پیام ویژه
آغاز زندگی مشترک با جهیزیه دست دوم!
دوشنبه 27 بهمن 1399 - 10:23:55 AM
آخرین خبر تحلیل
پیام ویژه - آرمان ملی /متن پیش رو در آرمان ملی منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.
مسائل و مشکلات اقتصادی به حدی گسترده شده که وضعیت ازدواج و تامین مالی یک زندگی مشترک طی سالیان اخیر به یکی از بزرگترین چالش‌های کشور تبدیل شده است. خیلی از جوانان ادعا می‌کنند، میزان درآمد آنها هرگز کفاف تشکیل زندگی مشترک را نمی‌دهد و آنها نمی‌توانند ریسک ازدواج بالاخص در مسائل مالی را پذیرا شوند. این در حالی است که اخیرا خبری منتشر شد مبنی بر آنکه جوانان برای تهیه جهیزیه و وسایل مورد نیاز برای شروع زندگی اقدام به خرید کالاهای دست دوم کرده‌اند که برخی این مساله را مربوط به فقدان توانایی آنها برای تهیه کالاهای نو به واسطه گرانی افسارگسیخته قیمت محصولات می‌دانند. در این میان موانع‌ برای دریافت وام ازدواج را هم می‌توان قصه پرغصه‌ای برای جوانان دم بخت در نظر گرفت.
ازدواج را می‌توان یکی از مولفه‌ها و معیارهای اصلی در یک جامعه سالم برشمرد که اگر شرایط مناسبی به لحاظ اجتماعی و اقتصادی در جامعه حکمفرما باشد، جوانان می‌توانند با فراغ خاطر و اطمینان برای این مهم گام بردارند. این در حالی است که طی سالیان اخیر مصائب و مشکلات در کشور ما به حدی گسترده شده که جوانان دیگر ریسک تشکیل زندگی مشترک را نمی‌پذیرند و این اقدام در گذر زمان دچار تحولات منفی بسیاری شده است. خیلی از جوانان بر این باورند شرایط اقتصادی و گرانی‌های گسترده دیگر اجازه تشکیل خانواده بدون دغدغه فکری را نمی‌دهد و انگیزه‌های آنها برای ازدواج به شکل محسوسی فروکش کرده است.
مشکلات مالی، گره کور ازدواج جوانان
بسیاری از فعالان اقتصادی بر این باورند از سال‌های گذشته تاکنون بالاخص در پنج سال اخیر مشکلات اقتصادی به حدی گسترده شده که قشر جوان با هزار و یک دغدغه، دیگر فرصت فکر کردن به تشکیل خانواده و مدیریت یک زندگی مشترک را نخواهد داشت. خیلی از جوانان اذعان می‌کنند حقوق آنها به هیچ عنوان کفاف تشکیل یک زندگی مشترک را نمی‌دهد و حتی هزینه‌ها برای شروع یک زندگی ساده و متوسط به حدی بالاست که کمتر کسی ریسک این مساله را می‌پذیرد. در کنار این موارد از مهمترین مسائل و مشکلات که امر ازدواج برای جوانان را سخت و طاقت‌فرسا کرده، می‌توان به بیکاری، افزایش روز افزون قیمت مسکن و اجاره خانه، خرج زندگی، تهیه جهیزیه و گران شدن کالاهای اساسی اشاره کرد. این در حالی است که خیلی از جامعه‌شناسان و اقتصاددانان بر این باورند علت اصلی این معضل، ناکارآمدی‌های مدیریتی به خصوص در سیستم اقتصادی جامعه است که در راس آن نبود درآمد کافی و افزایش هزینه‌ها را می‌توان بزرگترین سد در مقابل قشر جوان در نظر گرفت. لذا دولت‌ها در خیلی از کشورهای پیشرفته و توسعه‌یافته فضایی را فراهم می‌کنند تا اغلب دانشجویان در حین تحصیل بتوانند با امنیت شغلی بالا مشغول به کار شوند، اما متاسفانه کشور ما در این مورد با مشکلات و چالش‌های بسیاری مواجه شده است. در این میان و همانطور که اشاره شد یکی دیگر از موانع اصلی نبود توانایی تهیه مسکن است، به طوریکه نرخ اجاره خانه‌ها و تهیه یک خانه نقلی با متراژ متوسط در کلانشهرها به حدی بالاست که جوانان به هیچ عنوان توانایی تهیه آن را ندارند.
گذر از هفت‌خوان برای گرفتن وام ازدواج تا تهیه جهیزیه دست دوم
همانطور که گفته شد، دلیل اصلی عدم پذیرش ریسک ازدواج در کشور به نوعی با مشکلات مالی گره خورده است، در این میان اگر مسئولان کشور گام‌هایی در راستای ایجاد شغل، فراهم کردن طرح‌هایی تشویقی برای ازدواج جوانان، مسکن ارزان قیمت و اعطای وام‌های ازدواجی که با واقعیت‌های اقتصادی جامعه هم‌خوانی داشته باشد بردارند، می‌توان تا حدی مسیر را برای ازدواج به موقع جوانان هموار کنند. این در حالی است که خیلی از جوانان در گفته‌های خود اذعان می‌کنند گرفتن وام ازدواج در شرایط کنونی مستلزم عبور از هفت‌خوان رستم است. به طوری که لازم است ضامن وام ازدواج فارغ از اینکه مبلغ 30 تا 50 میلیونی در نظر گرفته شده تا چه میزان می‌تواند در شرایط فعلی کمک حال آنها باشد، باید مالک خانه و فیش حقوقی آن بالای چهار میلیون تومان باشد و همچنین شخص ضامن باید در بانک مورد نظر حساب داشته باشد که خیلی از زوج‌ها ادعا می‌کنند، آماده کردن چنین ضامنی برای آنها مقدور نیست. خلاصه ماجرا آنکه دریافت وام ازدواج آنقدر با مصائب و مسائل همراه است، که خیلی از جوانان در میانه راه قید دریافت آن را می‌زنند.
این در حالی است که تحلیلگران اقتصادی معتقدند در مقطع فعلی که جوانان کشور با هزار و یک مشکل اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند، روند دریافت وام ازدواج باید به مراتب آسان‌تر از سایر وام‌ها باشد. یکی دیگر از موارد تعجب برانگیزی که ظرف روزهای گذشته در فضای مجازی به آن پرداخته شد، خرید جهیزیه دست دوم توسط جوانان به سبب عدم توانایی مالی برای خرید کالاهای نو است. به عبارت دقیق‌تر توانایی مالی افراد به حدی ضعیف شده که افراد دیگر توانایی خرید مجموعه‌ای از وسایل نو و ضروری برای شروع زندگی مشترک را ندارند. در این رابطه، داوود عبدالهی‌فرد، رئیس اتحادیه سمساران و امانت‌فروشان تهران درگفت‌وگویی با ایلنا اظهار کرد: «افرادی که در خرید جهیزیه مشکل دارند، بعضا به خرید لوازم دست دوم و لوازم استوک که در کف نمایشگاه‌ها یا مغازه‌ها بوده‌اند روی می‌آورند. بیشتر خرید آنها مربوط به لوازم مقدماتی است که شروع هر زندگی حتی یک زندگی اولیه به آنها نیاز دارد است. گاهی حتی خرید این لوازم دست دوم نیز از توان خانواده‌ها خارج است و از خرید منصرف می‌شوند و دنبال اقلام ارزان‌تری می‌گردند.» گفتنی است بسیاری از فعالان حوزه کار و جوانان بر این باورند چنین معضلاتی را باید به مثابه یک تهدید بزرگ در جامعه قلمداد کرد که می‌تواند در سال‌های پیش‌رو کشور را با مشکلات بسیاری همراه و دولت باید هرچه سریع‌تر برنامه‌ای برای قشر جوان به منظور شروع یک زندگی مناسب با مایحتاج اولیه تدوین کند تا بتوان با آسان شدن شرایط راه را برای ازدواج تسهیل کرد.

http://www.Yazd-Online.ir/fa/News/576201/آغاز-زندگی-مشترک-با-جهیزیه-دست-دوم!
بستن   چاپ