پیام ویژه
تحصن هنرمندان مقابل مجلس چه سود و ثمری داشت؟!
دوشنبه 3 خرداد 1400 - 13:01:24
پیام ویژه - به گزارش ایسنا، شرایط دشوار هنرمندان تئاتر در دوران کرونا و تعطیلات پی در پی تئاتر و سینما در این مقطع، اندک رمقی را که در این حوزه وجود داشت، از بین برد و بسیاری از اعضای جامعه تئاتری در یک سال و نیم گذشته به اموری همچون رانندگی در اسنپ، درست کردن ترشی و مربا در منزل، نگهداری از سالمندان و کودکان و مشاغلی از این دست روی آوردند. در این مدت کمک‌هایی در قالب کارت هدیه ویژه نوروز و ... نیز صورت گرفت اما مسلما توقع نداریم برای کسانی که یک سال تمام بیکار بوده‌اند، دو کارت هدیه 1 میلیون و نیم تومانی چندان کارگشا باشد. از آنجاکه بحث امنیت شغلی و تعریف تئاتر به عنوان شغل در وزارت کار هم هنوز در حال پیگیری است، دور از انتظار نیست که فعلا "در" بر همین پاشنه خواهد چرخید و خانواده تئاتر باید به همین کمک‌های مقطعی دل خوش کند.
در این مدت گاهی هم بیانیه‌هایی منتشر شده و اقداماتی صورت گرفته است، مانند تجمعی که دی ماه سال گذشته مقابل مجلس شورای اسلامی برگزار شد.
در این گردهمایی، جمعی از هنرمندان تئاتر ، مطالبات خود را در قالب بیانیه‌ای با نمایندگان مجلس در میان گذاشتند. به‌دنبال این تجمع، روز دوشنبه، 22 دی جلسه‌ای با حضور نمایندگان کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و تلفیق مجلس شورای اسلامی و نمایندگان تجمع «اعتراض در سکوت»، در ساختمان جدید خانه تئاتر برگزار شد و در این جلسه وعده‌هایی درباره افزایش بودجه به هنرهای نمایشی مطرح و قرار شد پیگیری‌های لازم تا حصول نتیجه توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی، انجام شود. ظاهرا این دو رویداد نتایجی داشته است که روابط عمومی خانه تئاتر امروز، دوشنبه 3 خرداد 1400 آن را تشریح کرده است.
تصویب حمایت 350 میلیونی از هنرهای نمایشی
بر اساس اعلام این روابط عمومی، احسان قاضی‌زاده هاشمی، عضو کمیسیون فرهنگی و رئیس کمیته فرهنگی و اجتماعی تلفیق مجلس شورای اسلامی از تصویب حمایت 350 میلیونی از هنرهای نمایشی خبر داده است.
او در این باره به روابط‌عمومی خانه تئاتر گفته است: «به‌لطف خدا، نتایج خوبی در مورد این جلسه و پیگیرها حاصل شده است. ما در مصوبه بودجه، در تبصره 14 عددی حدود 350 میلیون را برای کمک و حمایت هنرمندان در قالب مستمری و مقرری ایام بیکاری آنها، برای صندوق اعتباری هنر در نظر گرفتیم. این موضوع باید با پیگیری‌های صندوق اعتباری هنر از سازمان هدفمندی یارانه‌ها، انجام شود. در واقع باید از طرف سازمان هدفمندی یارانه‌ها برای صندوق و از طرف صندوق برای کل جامعه هنرمندان واریز شود.»
این نماینده مجلس شورای اسلامی، درباره سایر اعتبارات تخصیص‌یافته به هنرمندان، توضیح داده است: «اعتبار دیگری به مجموع اعتبارات وزارت ارشاد اسلامی اضافه شده که آن به افزایش اعتبار معاونت‌های مختلف، از جمله معاونت هنری مربوط می‌شود و البته عدد آن، محدودتر است اما بودجه حمایتی اصلی، مربوط به همان صندوق اعتباری هنر است.»
قاضی‌زاده هاشمی درباره شیوه اجرایی این مصوبه، گفته است: «این موضوع برای اجرایی شدن، نیازمند پیگیری مدیرعامل صندوق اعتباری هنر و سازمان هدفمندی یارانه‌هاست و از آنجا که مصوب شده و حکم قانونی و لازم‌الاجرا برای دولت است، اگر اجرا نشود دستگاه‌های نظارتی از جمله دیوان محاسبات بازرسی کل کشور و مجلس شورای اسلامی، می‌توانند به موضوع ورود کنند.»
غلامرضا منتظری،نایب رئیس کمیسیون فرهنگی از دیگر نمایندگان حاضر در جلسه خانه تئاتر نیز، در این باره مطرح کرده است: «بعد از جلسه‌ای که جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، با نمایندگان هیأت‌مدیره خانه تئاتر داشتند، در کمیسیون فرهنگی مصوب شد که بودجه هنرهای نمایشی افزایش داشته باشد. همچنین مسائلی مانند بیمه بیکاری، درمانی و خسارت‌های ناشی از کرونا، بررسی و تفاهمی میان صندوق اعتباری هنر و سازمان تأمین اجتماعی شکل بگیرد. ما هم در کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز، این تلاش را انجام دادیم و به‌نسبت دوره‌های گذشته، بودجه مناسبی به صندوق اعتباری هنر اختصاص یافت. همچنین، پس از تصویب اختصاص بودجه حمایتی به صندوق اعتباری هنر، مقرر شد تفاهمنامه‌ای بین صندوق و سازمان بیمه تأمین اجتماعی ایجاد شود.»
بر قول خود برای حمایت از خانواده تئاتر هستیم
این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، درباره سایر کمک‌هزینه‌ها، توضیح داد: «علاوه بر اختصاص بودجه‌هایی به هنرهای نمایشی، در هر بخشی که صحبت از مشاغل آسیب‌دیده از کرونا بود نیز، تأکید کردیم که جامعه هنری هم باید در این مشاغل قرار بگیرد. در این مورد هم از آنجا که عنوان حمایت عام است، هیچ منعی برای لحاظ کردن مشاغل هنری وجود ندارد. ما بر اساس قولی که داده‌ بودیم، تمام تلاش خود را برای حمایت از خانواده تئاتر انجام دادیم. همچنین قرار بود که جلسه‌ای با آقای دکتر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی داشته باشیم که نمایندگان خانه تئاتر نیز حضور داشته باشند که به دلیل شرایط موجود محدودیت‌های کرونایی، این جلسه هنوز تشکیل نشده اما درصدد برگزاری آن هستیم.
انتهای پیام

http://www.Yazd-Online.ir/fa/News/668874/تحصن-هنرمندان-مقابل-مجلس-چه-سود-و-ثمری-داشت؟!
بستن   چاپ