پیام ویژه

آخرين مطالب

پشت پرده راز بزرگ چین يادداشت

پشت پرده راز بزرگ چین
  بزرگنمايي:

پیام ویژه - فرارو /متن پیش رو در فرارو منتشر شده و بازنشر آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست
گفته می‌شود در سالیان اخیر دولت چین یک میلیون شهروند اویغور ساکن چین را در اردوگاه‌های اجباری تحت بازداشت قرار داده است. پرونده‌های پلیس شین جیانگ اکنون نام و چهره‌هایی را فاش ساخته‌اند که باعث می‌شوند بتوان نگاهی بی‌سابقه به پشت پرده رازداری چین داشت.
به گزارش اشپیگل، تصاویر اردوگاه از چشم و ذهن محو نمی‌شوند ساعت‌ها، روز‌ها و حتی هفته‌ها پس از بسته شدن پوشه ها. یک زندانی لاغر شاید در اواسط دهه پنجم عمرش دستان بسته خود را به سوی زنی با کت سفید آزمایشگاهی دراز کرده در حالی که نگهبانی که باتوم زاویه داری در دست دارد پشت سر او ایستاده و لبخندی بر لبانش نشسته است.
مرد جوانی روی «صندلی ببر» نشسته یک وسیله شکنجه فولادی که می‌توان بازو‌ها را از طریق آن بی‌حرکت ساخت. عکس دیگری یک زندانی را برهنه از کمر به بالا نشان می‌دهد که بر روی بالا تنه و پشت او نشانه‌های واضح خشونت را نشان می‌دهند.
در عکس بعدی دیده می‌شود مردی با همراهی نگهبانان در راهروی زندان قدم می‌زند در‌ها و قفل‌های سنگین را پشت سر می‌گذارد و حالت خمیده دارد و دست‌ها و پاهایش بسته هستند. نمی‌توان گفت او چند سال دارد چرا که سرش زیر یک کلاه سیاه پنهان شده است. او نیز مانند سایر زندانیان جلیقه بازتابی بر تن دارد. در نتیجه، در میان عکس‌های فاش شده تصاویری از افراد با نشانه‌های واضح مورد آزار فیزیکی قرار گرفتن نیز دیده می‌شود.
این عکس‌ها مربوط به مردان و زنان در یک زندان رسمی با امنیت بالا نیست بلکه مرتبط با یک اردوگاه بازآموزی در منطقه‌ای در شمال غربی شین جیانگ است جایی که اکثریت قریب به اتفاق بازداشت شدگان اویغور هستند. روی کاغذ، آنان چینی محسوب می‌شوند: یک اقلیت مسلمان در جمهوری خلق چین.
با این وجود، آنان در منطقه محل سکونت‌شان در شین جیانگ سالیان اخیر با سیستم نظارتی قوی‌ای مواجه بوده‌اند که مقام‌های محلی برقرار ساخته‌اند که تقریبا تمام جنبه‌های زندگی روزمره‌شان را کنترل می‌کند. کارشناسان بر این باورند که بیش از یک میلیون اویغور در اردوگاه‌های بازآموزی زندانی شده اند.
آنان مجبور هستند سرود‌های کمونیستی را یاد بگیرند و در مراسم پرچم شرکت کنند. کانادا، هلند و ایالات متحده سیاست‌های چین در شین جیانگ را به عنوان «نسل زدایی» طبقه‌بندی کرده اند. در مقابل، در تبلیغات دولتی چین از اردوگاه‌های مذکور تحت عنوان «مراکز آموزشی حرفه‌ای رایگان» یاد می‌شود.
حکومت چین روایت متفاوتی را ارائه می‌دهد: مردم در اردوگاه‌ها؟ چین می‌گوید همه آنان داوطلبانه آنجا حضور دارند. نقض حقوق بشر؟ از دید دولت چین این دروغی اختراعی و اطلاعات نادرستی بوده است. این پاسخ حکومت چین به منتقدان است. چین تاکنون دسترسی نمایندگان تمامی سازمان‌های مستقل حقوق بشری از خارج از کشور به منطقه شین جیانگ را امکان ناپذیر ساخته است.

پیام ویژه


«میشل باشله» کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از سال 2018 میلادی خواستار دسترسی به این منطقه شده بود و در نهایت اجازه یافت این هفته از شین جیانگ بازدید کند. تنها اطلاعات در مورد آن چه واقعا در اردوگاه‌ها می‌گذرد از تعداد انگشت شماری از شاهدان عینی به دست آمده که توانسته بودند ابتدا اردوگاه‌ها و سپس چین را ترک کنند.
به تازگی بیش از 10 گیگابایت از داده‌های دولت چین که تحت عنوان «محرمانه» و «داخلی» طبقه‌بندی شده بودند فاش شده است. این نشت اطلاعاتی شامل هزاران عکس از زندانیان، سخنرانی‌های مخفیانه، مواد آموزشی مورد استفاده توسط مقامات امنیتی و فهرست‌های به ظاهر بی‌پایان اسامی زندانیان است. اکنون وضعیت برای توجیه کنندگان سیستم بازداشت دولتی چین و دفاع از اردوگاه‌ها به طور فزاینده‌ای دشوارتر خواهد شد.
این داده‌ها در ابتدا برای «آدریان زنز» انسان‌شناس آلمانی ارسال شد که اطلاعات محرمانه‌ای در مورد اردوگاه‌ها را در گذشته منتشر کرده بود. به گفته «زنز» این اطلاعات از منبعی ناشناس ظاهرا هکری که موفق به نفوذ به سیستم‌های رایانه‌ای نهاد‌های امنیتی چین شده به دست آمده است. به گفته این انسان‌شناس آن منبع هیچ شرطی برای استفاده از داده‌ها قرار نداده و هیچ پرداختی مالی‌ای نیز صورت نگرفته است.
زنز می‌گوید: «این درز اطلاعاتی مانند پنجره‌ای به سوی یک دولت پلیسی است که اطلاعات کمی از آن بیرون می‌آید. ما هرگز پیش‌تر چیزی شبیه به آن را ندیده بودیم».

پیام ویژه


او با فعالیتش در مورد آن چه در شین جیانگ می‌گذرد نامی برای خود دست و پا کرده است. او اولین فردی بود که فراخوان‌های مناقصه موجود در اینترنت چین برای ساخت اردوگاه‌های بازآموزی از طریق منابع عمومی را پیگیری کرد.
او با بررسی بودجه دولتی چین متوجه شد که هزینه‌ها برای بازداشتگاه‌های جدید افزایش یافته‌اند و در برخی موارد افزایشی 1000 درصدی داشته است. او با استفاده از پرونده‌های اداری توانست نشان دهد که شین جیانگ: شاید به بزرگترین پرورشگاه در جهان تبدیل شده چرا که صد‌ها هزار کودک به این دلیل به دولت تحویل داده شده‌اند که پدر و مادرشان هر دو در اردوگاه‌ها آموزش می‌بینند.
زنز می‌گوید: «این قطعا یک جنایت سیستماتیک علیه بشریت است. ما در اینجا جنایات مختلفی داریم از بازداشت در اردوگاه‌های بازآموزی گرفته تا کار اجباری تا تخریب مساجد و اعمال محدودیت‌های مذهبی. هدف حکومت چین آن است که روحیه اویغور‌ها درهم شکسته شده تا تسلیم حزب شوند و بهتر توسط دولت کنترل شوند».
از طریق تلاش‌های «زنز» داده‌های این افشاگری تازه یعنی پرونده‌های پلیس شین جیانگ به کنسرسیوم رسانه‌های بین المللی که شامل 14 عضو از جمله اشپیگل، لوموند، یو اس‌ای تودی، ال پائیس و بی‌بی سی است راه یافت.
تیم گزارش دهی بین المللی هفته‌ها وقت صرف بررسی صحت داده‌ها کرد. عکس‌هایی که ساختمان‌ها را نشان می‌دهند با عکس‌های ماهواره‌ای مطابقت داشتند.

پیام ویژه


برخی از عکس‌ها هم چنین حاوی داده‌های GPS بودند که مکان دقیقی را که تصاویر گرفته شده‌اند را نشان می‌دادند. اسناد و عکس‌های انفرادی به منظور بررسی برای کارشناسان مشهور پزشکی قانونی ارسال شدند. سخنرانی‌ها و دستورالعمل‌های رسمی با افشاگری‌های پیشین و اظهارات کادر‌های حزب چین مقایسه شدند. سرانجام، تیمی متشکل از روزنامه نگاران «اشپیگل» و «بی بی‌سی» به ترکیه و هلند سفر کردند تا با اعضای خانواده زندانیان اردوگاه که نام و عکس های‌شان در داده‌ها یافت می‌شود ملاقات کنند.
نتیجه ارزیابی این بود: داده‌ها معتبر و نگران کننده هستند. نتیجه گیری با دقت و بررسی سطر به سطر و ستون به ستون داده‌ها صورت گرفته است.
این داده‌ها تقریبا تک تک ساکنان منطقه کاشغز چین را شامل می‌شوند. صد‌ها هزار نفر به همراه نام، تاریخ تولد و شماره شناسایی‌شان فهرست شده‌اند. بر اساس پرونده‌های پلیس شین جیانگ بیش از 22000 نفر در سال 2018 که بیش از 12 درصد از جمعیت بزرگسال آن منطقه را تشکیل می‌دهند بازداشت شده‌اند و دست کم برای یک سال محبوس بوده‌اند و در بهترین حال این مدت زمانی است که به طول می‌انجامد تا یک برنامه آموزش مجدد که از سال 2017 آغاز شده تکمیل شود. کسانی که موفق به گذراندن این دوره نمی‌شوند باید برای مدت طولانی‌تری در بازداشت باقی بمانند.
دست کم یکی از اردوگاه‌های نزدیک پارک صنعتی «کوناشهر» شامل سلول‌هایی است که زندانیان را می‌توان در سلول انفرادی قرار داد همان طور که در تصاویر اردوگاه موجود در پرونده‌های پلیس شین جیانگ نشان داده شده و سلول‌ها ظاهرا مورد استفاده قرار می‌گیرند.
طبق پرونده‌های اخیرا فاش شده زندانیان هر ده روز یکبار اجازه دارند ده دقیقه با اعضای خانواده خود تماس تصویری داشته باشند، اما محتوای تماس‌ها ضبط می‌شوند. در این اسناد آمده است: «اگر محتوای بحث یا روحیه زندانی» غیر عادی «تلقی شود مسئولان» اقدامات مناسب «را انجام می‌دهند».
در نتیجه، اکثر بستگان احتمالا از مجازاتی که اعضای خانواده‌شان متحمل می‌شوند بی‌اطلاع هستند. احکام مرتبط با محکومیت را تنها می‌توان در فایل‌های بی‌پایان اکسل که توسط مقامات امنیتی نگهداری شده بودند گاهی اوقات همراه با یک عکس پیدا کرد.
پرونده‌های پلیس شین جیانگ شامل 5074 عکس زندانی است که توسط مقام‌های مجری قانون در کوناشهر در فاصله ژانویه تا ژوئیه 2018 گرفته شده‌اند. تصاویر به دست آمده از این نشت داده‌ها واقعیت درون اردوگاه‌های چین را نشان می‌دهند. هزاران چهره افرادی که در عکس‌های کم نور به دوربین خیره شده‌اند و شک و تردید بزرگ روی صورت شان نقش بسته آن هم به دلیل بوروکراسی بیرحمانه یک سیستم بازداشتگاه غیرانسانی.

لینک کوتاه:
https://www.payamevijeh.ir/Fa/News/835100/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

قتل همسر با سلاح در میدان پلیس قم

جاماندگان از طرح سرشماری، تسهیلات ویژه دریافت می‌کنند

آیین‌نامه اجرایی اعطای تسهیلات ازدواج و اشتغال تصویب شد

افزایش 300 درصدی قیمت زعفران در بازار داخلی؛ صادرات 40 درصد کاهش یافت

جهش قیمت پراید در بازار؛ آخرین قیمت خودروهای داخلی

تفاوت ایران و کره جنوبی در اهدای تسهیلات به بنگاه‌های اقتصادی

اپل تراشه پرچمدار خود را از آیفون‌های غیر Pro حذف می‌کند

تاریخ انتشار God of War Ragnarok مشخص شد

دوحه برجام را احیا می کند؟

آتش سوزی عظیم در مزارع گندم رومانی

سقوط تابلوی تبلیغاتی بر سر عابر پیاده در تهران

پول گندمکاران روی هوا و شرکتی که پاسخگو نیست!

چه تعداد بیکار داریم؟

تقاضای تعیین تکلیف شرکت‌های واردکننده نهاده‌ دامی

تکمیل رینگ بزرگراهی شرق جزیره قشم

کاهش 19 درصدی ذخایر سدهای پنجگانه استان تهران

برخورد دولت با استخراج غیرمجاز رمزارزها سخت‌تر می‌شود!

ضرورت استفاده از ظرفیت هوشمندسازی و تکنولوژی شهرهای خواهرخوانده

حمایت نفت و گاز زاگرس جنوبی از کسب‌وکار با خرید کالا از بازارهای داخلی

امیدوارم در آینده شاهد فضای جدیدی از بازار تهران باشیم/ اگر نمایشگاه در فضای بزرگتر برگزار شود، بر عملکرد آن تاثیرگذار است

مدیریت شهر با مشارکت خانواده‌ها

سقف قیمتی برای نفت روسیه بهای نفت را به 400 دلار می‌رساند

با خطرناک‌ترین زن فرانسوی عضو داعش آشنا شوید+عکس

امیرعبداللهیان: مذاکرات دوحه، برای اخذ تضمین اقتصادی از آمریکا بود

هنگام حمله سگ‌ها چه کنیم؟

اژه‌ای: کسی را بازداشت کردید به خانواده‌اش خبر دهید

خاطره یکی از شاهدان عینی واقعه کشف حجاب و قیام مسجد گوهرشاد

خبری نگران‌کننده برای مادران ایرانی

گرگ وال استریت: الان بیت کوین بخرید، در آینده سود کنید

بزرگترین سرقت اطلاعات تاریخ رقم خورد

آرامکو قیمت رسمی فروش نفت به مشتریان آسیایی و اروپایی را افزایش داد

صدور احکام افزایش حقوق و مزایای کارمندان ثابت رسمی شهرداری تهران/پیگیری برای ترمیم حقوق پرسنل رسمی ثابت

دستاوردهای بزرگ پایانه‌های نفتی با تکیه بر توان داخل

کشف جسد زن جوان در چمدان مسافرتی

واکنش‌ها به اظهارات جنجالی فائزه هاشمی

«پس‌قلعه» به عنوان روستای گردشگری معرفی می‌شود

پایان ارزیابی متقاضیان اجرای طرح احیای چاه‌های بسته و کم‌بازده نفت تا شهریور 1401

راهی برای گذر از زمین‌گیری نیروهای سیاسی

وزیر تکذیب می‌کند، لودرها تخریب

ظریف: دلیل تحریم من حمایت از رهبری بود؛ گفتند این سخنگوی رهبری است/ شاید علیه هیچ‌کسی به اندازه من اینقدر حمله نشده باشد/ احساس می‌کردم که قابلیت رای‌گرفتن بالایی دارم/ رئیسی اگر پیشنهاد وزارت می داد، دشوار بود رد کنم/ بدم نمی‌آمد لاریجانی رییس جمهور بشود

کدام کشور رتبه اول روزانه فوتی‌های کرونا را دارد؟

احتمال الزام کارفرمایان به جذب سربازان ماهر

شیائومی و شروعی دوباره در ویتنام

هشدار به یوتیوب‌بازها؛ مراقب بدافزار سرقت ارزهای دیجیتال باشید

تــلاش بـرای آزادی دوستــــان

وزیر نفت در گذشت محمد سانوسی بارکیندو را تسلیت گفت

امکان صدور مجوز ساخت و ساز به تعاونی جهادکشاورزی در مرادآباد وجود ندارد/در انتظار حکم شورای تامین برای برخورد با تخلفات هستیم

مرگ تلخ دانشجوی دانشگاه صنعتی خواجه نصرالدین طوسی + جزئیات

ناآرامی ها در ازبکستان

دستور جدید رئیسی در مورد یارانه: بررسی اعتراضات یارانه‌ای با اعتماد به خوداظهاری‌ها باشد