پیام ویژه

آخرين مطالب

آخرین تاکتیک براندازان برای احیای آشوب/ ضدانقلاب دیکتاتور در پوستین دمکراتیک ویژه سایر رسانه ها

آخرین تاکتیک براندازان برای احیای آشوب/ ضدانقلاب دیکتاتور در پوستین دمکراتیک
  بزرگنمايي:

پیام ویژه - اپوزیسیون و جریان ضدانقلاب بعد از شکست در آشوب خیابانی با روش‌های مختلفی تلاش دارد خود را احیا کند و معرفی خود به عنوان یک آلترناتیو و اتحاد اضداد از جمله تاکتیک‌هایی است که اخیرا اتخاذ کرده است.

آلترناتیوسازی از ابتدای انقلاب یکی از تلاش‌های اولیه اپوزیسیون نظام در برابر جمهوری اسلامی بوده است. سابقه اتخاذ چنین روشی به سال‌های ابتدایی انقلاب اسلامی باز می‌گردد.
شورای ملی براندازی
اولین روند آلترناتیوسازی علیه انقلاب بعد از جدایی گروه‌هایی در سال 60 آغاز شد. سی‌ام تیر ماه سال 60 و یک ماه پس از عزل بنی‌صدر از ریاست‌جمهوری، مسعود رجوی و بنی صدر با گردهم آوردن گروه‌های سیاسی مخالف نظام جمهوری اسلامی ایران همچون حزب دموکرات کردستان ایران اقدام به تشکیل «شورای ملی مقاومت ایران» کردند. در این شورا ابوالحسن بنی‌صدر رئیس جمهور و مسعود رجوی فردِ اولِ سازمان مجاهدین خلق نخست‌وزیر (رئیس دولت) بود. سازمان مجاهدین خلق با رهبری مسعود رجوی با متن قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی ایران مخالفت کرده بود.
ارزیابی بنی صدر و رجوی این بود که می‌توانند نظام جمهوری اسلامی ایران را براندازی و شورای ملی مقاومت را که خود و رجوی آن را تاسیس کرده بودند و در راس آن قرار داشتند، قدرت را در دست بگیرند.
گروه‌های مختلفی به عضویت این شورا درآمدند: سازمان مجاهدین، حزب دموکرات کردستان، جبهه دموکراتیک ملی ایران، شورای متحد چپ، سازمان استادان متعهد دانشگاه‌های ایران، کانون توصیه اصناف، سازمان اتحاد برای آزادی کار، سازمان اقامه. بعدها البته گروه‌هایی با عناوینی همچون حزب کار ایران، جنبش زحمت‌کشان گیلان و مازندران، اتحادیه کمونیست‌‌های ایران (سربداران) و سازمان چریک‌های فدایی خلق نیز به عضویت این شورا درآمدند.
این شورا حتی برنامه‌ریزی کرده بود که بعد از براندازی، مسعود رجوی به عنوان نخست‌وزیر، مسئولیت تشکیل دولت موقت برای شش‌ماه را برعهده بگیرد. برنامه‌ریزی آنها بعد از براندازی نظام، تشکیل دولت موقت برای6 ماه، برگزاری انتخابات آزاد برای تشکیل مجلس مؤسسان و قانون‌گذاری ملی و انتقال قدرت به نمایندگان مردم بود.
با گذشت زمان و عیان شدن عیار این شورا برای اعضا و فروپاشی رویایی که برای خود ترسیم کرده بودند، روند جدایی از این شوار آغاز شد و امروز چیزی جز نام و چند پایگاه اینترنتی و کهن‌سالانی که در آلبانی مستقر هستند، از این شورا باقی نمانده است.
بررسی روند طی شده توسط اپوزیسیون جمهوری اسلامی در ایام آشوب‌های اخیر اثبات می‌کند که آلترناتیوسازی همچنان به عنوان یک راهبرد علیه ایران استفاده می‌شود.
تاکتیک جدید: اتحاد در پساآشوب
یکی از محورهای آسیب‌شناسی در اندیشکده‌های غربی، عدم موفقیت دشمنان در آشوب‌های اخیر، عدم وحدت لیدرهای اپوزیسیون است. در دوران پساآشوب اپوزیسیون تلاش کرد دور یک میز جمع شود.
تغییر تاکتیک اپوزیسیون با محوریت وحدت در ایام اخیر همان تاکتیکی است که در دهه شصت یک بار از سوی گروه‌هایی که به مراتب قوی‌تر بودند تجربه شد و نتیجه‌ای جز شکست نداشت.
گروهی از افراد اپوزیسیون ایران از جمله مسیح علی‌نژاد، رضا پهلوی، حامد اسماعیلیون و گلشیفته فراهانی، نازنین بنیادی، شیرین عبادی و عبدالله مهتدی روز جمعه 21 بهمن در نشستی در دانشگاه جورج تاون شرکت کردند.
شورای ملی براندازی با طعم آکادمیک
با آرام شدن فضا، این تیم برانداز، با ژست آکادمیک همان مسیری را وارد شد که بنی صدر و مسعود رجوی در ابتدای انقلاب از آن گذر کردند: جمع شدن دور یک میز و معرفی خود به عنوان آلترناتیو جمهوری اسلامی یا حداقل اتحاد تا براندازی در ایران. ادبیات استفاده شده در اظهارات رضا پهلوی همان است که شورای ملی مقاومت دهه شصت تکرار می‌کرد. اتحاد تا عبور از جمهوری اسلامی، تشکیل مجلس موسسان و بعد هم قانون اساسی جدید.
این بار اما پیام این نشست از دانشگاهی در آمریکا مخابره می‌شود.
بال داخلی شورای ملی براندازی
چند روز قبل از این نشست، میرحسین موسوی در بیانیه‌ای جدید «خواستار تغییر نظم موجود یا تدوین میثاقی جدید شد. میثاقی که پیش‌نویس آن از سوی نمایندگان منتخب مردم، از هر قومیتی و با هر گرایش سیاسی و عقیدتی تهیه شود». ادبیاتی که عینا در نشست جرج تاون اما با حضور اپوزیسیون خارج نشین تکرار شد. نشستی که در آن عبدالله مهتدی هم حضور داشت. فردی که نماد تجزیه طلبی است. در این نشست اسماعیلیون و علینژاد تاکید داشتند که نسخه اولیه آنچه که به عنوان «منشور همبستگی» در حال تدوین است از داخل ایران ارسال شده است. 
بازی تمام شد
تاکید بر عدم شکست آنچه که «انقلاب در ایران» می‌خوانند از محورهای کلیدی مجموعه اظهارات اپوزیسیون در این نشست بود. با آرام شدن فضا و برآب شدن نقشه‌های براندازی، این تیم اپوزیسیون اکنون با این انگاره مواجه شده است که «بازی تمام شد». اصرار آنها بر این موضوع که «انقلاب تمام نشده» و «آرامش خیابان به معنای پایان انقلاب نیست» و «فرم انقلاب تغییر کرده» را در این راستا می‌توان ارزیابی کرد که این گروه تلاش می‌کند توجه جامعه جهانی و لابی‌های ضدایرانی را به خود حفظ کند و در واقع از دور نیافتند.
اجماع جهانی علیه ایران
حتی در بخشی از این نشست، مسیح علینژاد دلیل آرام شدن فضا را عدم حمایت جدی دولت‌های غربی معرفی می‌کند. علینژاد همچون گذشته که برای ایجاد اجماع جهانی علیه ایران تلاش می‌کرد، تاکید دارد : «باید جوامع غربی را مجاب کنیم تا مشروعیت این انقلاب را به رسمیت بشناسند. وظیفه داریم رهبران دنیا را علیه ایران متحد کنیم». اصرار بر انزوای ایران و قطع فروش نفت ایران از خواسته‌های پرتکرار علینژاد از رهبران جی 7 بوده است.
اجبار اپوزیسیون به تغییر تاکتیک
برگزاری نشست جرج تاون در پساآشوب و تغییر ادبیات اپوزیسیون بعد از شکست در خیابان، چند هدف را دنبال می‌کند. حضور دسته‌جمعی با ژست اتحاد و گفتمان ایجاد ساختار دموکراتیک و فریاد شعارهای زیبای حقوق بشری با هدف زنده نگه‌داشتن انتزاعی جریان براندازی، تزریق امید به این جریان و القای جاری بودن موج است. به نظر می‌رسد ضرورت برگزاری خود این نشست پیام مشخصی دارد: نقشه شوم براندازی شکست خورده و اقداماتی مبتنی بر تغییر تکنیک، نه از روی برنامه از قبل تهیه شده بلکه از روی اجبار بوده است؛ اجباری با هدف فرار از شکست.

لینک کوتاه:
https://www.payamevijeh.ir/Fa/News/1042262/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

رگبار باران در تهران از عصر امروز

ورود به جاده چالوس از سمت کرج ممنوع شد

باغ‌موزه‌ها و اماکن فرهنگی با تخفیف میزبان گردشگران است

سفیدی لبنیات از سفره‌مان رفت

ردمی نوت 12S و نوت 12 پرو 4G به زودی از راه می‌رسند

مدیاتک واحد تولید مودم‌های 4G و 5G اینتل را تصاحب کرد

اقامت بیش از 23 هزار گردشگر در اسکان نوروزی کیش

چند لیتر بنزین در پنجمین روز بهار 1402 در کشور توزیع شد؟

هزینه‌کرد 236 میلیارد ریالی فجر انرژی در اجرای 15 پروژه عام‌المنفعه

ضرورت کاهش وابستگی اقتصاد کشور به نفت و گاز

عملیات ویژه نوپو در آزادسازی گروگان

دلار ارزان بشود همه‌چیز ارزان می‌شود؟

ظرفیت‌های گردشگری منطقه17

26 هزار و 600 مسافر نوروزی در 4 روز

فرمانده فراجا: تاکنون 470 کشته در تصادفات جاده‌ای داشتیم

تردد 40 میلیون مسافر در جاده‌های کشور

یخ زدن شتر‌های دوکوهانه در دمای منفی 30 درجه

روند اجرایی شدن ثبت شناسه کالا

طلاهای ایران خاک می‌خورد

وزارت راه: در 1200 شهر برای ساخت خانه‌های یک‌طبقه حیاط‌دار به مردم زمین می‌دهیم

با لپ‌تاپ قدیمی خود چه کنیم؟

شب‌های نوروزی رمضان در برج میلاد

نزاع خونین بین دو طایفه؛ 2 نفر کشته و 10 تن زخمی شدند

نرخ تورم اسفندماه اعلام شد

انتشار بازی Sonic Origins Plus برای کنسول‌ها و کامپیوتر در تابستان 2023

یک گروه عراقی مسئولیت حمله به پایگاه آمریکادر سوریه رابرعهده گرفت

نورآرایی 20 کیلومتری خیابان ولی‌عصر

طرح های متنوع نوروزی در معابر شهری شمال تهران اجرا شد

جدیدترین نما از زلزله ترکیه

رشد دسته‌جمعی قیمت انواع سکه؛ طلا قرمزپوش شد

کیش میزبان بیش از 135 هزار مسافر در ایام نوروز

خدمت‌رسانی مترو در ایام عید نوروز و ماه مبارک رمضان

شمار تلفات توفان و گردباد در آمریکا به 26 تن رسید

مشترکان خانگی کم‌مصرف آب پاداش می‌گیرند

رخت نوروزی بر تن درختان منطقه 19 پوشیده شد

خدمات‌رسانی اکیپ‌های امدادی به شهروندان در تونل‌های شهری پایتخت

بازگشت بورس به شاخص 2 میلیون بعد از 31 ماه

آپدیت بهبود دوربین گلکسی A54 ارائه شد

تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان

جرایم مالی تا 3 میلیارد تومان از مجازات های سنگین در طرح عفاف و حجاب/ هیچ تقابل فیزیکی وجود ندارد

چطور از بوی بد دهان در ماه رمضان خلاص شویم؟

لحظه مواجهه طلبکار با تجربه گر «زندگی پس از زندگی»؛ 2 خانه که به 9 نفر اجاره داده شد!

من پیرترین بازیگر ایران نیستم، باور کنید!

چهره ها/ تصاویری جالب از پشت صحنه سریال «جیران»

بیت‌کوین رکوردی جدید ثبت کرد

شاه و مخالفان رادیکالش

افسون های یک زن برای شکار رانندگان هوسران کافی بود!

کاهش چشم‌گیر ارزش توییتر

تحلیل المیادین از گزینه‌های راهبردی فراروی بایدن در قبال ایران

ادعای یک نماینده درباره مجازات های طرح عفاف و حجاب؛ از جرایم مالی تا ابطال گواهینامه

© - www.payamevijeh.ir . All Rights Reserved.