پیام ویژه
دلیل کاهش عرضه خودروسازان مشخص شد
يکشنبه 2 خرداد 1400 - 17:59:57
پیام ویژه - فارس / سخنگوی انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو با تشریح دلیل کاهش عرضه خودروسازان، گفت: مطالبات بی پاسخ قطعه سازان از خودروسازان و دشواری تامین مواد اولیه باعث تشدید مشکل قطعه سازان شده است.
برخی مخاطبان سامانه «فارس من» با ثبت سوژه‌هایی با عنوان «انتقاد به سایپا در واگذاری خودروها» و «گلایه از تأخیر طولانی در تحویل خودروهای ساینا» خواستار پیگیری این موضوعات شدند.
در این زمینه فرهاد بهنیا سخنگوی انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه علت میزان کاهش عرضه خودرو‌های ایران خودرو و سایپا به بازار چیست؟ گفت: نقدینگی ایران خودرو و سایپا کاهش یافته و این موضوع در عرضه آنها اثر گذاشته است.
وی گفت: بسیاری از سازندگان قطعه برای دریافت پول به مشکل بر خورده‌اند که کارشان به مجلس کشیده شد.
بهنیا تشریح کرد: بزرگترین مشکل قطعه سازان، کمبود نقدینگی است و باعث می‌شود تولید انواع قطعات مانند جلو بلندی و چراغ خودرو با بحران رو به رو شود. در اصل روش قیمت گذاری کنونی اجازه نمی‌دهد، مشکل کمبود نقدینگی حل شود.
وی افزود: چندی پیش طرح واگذاری خودرو در بورس را مطرح کردند، اما روش اجرایی آن مشخص نشده و ممکن است حتی این روش همان رانت روش قیمت گذاری فعلی را به وجود بیاورد و در نهایت، خودرو باز هم با قیمت بالا فروخته شود؛ چرا که تکلیف کشف قیمت نیز در آن طرح مشخص نشده است.
سخنگوی انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو ادامه داد: در حال حاضر متاسفانه نهاد مشخصی برای تصمیم گیری در مورد قیمت گذاری خودرو نداریم. در واقع وزارت صمت، شورای رقابت، سازمان حمایت و مجلس روش‌های مختلفی را برای قیمت گذاری اعلام می‌کنند.
وی ادامه داد: ما توانایی افزایش تولید قطعات را داریم و حتی امسال با وجود مشکل کمبود نقدینگی، حدود 25 درصد افرایش تولید داشته ایم. مطالبات قطعه سازان فقط در 2 ماه اول امسال به 35 هزار میلیارد تومان رسیده است و اکنون نمی‌توانیم ورق فولادی، قطعات نیم ساخته و دیگر مواد اولیه را خریداری کنیم.
وی گفت: خودروسازان خودرو تولید می‌کنند، اما نمی‌توانند آن را تجاری کنند، چرا که برخی قطعات را نمی‌توانند تهیه کنند. اکنون قیمت خودرو در بازار و کارخانه 100 درصد اختلاف دارد.
بهنیا تصریح کرد: قطعه سازان برای تهیه مواد اولیه به سامانه بهین یاب مراجعه می‌کنند، اما موانعی سر راه آنها گذاشته شده است که نمی‌توانند فعالیت خود را به خوبی ادامه دهند و ممکن است حتی توقف تولید داشته باشند.

http://www.Yazd-Online.ir/fa/News/668094/دلیل-کاهش-عرضه-خودروسازان-مشخص-شد
بستن   چاپ