریفات، تشکیلات و حفاظت وی هم باید نسبت به شرایط مردم تغییر کند.
با توجه به کسری بودجه کشور و عدم تأمین درآمدهای عمومی، اصلاح ساختار بودجه از مدتها قبل در دستور کار قوای مجریه و مقننه قرار گرفته است. اشاره چند روز قبل رئیس قوه قضاییه هم در همین راستا بوده است. اقدام عملی وی در عدم استفاده از تشریفات فرودگاهی، گام عملی در راستای کاهش تشریفات مسئولین و به تبع آن صرفه‌جویی در هزینه‌های جاری کشور است.

پیام ویژه

پیام ویژه

ارتباط مسئولان با مردم، یکی از راه‌های حل مشکلات
ارتباط مسئولین با مردم و دیدار رو در روی آنها از جهات مختلفی حائز اهمیت است. مهمترین جنبه آن آشنا شدن مسئولین با دردهای جامعه است. این که مسئولی رو در رو با مردم به درد دل آنها گوش دهد، هم در افزایش اعتماد عمومی جامعه تاثیرگذار است و هم مسئول را با دردهای جامعه آشناتر می‌کند. مضاف بر اینکه این اقدام توسط یکی از مسئولین ارشد نظام انجام شده است. وقتی فردی در حد سران قوا در اجتماعات عمومی مردم حاضر می‌شود و همانند آنها و بدون تشریفات از وسایل نقلیه عمومی استفاده می‌کند می‌تواند این پیام را داشته باشد که هنگامی که تنگناهای مالی و بودجه‌ای در کشور وجود دارد، مسئولین کشور نیز بسیاری از خرج‌های معمول را کنار گذاشته و بدون استفاده از تشریفات بین مردم حاضر شده‌اند. اقدامی که توسط رئیس محترم جمهور هم تکرار شده و سفرهای استانی آقای رئیسی نیز از جمله همین در کنار مردم بودن است.
تقویت اتحاد ملی در گرو همراهی مسئولان و مردم
در یک نظام مردم‌سالار همراهی و همگامی مسئولان با مردم یکی از جلوه‌های تقویت اتحاد ملی است. اهداف و آرمان‌های نظام جمهوری اسلامی نیز از ابتدا تاکنون همراهی و همگامی مسئولان با مردم بوده است. انتخاب مسئولین از بین مردم آن هم از طریق آرای مردمی و نظارت دائمی مردم بر مسئولان جلوه دیگر این همراهی است که هم در مقدمه و هم در اصول قانون اساسی به آنها اشاره شده است. اینکه یک مسئول بدون تشریفات و در کنار مردم حضور دارد، نشان دهنده ارتباط قوی مسئولان انتصابی با مردم است. در واقع جمهوری اسلامی یعنی مردمی بودن با محور اسلام. حضور مسئولان بین مردم موجب اعتمادسازی بین مردم می‌شود و دسترسی آسان به مسئولان نیز از نمادهای انقلابی بودن مسئولان است.
البته واضح است که مسئول نمی‌تواند دائم بین مردم باشد امّا در برهه‌هایی باید حتماً در میان مردم حاضر باشد. امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) در فرمان بسیار مهمّ حکومتی‌شان به مالک ‌اشتر در همین زمینه می‌فرماید: فَلا اِحتِجابَکَ عَن رَعِیَّتِک؛ از مردم در مدّت‌زمان طولانی غایب نباش. گزینش سبک زندگی مردمی، بی‌تکلّف بودن در کردار و گفتار، دوری کردن از منشهای اشرافی‌گری و از موضع بالا به مردم نگاه کردن از توصیه های امیرالمومنین علیه السلام به مالک اشتر و به همه کارگزاران یک نظام اسلامی است. البته مردمی بودن به ادّعا نیست، باید با طبقات مختلف مردم انس گرفته شود. مسئول نظام اسلامی باید در کنار مردم و با مردم باشد و کسب اعتبار او در گرو همین همراهی است.
حضور بین مردم از دیدگاه مقام معظم رهبری
رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز بارها در سخنان خود حضور مسئولین در بین مردم را دارای برکات فراوانی دانسته‌اند از جمله در حکم انتصاب ریاست قوه قضائیه این نکته را توصیه کرده‌اند. رهبر انقلاب اسلامی مردمی بودن را از شاخصه های انقلابی بودن بر شمرده و در دیدارهای مختلف با مسئولین گوناگون به این نکته اشاره داشته‌اند و یکی از اصول مکتب امام خمینی را حضور مسئولین در جمع مردم قلمداد کرده‌اند.
رهبری در اولین دیدار با اعضای دولت سیزدهم هم به همین موضوع اشاره فرمودند: «یک توصیه به رئیس‌جمهور محترم این است که در شعارهای ایشان مسئله‌ مردمی بودن و از مردم شنیدن و در میان مردم بودن تکرار شده؛ این را از دست ندهند؛ این چیز بسیار مهمّی است. «دولت مردمی» را که شعار ایشان بود، در واقعیّت محقّق کنند و به معنای واقعی کلمه با مردم، در کنار مردم، در میان مردم باشند.»
ایشان هم چنین برای مردمی بودن مسئولان میزانی هم معین کردند: رأی سنجشِ مردمی بودن، شاخص‌هایی دارد. اولین شاخص این است که مسئول کشور، «خودش را دارای شأن و روحیه‌ی خدمتگزاری به مردم بداند؛ نگاه، از بالا نباشد....» لذا در اندیشه آیت الله خامنه ای نیز مردمی بودن مسئولان و همراهی و همگای آنان با مردم در جایگاه ویژه ای قرار داشته و دارد.
جمع‌بندی اینکه اقدام رئیس دستگاه قضا در عدم استفاده از تشریفات در فرودگاه و همراهی وی با مردم، نمادی است برای همگامی مسئولین با مردم. اقدامی بر اساس آموزه‌های دینی و مبانی انقلاب اسلامی که به تقویت اتحاد ملی و همگامی مردم با مسئولان نیز منجر خواهد شد و از سویی با کاهش هزینه‌های اجرایی و تشریفاتی و حفاظتی، هزینه اداره کشور را خصوصاً در ایامی که کشور شاهد کسری بودجه است، کاهش خواهد داد. از طرفی کارگزاران یک حکومت به دلیل شأن و نقش مهمی که در جامعه دارند، همواره زیر نظر مردم یک جامعه هستند؛ به طوری که هرگونه رفتار، گفتار و کردار آنها در نحوه رفتارشان تأثیرات مثبت و منفی در پی خواهد داشت. این اقدام می تواند فتح بابی بین مسئولان و مردم در جهت کاهش هزینه های غیرضروری باشد.

لینک کوتاه:
https://www.payamevijeh.ir/Fa/News/785307/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

لزوم ارائه چارچوب شش گانه و طرح تحول در سازمان منطقه آزاد کیش

تفویض اختیارات بیشتر به استانداران از اهداف اصلی دولت است

برنامه دولت درخصوص سند همکاری 25 ساله ایران و چین

حقوق کارگران در سال 1401 چقدر می شود؟ |خبر مهم در مورد حقوق کارگران

افت چند میلیونی قیمت خودرو

درخواست حزب جمهوریت از تیم مذاکره کننده ایران

پول کی به ایران می‌رسد؟ | آخرین وضعیت بدهکاری کره جنوبى به ایران

در جلسه روسیه و چین با ایران چه گذشت؟

پخش مویرگی چیست و مهمترین عوامل در موفیقت پخش مویرگی

چسب کاشت میلگرد یک به یک آبادگران پلاس ABABOND RA-500+

نبشی و ناودانی خوب چه مشخصاتی دارند؟

دعوای گشت ارشاد و ریحانه پارسا جنجالی شد!

آزادی محمدعلی نجفی از زبان وکیلش

کتک کاری نگار جواهریان و همسرش در خاکسپاری فرزندش

آب پاکی ایران روی دست آمریکا برای مذاکره دوجانبه

سیلیکات سدیم چیست و چه انواعی دارد؟

محمد مهاجری: از ابتدای دولت سیزدهم، سیاست بر تقابل با «سرعت اینترنت» است

حزب مجمع ایثارگران: مذاکرات هسته‌ای امری ملی و فراجناحی است/ دست کسانی را که برای مصالحه دراز شده است، رد نکنیم/ هیچ کشوری نمی­تواند در انزوا پیشرفت کند

سخنگوی وزارت خارجه: هیچ گفت‌وگوی دوجانبه ای با هیات آمریکایی در وین صورت نخواهد گرفت

یادداشت رهبر معظم انقلاب بر گزارش عملکرد ناوگروه 75 نیروی دریایی ارتش + عکس

امام جمعه اصفهان: رئیس‌جمهور دستور بررسی داده است؛ اما هیچ فکری نمی شود داشت که الآن به کشاورزان آب بدهیم/ دولت می‌تواند کمک بلاعوض بدهد

خطیب زاده: هیچ گفتگوی دوجانبه ای با هیئت آمریکایی در وین صورت نخواهد گرفت

کمبود خلاقیت در فوتبال ایران از نظر نکونام

بررسی 10 پرونده جدید در شورای نظارت بر آموزشگاه‌های موسیقی

اولین تصاویر از سرقت یک زن به اجبار شوهرش در کرمان!

عباس: نمی‌پذیریم اشغال فلسطین تا ابد ادامه یابد

ساخت 30 درصد مدارس کشور توسط خیرین/ تدوین 55 عنوان کتاب درباره زندگی‌ خیرین مدرسه‌ساز

روند تزریق واکسن در کشور از بهمن 99 تاکنون

هزار بازرس مسئولیت نظارت بر حدود 12 هزار دستگاه را بر عهده دارند

تاجر بزرگ اینستاگرام، کلاهبردار از آب درآمد

لحظه حمله مسلحانه و وحشیانه چند سارق به راننده سانتافه

توقیف تریلی حامل محموله داروی قاچاق در تهران

بیست و سومین مانور ایمنی در برابر زلزله در مدارس بجنورد

دستگیری هفت سرشبکه توزیع موادمخدر در پایتخت

چاله ها و حفاری‌های رها شده شهر یاسوج داد مردم را بلند کرده است

مقصر شناخته شدن سه تن از مدیران وقت محیط زیست در سانحه اتوبوس خبرنگاران

شهادت یکی دیگر از مدافعان امنیت

نادری: عذرخواهم

واکنش پلیس به سرقت دریچه های فاضلاب

دیوان عدالت اداری: شرط معدل در استخدام منطبق با قانون نیست

سازمان جهانی بهداشت: تست PCR می تواند "اُمیکرون" را تشخیص دهد

طبرسی: علائم اُمیکرون تا الان خفیف بوده است

مهلت ثبت نام آزمون دکتری تمدید شد

زمان برگزاری آزمون معلمین حق التدریس اعلام شد

اولیای دم قاتل را پس از چهار سال بخشیدند

افزایش 90 درصدی کشفیات لوازم خودروهای سرقتی

مانور زلزله در مدارس کرمانشاه برگزار شد

دنیایی که می‌سازیم و سپس ویران می‌کنیم

آیا برگه معاینه فنی تقلبی هم صادر می شود؟

همراهی مجدد پرداخت الکترونیک سپهر و بانک صادرات ایران

© - www.payamevijeh.ir . All Rights Reserved.