پیام ویژه

آخرين مطالب

پایانی برای پیامک‌های تبلیغاتی اقتصادي

پایانی برای پیامک‌های تبلیغاتی
  بزرگنمايي:

پیام ویژه - ایسنا /دریافت پیامک‌های تبلیغاتی معمولا برای کاربران آزاردهنده است و به همین دلیل بیشتر کاربران به‌دنبال راهی برای غیرفعال‌سازی پیامک‌های تبلیغاتی هستند.
پس از مسدود شدن سرشماره‌های پیامکی، برخی شرکت‌ها به استفاده از شماره‌های شخصی برای ارسال پیامک روی آوردند و سازمان تنظیم مقررات ارتباطات هم سامانه #800* را برای شناسایی و مسدودسازی این شماره‌ها راه‌اندازی کرد؛ در عین حال، همچنان بعضی از پیامک‌های تبلیغاتی از سوی خود اپراتورهای همراه ارسال می‌شود که البته برای غیرفعال‌سازی این پیامک‌ها هم راه‌حل وجود دارد.
 کاربران در صورت مواجهه با پیامک‌های تبلیغاتی که با شماره شخصی ارسال می‌شوند، می‌توانند شماره مورد نظر را به سامانه 195 ارسال کرده و روند مسدود کردن سیم‌کارت‌های مزاحم را تسریع کنند. طبق آمار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از زمان مسدود کردن پیامک‌های مزاحم، بیش از 355 هزار خط شخصی به دلیل مزاحمت پیامکی قطع شده است. 
براساس مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، ارسال پیامک‌های تبلیغاتی از شماره‌های شخصی ممنوع بوده و رگولاتوری با استفاده از سامانه‌های هوشمندی که دارد این سیم‌کارت‌ها را شناسایی و مسدود می‌کند.
در مورد پیامک‌های تبلیغاتی مشترکان باید توجه کنند که دریافت پیامک‌های تبلیغاتی برای مشترکان هیچ هزینه‌ای ندارد و رایگان محاسبه می‌شوند. نکته دیگر آنکه با غیر فعال‌سازی پیامک تبلیغاتی، پیامک محتوایی که مشترک عضو آن است مسدود نمی‌شود، چرا که این دو نوع پیامک، سامانه‌های جداگانه‌ای دارند پس با غیر فعال‌سازی پیامک‌های تبلیغاتی پیامک‌های محتوایی که مشترک خودش در آنها عضو شده است، مسدود نمی‌شود.
اگر سرشماره‌های تبلیغاتی، در ساعات غیرمتعارف شبانه‌روز پیامک ارسال کنند، رگولاتوری با آنها برخورد می‌کند. اما گاهی شماره‌های شخصی تخلف کرده و پیامک تبلیغاتی ارسال می‌کنند، رگولاتوری براساس قوانین و مقررات موجود نمی‌تواند بر زمان ارسال پیامک‌های شخصی نظارتی داشته باشد، اما با استفاده از سامانه‌های نظارتی که دارد و روال‌هایی که تعریف کرده است، سیم‌کارت‌های شخصی متخلف را شناسایی و آنها را مسدود می‌کند.
طبق اعلام سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی، فعال‌سازی پیامک‌های تبلیغاتی برای مشترکان اپراتورهای تلفن همراه به صورت پیش ‌فرض ممنوع بوده و اپراتورهای همراه زمانی که سیم‌کارت خود را به فروش می‌رسانند باید دریافت پیامک‌های تبلیغاتی را برای مشترکان غیر فعال کرده باشند. مشترکان می‌توانند با شماره‌گیری کد دستوری #800* از فعال یا غیرفعال بودن پیامک‌های تبلیغاتی روی شماره خود مطلع شده و یا با استفاده از نرم‌افزارهای "اپراتور من" پیامک‌های تبلیغاتی را برای شماره خود مدیریت کنند.
همچنین اگر مشترکی بعد از غیرفعال‌سازی پیامک‌های تبلیغاتی، باز هم پیامک تبلیغاتی جدیدی دریافت کرد، می‌تواند با مراجعه به سامانه ثبت و پاسخگویی به شکایات (195)، شکایت خود را ثبت کند تا رگولاتوری شکایت را پیگیری و دلایل بروز چنین تخلفی را بررسی کند. با توجه به گزارش‌های به دست آمده از سامانه 195، تعداد شکایت‌های این بخش روند صعودی نداشته و تعداد آن بسیار ناچیز است که این نشان‌دهنده مدیریت پیامک‌های تبلیغاتی توسط مشترکان، اپراتورها و رگولاتوری است.
روش های عدم دریافت پیامک های تبلیغاتی اپراتورهای تلفن همراه
همراه اول
برای عدم دریافت پیامک‌های تبلیغاتی در اپراتور همراه اول، مشترکان می‌توانند با یکی از روش‌های ارسال عدد «1» به «8999»، شماره گیری کد دستوری #8999*، تماس با مرکز اطلاع‌رسانی 9990، مراجعه به سامانه همراه من (پرتال و اپلیکیشن) نسبت به قطع سرویس پیام تبلیغاتی خود اقدام کنند.
البته همراه اول اعلام کرده که پیامک‌های اطلاع‌رسانی اپراتور و اطلاع‌رسانی سرویس‌های پایه و باند پهن همراه اول، پیامک‌های تبلیغاتی محسوب نمی‌شوند، بنابراین درصورت قطع سرویس پیام تبلیغاتی، مشترکین این نوع پیام‌ها را دریافت می‌کنند. همچنین برخی مشترکین به واسطه عضویت در باشگاهی خاص یا ارائه شماره خود به فروشگاه‌ها از این مبادی پیامک تبلیغاتی دریافت می کنند که در این خصوص نیز اپراتور دخالتی ندارد.
ایرانسل
ایرانسلی‌ها نیز می‌توانند تصمیم بگیرند که مایل به دریافت کدام گروه پیامکی هستند و سپس برای دریافت یا عدم دریافت هر دسته از پیامک‌ها اقدام کنند. این کار با مراجعه به اپلیکیشن ایرانسل‌ من و گزینه «مدیریت پیامک‌های تبلیغاتی، شماره‌گیری کد ‌5006#* و دریافت فهرست کاملی از گروه‌های پیامکی و پیامک به 5006 و انتخاب کلیدواژه مربوط به دریافت هر دسته از پیامک‌ها، امکان‌پذیر است.
رایتل
در اپراتور رایتل نیز استفاده از نرم‌افزار رایتل من و مراجعه به منوی "مدیریت خدمات پیامکی انبوه و ارزش افزوده"، شماره‌گیری کد دستوری #800* یا کد دستوری #195* و انتخاب قطع تبلیغات، شماره‌گیری کد #3*800* یا ارسال عدد 3 به 800، برای غیرفعال‌سازی و جلوگیری از دریافت پیامک‌های تبلیغاتی که از مراکز پیام‌ مانند (100012345 و 3000012345) و شماره‌های مشابه ارسال می‌شود، کاربرد دارد.
سال گذشته هم یک مقام مسئول سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کرد اپراتورها مکلف شدند به مشترکان خود پیامکی مبنی بر اینکه ارسال پیامک از سیم‌کارت‌های شخصی تخلف است، ارسال کنند. چون سیم‌کارت‌های شخصی وسیله تبلیغات نیست و براساس قانون، مشترکی که می‌خواهد تبلیغات پیامکی داشته باشد، حتماً باید از طریق پنل‌های ارسال پیامک انبوه اقدام کند.
به گفته این مقام مسئول از سه مسیر شماره‌های متخلف را شناسایی می شوند، یکی از این روش‌ها، سامانه مدیریت کشف تخلف (FMS) رگولاتوری است که به صورت مداوم رفتار مشترکان را بررسی می‌کند. علاوه بر این، اپراتورها را نیز مکلف شده اند که سامانه FMS خود را راه‌اندازی و سیم‌کارت‌های شخصی متخلف را شناسایی و آنها را مسدود کنند. این سامانه بر اساس قواعد تعریف‌شده و رفتارسنجی ارسال‌کنندگان پیامک راه‌اندازی شده است که براساس تشخیص و محدودسازی ارسال پیامک انبوه و تبلیغاتی سیم‌کارت‌های شناسایی‌شده، عمل می‌کند.
یکی دیگر از مسیرهای شناسایی سیم‌کارت‌های متخلف سامانه پیامکی ثبت و پاسخگویی به شکایات (195) است؛ مشترکان در صورت دریافت پیامکی حاوی مطالب نامناسب یا تبلیغات از شماره‌های شخصی، می‌توانند شماره ارسال‌کننده پیامک را به سامانه 195 پیامک کنند، رگولاتوری نیز پس از بررسی و صحت‌سنجی موضوع، ارسال پیامک خط تلفن متخلف را به صورت یک طرفه محدود می‌کند.
طبق این گزارش بیشتر شکایات این حوزه مربوط به دریافت پیامک‌های تبلیغاتی از سرشماره‌های خدماتی است. بعضی از شماره‌ها در اختیار کسب‌وکارهای دارای عضو مانند فروشگاه‌ها و شرکت‌های خدماتی هستند که مشمول محدودیت نمی‌شوند و می‌توانند به اعضای خود پیامک ارسال کنند؛ اما در بعضی مواقع اقدام به ارسال پیامک تبلیغاتی به مشترکان غیرعضو می‌کنند که به دلیل ثبت شکایت در سامانه 195 توسط برخی مشترکان، برخورد با این شرکت‌ها نیز در دستور کار اپراتورها قرار گرفته است.
در همین رابطه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم سال گذشته اعلام کرد مشترکان درصورتی که از دریافت پیامک های تبلیغاتی و محتوای آن ناراضی هستند با شماره گیری کد #800* یا تماس با واحد ارتباط با مشتریات اپراتورها می توانند مسدود یا فعال سازی دریافت پیامک های تبلیغاتی را از سر شماره های پیامکی درخواست کنند.
وی با بیان اینکه تاکید سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برای پیشگیری از ارسال انبوه پیامک‌ها مزاحم از ابتدای سال جاری اقداماتی را انجام داده است، افزود: شناسایی بیش از 31 هزار خط شخصی و سرشماره متخلف از طریق سامانه کشف تقلب و گزارش‌های مردمی به سامانه پیامکی 195، الزام اپراتورها و فعالان ارسال پیامک انبوه به تشدید نظارت، اصلاح قراردادها و درج جرایم بازدارنده و نیز احراز هویت دقیق متقاضیان ارسال پیامک انبوه، شناسایی عوامل متخلف فروش سیم‌کارت‌های شخصی برای ارسال پیامک انبوه و قطع دسترسی آن‌ها و طرح دعوی در محاکم قضایی از جمله کارهایی است که در این راستا انجام شده است.
در همین رابطه مجید حقی- معاون امور پستی، ارتباطی و فناوری اطلاعات سازمان تظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هم در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد رصد پیامک‌های تبلیغاتی همچنان ادامه دارد اما موضوع ارسال پیامک‌ها کاهش پیدا کرده است.
معاون سازمان تظیم مقررات و ارتباطات تصریح کرد که موضوع پیامک های تبلیغاتی دیگر به شدتی که پیش از این بود، نیستند.
در شهریور ماه سال جاری هم پیمان قره داغی- دبیرکل حفاظت از حقوق مصرف‌کننده رگولاتوری- از امکان مدیریت پیامک‌های تبلیغاتی خبر داد و گفت ارسال کنندگان پیامک‌های اطلاع‌رسانی از سرشماره‌های خدماتی ملزم شده‌اند عبارت "لغو 11" را در انتهای پیامک خود درج کنند تا مشترکان بتوانند با ارسال عدد 11 به سرشماره‌ای که از آن پیامک دریافت کرده‌اند، ادامه دریافت پیامک را لغو کنند.
وی همچنین گفته علاوه بر این، مشترکان می‌توانند برای عضویت مجدد و دریافت پیامک‌های اطلاع‌رسانی خدماتی (پیامک‌هایی که پس از عضویت مشترک در باشگاه مشتریان یک شرکت یا فروشگاه برایش ارسال می‌شود) عدد 12 را به همان سرشماره ارسال کنند.

لینک کوتاه:
https://www.payamevijeh.ir/Fa/News/855437/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

خانواده‌های شهدا با صبر و استقامتشان الگوی مناسب برای نسل امروز هستند

مادر گرامی شهیدان «طالبی‌زاده» آسمانی شد

پدر گرامی شهیدان «مهدی‌زاده گزوئی» آسمانی شد

تجلیل نماینده ولی‌فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران از همسران شهدای استان البرز/خدمت مسئولان به خانواده‌های معظم شهدا افتخار است

اردوغان به دنبال عادی سازی روابط با سوریه است

دیدار جمعی از فرماندهان و مسئولان نیروی دریایی ارتش با فرمانده کل قوا/ استفاده از فرصت و ظرفیت‌های عظیم دریا به فرهنگ عمومی در کشور تبدیل شود

واکنش سخنگوی وزارت خارجه به اقدام آمریکا درخصوص پرچم ایران/ کنعانی: با کمیته حقیقت‌یاب همکاری نخواهیم داشت

لایحه کاهش ساعت کار کارمندان به مجلس ارسال شد

درآمد 50 میلیون تومانی برخی خانواده‌های کودکان کار!

تخریب جنگل های شمال ایران با اسم رمز جدید

زیر سویه‌‌های واکسن گریز امیکرون

صدور هشدار نارنجی؛ ستاد مدیریت بحران تهران به حالت آماده باش در آمد

حمایت دولت از تصویب منطقه آزاد بندر امیر آباد

صادرات هندوانه مشمول عوارض آب مجازی شد

رشد بیش از 2 هزار واحدی شاخص کل بورس

قانون مجلس خانواده های ایرانی را زیر چتر حمایتی قرار داد

نرخ طلا و سکه بر قله قیمت‌ها؛ صعود دلار صرافی ملی به کانال جدید

جزئیات نقدینگی 5594 هزار میلیاردی شهریور؛ علت رشد نقدینگی چه بود؟

تفاهم‌نامه 300 میلیون دلاری با روسیه برای صادرات خودرو ایرانی

شورای راهبردهای خاک راه‌اندازی شد

خودکفایی ایران در زمینه فناوری تعمیرکابل فیبرنوری در اعماق دریا

صدای پایِ کالابرگ الکترونیک؛ یارانه 300 هزارتومانی حذف خواهد شد؟

نرخ تورم در استان‌ها اعلام شد

برنامه‌های جدید ایلان ماسک برای توییتر باعث افزایش قیمت دوج‌کوین شد

بازی/ Cooking Voyage؛ سفر و آشپزی و طراحی را یکجا تجربه کنید

عبور بودجه بازی Star Citizen از 526 میلیون دلار

بهانه گیری تازه آمریکا برای آزار شرکت‌های فناوری چینی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان البرز: شوراهای اسلامی کار، محور همدلی در تولید و کار باشند

آمریکا امن نیست مراقب جان خود باشید

دفاع سربسته اصلاح‌طلبان از اشرار تروریست و آدم‌کش

انگیزه‌های سیاسی؛ دلیل اصلی قطعنامه‌ شورای حقوق بشر علیه ایران

برگزاری کارگاه‌های آموزش شهروندی در مدارس منطقه 10

وفاق، توانمندی و روحیه جهادی از ویژگی‌های اصلی بسیجیان است

قهرمانی فرانسه به ایران گره خورد!

ارتقای رتبه منطقه 15 در رسیدگی به پیام‌های فوریتی شهری

برگزاری مراسم روز جهانی یادمان قربانیان سوانح ترافیکی در منطقه 3

مطالبات ورزشی شهروندان را پیگیری می‌کنیم

صرفه‌جویی 24 هزار میلیاردی متروی تهران در مصرف سوخت

صد و نهمین جلسه شورای‌شهر

افزایش 17 درصدی متقاضیان پناهندگی به اروپا

بحران کرونا و اعتراضات در چین باعث سقوط بهای نفت شد/چینی ها آزادی می خواهند

ماسک ضد شیمیایی جنگی در نشست سخنگوی وزارت خارجه + تصاویر

افتتاح فاز نخست بزرگراه شهید بروجردی بعد از رفع معارضات ملکی تا 3 ماه آینده/ تولید بیش از 100 هزارتن آسفالت در شهریور

نیاز شبکه مترو کلانشهرهای کشور به 9 هزار واگن برای 10 سال آینده

تصاویری از بارش باران در بین‌الحرمین

اولویت‌ تغییر در کتاب‌های درسی؛ از آموزش سواد رسانه‌ای تا کاهش موارد تکراری غیرآموزشی

خدا به 5 میلیون نفر مردم جنوب تهران رحم کند!

آتش‌سوزی‌ اراضی جنگلهای رودبار گیلان کامل مهار شد

فیلم لحظه نجات یک مرد افسرده از خودکشی توسط پلیس!

فیلم سرقت حرفه‌ای موبایل فروشنده در روز روشن!