پیام ویژه
چالش امنیتی جدید تل آویو
سه شنبه 14 ارديبهشت 1400 - 10:10:53
پیام ویژه - عملیات مقاومتی اخیر در شهر «نابلس» نشان داد که هندسه جغرافیایی مقاومت از مدت‌ها پیش تاکنون دستخوش تغییر شده و از نوار غزه به «کرانه باختری» و «قدس اشغالی» رسیده است.
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین: کرانه باختری طی شب گذشته شاهد یک عملیات مقاومتی توسط فلسطینیان بود. در جریان این عملیات، یک شهروند فلسطینی در مرکز ایست و بازرسی زعتره واقع در جنوب نابلس، شماری از شهرک‌نشینان صهیونیست را هدف شلیک گلوله قرار داد. به دنبال این عملیات 3 تَن از شهرک‌نشینان صهیونیست به شدت زخمی شدند. برخی از منابع حال شهرک‌نشینان زخمی‌شده را وخیم گزارش کردند.
این در حالی است که برخی منابع نیز می‌گویند که در جریان این عملیات تعداد بیشتری از شهرک‌نشینان صهیونیست زخمی شده‌اند. به هر حال، رژیم صهیونیستی همچون گذشته سیاست پنهان سازی قربانیان و مجروحان عملیات فلسطینیان را در پیش گرفته است و از انتشار هرگونه آمار رسمی پیرامون خسارت‌های انسانی وارده به دنبال عملیات نابلس، خودداری می‌کند.
ماجرا از آنجا آغاز شد که گروهی از شهرک‌نشینان اشغالگر صهیونیست به زمین‌های کشاورزی فلسطینیان در روستای جالود واقع در جنوب نابلس یورش برده و آنها را به آتش کشیدند.
شهرک‌نشینان صهیونیست که تحت حمایت نظامیان صهیونیست به این روستا حمله کردند، قصد ربودن کودکی فلسطینی را داشتند که موفق به این کار نشدند. صهیونیست‌ها به خودروهای فلسطینیان در این منطقه هم حمله کرده و خسارت‌های زیادی به آنها وارد کردند.
در پی حمله شهرک‌نشینان صهیونیست به روستای جالود در شهر نابلس، ساکنان روستا هم به مقابله با آنها پرداختند که در نتیجه آن درگیری شدیدی در این منطقه به وقوع پیوست. این درگیری‌ها در نهایت به دیگر نقاط شهر نابلس نیز کشیده شد. در واقع، واکنش فلسطینیان در شهر نابلس ناشی از سلسله اقدامات تجاوزکارانه‌ای بود که شهرک‌نشینان صهیونیست در روستای جالود انجام دادند.
حقیقت این است که نابلس از موقعیت جغرافیایی مهمی برخوردار است زیرا در میان ارتفاعات فلسطین و کوهستان‌ها واقع است و جزئی از مجموعه شهرهای کوهستانی امتداد یافته از شمال تا جنوب به شمار می‌رود. این شهر در کنار یک چهار راه اصلی که از عفوله و جنین در شمال تا الخلیل در جنوب و از نتانیا و طولکرم در غرب تا جسر دامیه در شرق امتداد دارد، واقع شده است.
افزون بر این، شهر نابلس 69 کیلومتر از قدس، 114 کیلومتر از امان و 42 کیلومتر از دریای مدیترانه فاصله دارد. در حال حاضر، رژیم صهیونیستی بخش‌های وسیعی از این شهر واقع در کرانه باختری را به اشغال خود درآورده است. در طول سالیان گذشته شهرک‌های صهیونیست نشین فراوانی در نابلس ساخته شده‌اند؛ مسأله‌ای که همواره اعتراضات گسترده فلسطینیان را به دنبال داشته است.
عملیات مقاومتی اخیر در شهر «نابلس» نشان داد که هندسه جغرافیایی مقاومت از مدتها پیش تاکنون دستخوش تغییر شده و از نوار غزه به «کرانه باختری» و «قدس اشغالی» رسیده است.
رژیم صهیونیستی در حالی در عمق اراضی اشغالی برای مقابله با مقاومت آماده می‌شود که پیشتر تلاش می‌کرد با اشغال بیشتر سرزمین‌های فلسطینی و اقداماتی مانند ساخت دیوار حائل به عمق امنیتی و راهبردی خود اضافه کند.‌
به دنبال عملیات مقاومتی در شهر نابلس، موجی از ترس و وحشت بر صفوف صهیونیست‌ها حاکم شده است. در واقع، آنچه که موجبات نگرانی سران رژیم صهیونیستی را فراهم کرده است، احتمال افزایش موج عملیات‌های قهرمانانه شهروندان فلسطینی در کرانه باختری و قدس اشغالی است. این در حالی است که عملیات‌های مذکور پیشتر در نوار غزه متمرکز بود.
در همین ارتباط، روزنامه اسرائیلی «یسرائیل هیوم» در مطلبی نوشته است: «مقامات اسرائیل به خوبی می‌دانند که عملیات نابلس آغازی برای تشدید موج عملیات‌های نظامی در کرانه باختری و قدس اشغالی است». بر این اساس، کاملاً واضح است که یک چالش امنیتی جدید برای رژیم صهیونیستی در اراضی اشغالی ایجاد شده است. پس از نقش آفرینی صهیونیست‌ها در به تعویق انداختن زمان برگزاری انتخابات ملی فلسطین، طبیعتاً این موج تشدید خواهد شد.
صهیونیست‌ها تلاش می‌کنند بر شکست امنیتی خود به دنبال عملیات نابلس سرپوش بگذارند و آن را یک عملیات کاملاً فردی و آنی جلوه دهند، اما نوع انجام عملیات مذکور به خوبی نشان می‌دهد که یک عملیات جمعی و از پیش برنامه‌ریزی شده بوده است. اینکه یک فلسطینی بتواند سلاح گرم خود را تا مرکز ایست و بازرسی رژیم صهیونیستی با خود حمل کند و به روی صهیونیست‌ها آتش بگشاید نمی‌تواند یک عملیات صرفاً فردی باشد.
اکنون دستگاه‌های امنیتی رژیم صهیونیستی که خود به خوبی می‌دانند با یک چالش بزرگ امنیتی مواجه شده‌اند، تلاش خود را به کار بسته‌اند تا از وقوع عملیات‌های مشابه جلوگیری کنند. این در حالی است که عزم فلسطینیان برای کشاندن نبرد با صهیونیست‌ها به قدس و کرانه باختری کاملاً جدی است. از همین روی، واضح است که در آینده نیز علاوه بر نوار غزه، قدس و کرانه باختری نیز به صحنه بزرگی برای نبرد با صهیونیست‌ها تبدیل خواهد شد.

http://www.Yazd-Online.ir/fa/News/653614/چالش-امنیتی-جدید-تل-آویو
بستن   چاپ