پیام ویژه

آخرين مطالب

حقوق معلمان با رتبه بندی چقدر می شود؟ يادداشت

حقوق معلمان با رتبه بندی چقدر می شود؟
  بزرگنمايي:

پیام ویژه - همشهری /متن پیش رو در همشهری منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
با طرح رتبه‌بندی معلم‌ها که هفته آینده وارد عملیات اجرایی می‌شود، چند درصد حقوق‌ها رشد خواهد کرد؟
زهرا رستگارمقدم/ «رتبه‌بندی معلمان» 25 اسفندماه 1399 در قالب لایحه‌ای از سوی دولت به مجلس ارسال شد که کلیات آن در 18خردادماه سال 1400به تصویب رسید، اما به‌دلیل تغییرات قابل توجه لایحه از سوی نمایندگان مجلس و عدم‌تامین بار مالی آن، پس از چند ماه معطلی در مجلس، از سوی شورای نگهبان رد شد و دوباره به مجلس بازگشت. با انجام اصلاحات وارده از سوی مجلس، اسفندماه سال گذشته، رتبه‌بندی از سوی شورای نگهبان مورد موافقت قرار گرفت و از رئیس مجلس برای اجرا به دولت و از سوی رئیس‌جمهور به وزارت آموزش و پرورش، سازمان برنامه و بودجه و سازمان اداری و استخدامی کشور برای تدوین آیین‌نامه اجرایی ابلاغ شد. در نهایت روز گذشته سخنگوی آموزش و پرورش اعلام کرد که آیین‌نامه اجرایی قانون رتبه‌بندی معلمان از سوی هیأت وزرا تصویب و برای اجرا ابلاغ شده‌ است. این شیوه‌نامه شامل جزئیاتی است که هیأت‌های ممیزه باید براساس آن کار کنند. یوسف نوری، وزیر آموزش و پرورش گفت: تلاش ما بر این است که در هفته آینده شیوه‌نامه اجرایی قانون رتبه‌بندی معلمان نهایی و در داخل وزارتخانه وارد عملیات اجرایی شود.
مشمولان چه کسانی هستند؟
با ابلاغ آیین‌نامه اجرایی قانون نظام رتبه‌بندی معلمان تکلیف مشمولان رتبه‌بندی، نحوه تبدیل وضعیت نومعلمان، امتیازات و شرایط لازم برای احراز رتبه‌های پنج‌گانه و میزان افزایش حقوق ناشی از رتبه‌بندی مشخص شد.
مشمولان این طرح، معلمان و نیروهای توانبخشی مدارس استثنایی هستند که هم‌اکنون صرفاً در واحدهای آموزشی و تربیتی تمام‌وقت مشغولند یا کارکنان کادر اداری وزارت آموزش‌وپرورش که برای معلمی استخدام شده‌اند یا آن دسته از نیروهای اداری شاغل در پست‌های کارشناسی و بالاتر که مدتی در خدمت معلمی بوده‌اند. اما نیروهای بدون کد شناسه استخدام مورد تأیید سازمان اداری و استخدامی کشور، کارکنان مأمور یا انتقالی به سایر دستگاه‌های اجرایی، کارکنان مأمور به مدارس غیردولتی، نیروهای مازاد یا در اختیار مدرسه، همه کسانی که بیش از یک صندوق حقوق دریافت می‌کنند، افرادی که در مرخصی بدون حقوق به‌سر می‌برند، افراد انتقالی به دانشگاه‌های فرهنگیان و شهیدرجایی و افراد مأمور به تحصیل مشمول این آیین‌نامه نیستند.
امتیازات برای رتبه‌های پنج‌گانه
امتیازات لازم برای کسب رتبه‌های پنج‌گانه قید شده است و مشمولان در یکی از رتبه‌ها قرار خواهند گرفت. بسته‌های ارزیابی با سنجه‌های کیفی متفاوت که متناسب با هر رتبه از عمق و اهمیت بیشتری برخوردار می‌شود، برای هریک از رتبه‌ها به‌صورت مجزا و براساس سهم از سقف امتیاز توسط مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی وزارت با همکاری مراجع ارزیابی‌کننده به اجرا گذاشته می‌شود. حداقل امتیاز مورد نیاز برای احراز هریک از رتبه‌های مشمولین براساس سهم امتیازات تعیین‌شده است.
شاخص‌های رفتاری و عملکردی برای ارزیابی و احراز رتبه‌ها، ازجمله مدرک تحصیلی، سنوات خدمت، گواهینامه‌ها، تألیفات، پروژه‌ها و میزان و ضریب تأثیر آن با شیوه‌نامه خواهد بود که با همکاری سازمان اداری و استخدامی کشور و وزارت تهیه و به تأیید وزیر آموزش‌وپرورش خواهد رسید. در ارزیابی شایستگی‌های عمومی، مجموعه‌ای از صفات و ویژگی‌های شخصیتی فرد مثل باورها، نگرش‌ها، اعتقادات و رفتار مبتنی بر نظام ارزشی، فرهنگی و اخلاقی جامعه اسلامی و نظام آموزش‌و پرورش معیار بررسی است. اجرای رتبه‌بندی منوط به حداقل 2سال خدمت در آموزش‌وپرورش از تاریخ اجرای این آیین‌نامه است. مشمولانی که پس از ارزیابی نخست، حداقل امتیاز لازم برای احراز رتبه آموزشیار معلم را کسب نکنند، از تاریخ عدم‌احراز رتبه، به‌مدت یک سال به آنها فوق‌العاده رتبه آموزشیار معلمی پرداخت خواهد شد. این دسته از مشمولان می‌توانند در فرصت یک‌ساله با کسب امتیاز لازم و ارزیابی مجدد در یکی از رتبه‌ها قرار گیرند. همه افراد تازه استخدام شده‌اند به‌صورت پیمانی به‌کارگیری خواهند شد و تبدیل وضعیت آنها منوط به کسب امتیازات رتبه مربی معلم و با رعایت سایر قوانین مربوطه است و ارزیابی آنها پس از 2دوره ارزیابی سالانه صورت می‌گیرد.
به استناد ماده7 آیین‌نامه، مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی وزارت موظف است پس از اجرای دوره ارزیابی، برای هر یک از شرکت‌کنندگان، کارنامه احراز شایستگی با محتوای نقاط ضعف و قوت، صادر و همراه با الزامات و توصیه‌های آموزشی و برنامه‌های توانمندسازی در قالب سامانه جامع مسیر رشد معلم، به ایشان ارائه کند.
افزایش‌ها چگونه خواهد بود؟
 10روز مهلت اعتراض پس از ابلاغ رتبه، نسبت به نحوه رسیدگی، ارزیابی و رتبه تعیین‌شده معین شده است. در ماده 15میزان افزایش حقوق ناشی از رتبه‌بندی در فیش حقوقی مشمولان اعلام شده است؛ به‌ترتیب برای رتبه‌های پنج‌گانه آموزشیار معلم، مربی معلم، استادیار معلم، دانشیار معلم و استاد معلم به‌ترتیب 45درصد، 55درصد، 65درصد، 75درصد و90درصد مجموع امتیازات حق شغل، حق شاغل و فوق‌العاده شغل در حکم کارگزینی مشمولان، به‌صورت جداگانه درج و ماهانه پرداخت می‌شود. ارزیابی مجدد نیز هر 3 سال یک‌بار خواهد بود.
محمدرضا نیک‌نژاد، کارشناس آموزش و پرورش اما می‌گوید این درصدها اگر اعمال شود، روی 2بند آغازین حکم اجرا خواهد شد. او می‌گوید: «در 2بند نخست حکم‌ معلم‌ها، به حق شغل و حق شاغل اشاره شده است که این دو، حقوق ثابت فرد بوده و از دریافتی پایین‌تر است؛ مثلا من که حکمم 9میلیون تومان شده، درواقع با کسر مالیات و... 7میلیون تومان دریافت می‌کنم. اما 5میلیون تومان آن مربوط به2 بند اول حکم یا حقوق ثابت است و اگر قرار باشد بنا بر رتبه‌بندی 45تا 90درصد افزایش وجود داشته باشد، روی همین 2بند است. به‌عبارتی با 45درصد افزایش 2میلیون تا 2میلیون و 500هزار تومان به حقوق من افزوده می‌شود که باز هم مطابق و هماهنگ با افزایش قیمت‌های افسارگسیخته امروز نیست؛ یعنی طرحی که تا این اندازه معلم‌ها پیگیرش بوده‌اند در حقوق شخصی مثل من با این سابقه و مدرک تحصیلی که حتما دستمزد بالایی نسبت به دیگر معلم‌ها دارم به این شکل خواهد بود.»
طرحی با ملاک‌های کلی و سختگیرانه
ملاک‌های ارائه شده کلی و سختگیرانه است. این نظر بسیاری از معلم‌هاست که از زبان نیک‌نژاد نقل می‌شود. او معتقد است: «هیأت‌های ممیزی که کار ارزیابی معلم‌ها را انجام می‌دهند، خارج از آموزش و پرورش آورده شده‌اند و شامل هیأت علمی دانشگاه و بازنشستگان آموزش و پرورش می‌شوند. شاید به ظاهر شکل آموزش این دو گروه با هم یکسان باشد، اما محتوای نحوه کار معلم در مدرسه و استاد در دانشگاه کاملا متفاوت است. معلم فقط می‌تواند بفهمد معلم چه کاری انجام می‌دهد. نزدیک‌ترین نیروی اداری که می‌تواند ارزیابی کند، مدیر است. مدیر درباره شایستگی‌های عمومی، حرفه‌ای و اداری نظر می‌دهد، اما ارزیابی باید دقیق‌ باشد؛ مثلا سواد معلم چطور قرار است در این ارزشیابی‌ها مشخص شود؟ چه مدرکی برای اینکه فرد سر کلاس خوب تدریس می‌کند یا نه وجود دارد؟ سواد معلم چطور می‌تواند با گذراندن ضمن خدمت تشخیص داده شود؟» او می‌گوید که با این نوع ارزیابی و سیاستگذاری‌ها حتما معلم‌ها از رتبه 3بالاتر نخواهند رفت.
نیک‌نژاد که خود معلم 30سال خدمت است و در آستانه بازنشستگی قرار گرفته، می‌گوید: «دولت از ابتدا اعلام کرد یک تا یک و نیم میلیون تومان به حقوق معلم‌ها اضافه شود و از رتبه‌بندی دست بردارند، اما با فشار بیرونی از سوی معلم‌ها و فشار درونی از سوی آموزش و پرورش، دولت مجبور به این کار شد؛ هرچند هنوز سد بزرگ دولت است که به لحاظ بودجه همواره دچار مشکل بوده است. مسئله دولت اجرای کیفی طرح نیست، بلکه مسئله آن بودجه است. این مسئله باعث می‌شود حداقلی که به حقوق معلم اضافه می‌شود، رضایت او را جلب نکند. این آشفتگی‌ها در قانون و آیین‌نامه دردی از معلم را درمان نخواهد کرد. باید میانگین حقوق معلمان به میانگین حقوق جامعه برسد.»

لینک کوتاه:
https://www.payamevijeh.ir/Fa/News/843234/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

امیرعبداللهیان: تا در مورد همه چیز توافق نشود نمی‌توانیم از رسیدن به توافق بگوییم

تجارت دو میلیاردی لباس فرم مدارس!

طوفان در فرانسه کشته برجا گذاشت

کانون وکلا: 40 درصد از وکیل‌های جوان کشور بیکار هستند

وزیر بهداشت: به فکر گرمازدگی زوار در ایام اربعین هستیم

جاده‌های سیل زده کشور در مسیر هموار شدن

هفت‌ تیرکشی سر جای پارک

وقتی «عزت‌الله انتظامی» حاضر نشد پرچم ایران را پاره کند!

جزئیات میزان افزایش «حقوق» بازنشستگان از زبان سرپرست وزارت کار

افزایش 20 درصدی قیمت برخی محصولات لوازم خانگی

اوپو ColorOS 13 مبتنی‌بر اندروید 13 رسما معرفی شد

حقوق مستمری بگیران در سقف مصوبه شورای عالی کار افزایش یافت / دولت برای بهبود معیشت سایر اقشار نیز برنامه دارد

رشد سریع کارگاه های ساخت مسکن در آینده ای نزدیک

رییس‌جمهور موافق بود، برخی نهادها با ورود زنان مخالفت کردند

شوکرانِ مصدق

دروغ بودن ادعای تل آویو بار دیگر ثابت شد

موشکافی چند ادعای تاریخی اشتباه در مورد میرحسین موسوی/ یادداشت یک پژوهشگر تاریخ

رویکرد دولت رفع مشکلات پیش روی شهرداری‌هاست

وال‌ استریت ژورنال: درخواست ایران برای دریافت تضمین، باعث شده آمریکا و اروپا از احیای برجام نامطمئن باشند

مهمترین عامل سیل در امامزاده داوود

مشمولان غیر غایب می‌توانند به عراق سفر کنند؟

تصمیمات جدید برای تغییر تعرفه واردات خودرو در راه است

قیمت انواع اتوپرسی در بازار

دو عامل مؤثر در افزایش قیمت تخم‌مرغ‌ در تهران

تغییر استودیوی سازنده ریمیک Star Wars KOTOR

تغییر در ترکیب خط دفاعی استقلال؟

هزار و 400 اتوبوس شرکت واحد بازسازی می‌شوند/ورود بخشی از اتوبوس‌های بازسازی‌شده به ناوگان از مهر

اجرای طرح ساماندهی خیابان نشاطی در منطقه 15

توپ مذاکرات در زمین آمریکا/ شمارش معکوس برای سنجش جدیت غرب

صدور طولانی‌ترین حکم زندان برای یک فعال مدنی زن در عربستان

وزش باد و رگبار پراکنده در برخی مناطق کشور

رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه: تمدید گذرنامه‌ها صرفا برای اربعین است

برنامه ریزی برای جذب 30 هزار پرستار؛ سقف کارانه پزشکان برداشته شد!

سیل مرگبار در چین با 16 کشته

آغاز تحویل اموال مسروقه صندوق‌های اجاره‌ای بانک ملی به صاحبانش

عرضه محصولات خودروهای داخلی/ فراخوان ارتقا کیفی

ریزش تابستانی قیمت خودرو

نوسان قیمت‌ها در بازار طلا و سکه کم‌رنگ شد

کاهش تولید تلفن همراه در دستور کار سامسونگ

فلاحت پیشه : حامیان رئیسی جنگ زرگری برجامی راه نیندازند

تجربه قبلی؛ راه روشن برای مذاکره کنندگان

مهدی تاج، فیفا و کشک

ارزیابی اولیه آمریکا و اروپا از پاسخ ایران

قطع 187 درخت در مجموعه ورزشی انقلاب/ وزارت ورزش به موضوع ورود کند

تمسخر منچستر توسط رسانه آمریکایی +عکس

واکنش آمریکا به همکاری نظامی ترکیه و روسیه

هشدار تند چین به رژیم صهیونیستی

جایزه برنده المپیاد دانش آموزی کشوری کامپیوتر، فقط دو میلیون تومان!

رای مثبت دلار به توافق

دستور رئیس جمهور به شورای عالی علوم، تحقیقات برای جذب نخبگان