پیام ویژه
پایان وجاهت صوری پوپولیست‌ها ‌
دوشنبه 3 خرداد 1400 - 00:04:07
آخرین خبر تحلیل
پیام ویژه - ایران / نینا ال خروشچوا-پروجکت سندیکیت- پنج سال پس‌از اوج‌گیری پوپولیست‌ها در صحنه سیاست جهانی، بیش‌از پیش ثابت شده است کــــــــه آنهـــا دوای درد آســـیب‌های اجتــماعی نیســـتند و گزینـــــه‌های خوبی برای اداره کشورها به شمار نمی‌آیند.
مهم‌ترین فردی که این باور منفی را به‌وجود آورده، دونالد‌ ترامپ است که به‌رغم گذشت چهار‌ ماه از پایان زمامداری مشعشع چهار ساله‌اش در‌ کاخ سفید هنوز خبرساز اول صحنه سیاست امریکا است. پیگرد قضایی او به ‌خاطر پولشویی‌های وی و باندش در امر املا‌ک و مستغلات و پرهیز از پرداخت مالیات‌های سنگین دولتی و گرفتن وام‌های کلان با تعرفه‌های پایین در دوران در دست داشتن دولت به اضافه نقش بارزی که ترامپ در رهبری تهاجم گستاخانه هوادارانش به ساختمان کنگره امریکا در روز 6 ژانویه داشت، سیاهه قطوری را علیه وی فراهم آورده و هرگونه صلاحیتی را از او در امر احراز هر پست دولتی سلب کرده است. اضافه بر این هر فرد اهل سیاست و اصولاً هر یک از مردم جهان می‌توانند بر پایه کارنامه مغشوش ترامپ بپرسند که آیا سایر پوپولیست‌های به‌قدرت رسیده در سال‌های اخیر در سطح دنیا چیزی بیش از ترامپ از خود بروز داده‌اند و اگر جواب خیر است، جهان در فردای خود چه می‌بیند. پایان عصر وجاهت پوپولیست‌ها که البته از ابتدا هم پدیده‌ای صوری بود، کمترین حاصل یکه تازی‌های ترامپ بوده و بدتر از همه اینکه حتی اطرافیان و نزدیکان وی هم کارنامه‌های اسفباری را از خود برجای گذاشته و مثل خود او در آستانه شروع تابستان 2021 در مراحل آغازین پیگردهای قضایی خود قرار دارند. یکی از آنها رودولف جولیانی شهردار سابق نیویورک و وکیل شخصی‌ترامپ است که پرونده‌ای مفتوح و در دست بررسی در ارتباط با اتهامات کج کرداری‌اش در معاملات تجاری خود در خاک اوکراین دارد. او تنها دستیار سابق ترامپ نیست که تحت پیگردهایی از این دست قرار گرفته است و پیش از وی پل مانافورت رئیس کمپین انتخاباتی او و مایکل فلین اولین مشاور امنیت ملی وی نیز متهم به کج‌روی‌های رفتاری و مالی شده بودند و ادارات قضایی امریکا به مراحل صدور احکام آنها نزدیک شده‌اند.
آنچه اسباب حیرت و پرس‌وجوی ناظران بین‌الملل شده، این نکته است که چرا به‌رغم اثبات تخلفات عظیم ترامپ و شرکایش در زمینه سوء استفاده از امکانات دولتی آنها هنوز در جامعه براحتی در حال فعالیت‌اند و تحقیق کنندگان این همه با احتیاط و مدارا با آنها برخورد می‌کنند و به جای شنیدن صدای چکمه عدالت‌خواهان و به‌هم خوردن آرامش متخلفان صدای آرام تردد دادستانانی را می‌شنویم که روی پنجه‌های پای خود راه می‌روند تا مبادا کسی صدایشان را بشنود. نه تنها جو بایدن جانشین ترامپ در کاخ سفید جدیت مورد ادعایش را در رسیدگی به تخلفات ترامپ بروز نداده بلکه دستیاران درجه اول او نیز نتوانسته‌اند اسنادی را که نشان می‌دهد ترامپ و اطرافیان وی چه پنهان‌کاری‌های عظیمی را برای لاپوشانی پولشویی‌های خود در امر املاک و مستغلات انجام داده‌اند، در اختیار مقام‌های قضایی قرار دهند و مشغولیت آنها به بحران فزاینده کرونا و کشتارهای چشمگیر این ویروس در سطح امریکا بهانه‌ای کافی برای این سهل‌انگاری نیست. برخی می‌گویند چون توئیت‌های ضبط شده ترامپ و نزدیکانش که دلالت بر این کج‌روی‌ها دارد، از منظر مراجع قضایی امریکا سند محکمه‌پسندی برای محکومیت متخلفان به حساب نمی‌آید، اطرافیان جو بایدن توجه خود را به مسائل حیاتی‌تر کشور معطوف کرده‌اند ولی آنها ناخواسته آب به آسیاب جمهوریخواهان می‌ریزند که هرچقدر ترامپ از طوفان در برگیرنده وی لطمات کمتری بخورد، شانس پیروزی حزب تضعیف شده خود را در انتخابات 2024 امریکا بیشتر خواهد کرد. این در حالی است که کارنامه حکومت 123 روزه بایدن در کاخ سفید چنان ضعیف و فاقد نقاط روشن است که هرگونه قطعیتی را در تجدید پیروزی وی و دستیار جوان‌تر ولی کم تأثیر او «کاملا هریس» در انتخابات 2024 امریکا امری واهی جلوه می‌دهد. شاید وکلای ترامپ در برگرداندن آرای پیروزی بایدن در انتخابات پاییز سال پیش امریکا شکست آشکاری خورده باشند اما همین که حامیان این پوپولیست مغلوب هنوز سرکار هستند و برای بسته‌شدن پرونده تخلفات مالی و ملکی و دولتی وی گام‌هایی مؤثر را در دولت وابسته به حزب مخالف (دموکرات) بر می‌دارند، برای ترامپ نوعی پیروزی در صحنه در هم ریخته سیاست امریکا در دوران همچنان کرونا زده این کشور تلقی می‌شود.
بایدن مدعی است خم شدن کمر سیستم قضایی امریکا در دوران ترامپ به سبب فشار شدید کاخ سفید به این سیستم در سال‌های زمامداری این تاجر تندرو بود و بازگرداندن آن به حالت عادی و قبلی به گذشت زمان نیاز دارد اما امروز کوچک‌ترین نشانه‌ای از طی طریق مقام‌های قضایی دولت فعلی در جاده حقیقت‌خواهی مشاهده نمی‌شود و در غیر این صورت باید شاهد محاکمه آشکار و قاطعانه خاطیان چهار سال گذشته کاخ سفید در محاکم قضایی امریکا می‌‌بودیم. این در تضاد با وضعیت انگلیس است که مثل امریکا کشته‌های زیادی در جریان جولان «کووید19» داده و اقتصادش از اقتصاد امریکا هم مفلوک‌تر است اما سیستم قضایی‌اش با کارایی بیشتری در حال بررسی اتهامات کج روی‌های متعدد دستیاران بوریس جانسون نخست‌وزیر این کشور و به‌تبع آن تعیین مجازات‌هایی درخور برای آنها است. کارایی و شهامتی که محاکم قضایی امریکا حتی به‌رغم خرد شدن اعتبار ترامپ در ماه‌های اخیر، هرگز از خود بروز نداده‌اند.
ترجمه وصال روحانی

http://www.Yazd-Online.ir/fa/News/668277/پایان-وجاهت-صوری-پوپولیست‌ها-‌
بستن   چاپ