پیام ویژه

آخرين مطالب

تحلیل سایت مشرق:ایجاد آشوب روانی با استارت کمپین رقص سياسي

تحلیل سایت مشرق:ایجاد آشوب روانی با استارت کمپین رقص
  بزرگنمايي:

پیام ویژه - بلوای 1401 و مظاهر مدنی و سیاسی آن فاقد هرگونه جایگزینی در ساحت‌های مختلف، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی هستند و بزرگ‌ترین ضربه این اتفاقات نوعی آشوب روانی بین مردم بودکه امنیت فکری خیلی‌ها را از آنان ربود.
به گزارش مشرق، در چند روز اخیر فیلمی منتشر شد که در آن گروهی پنج نفره از دختران جوان در بلوک 13محله اکباتان، با آهنگ «آرام باش» از خواننده نیجریه‌ای در حال رقصیدن هستند و به نوعی یک کنش‌گری مدنی و اعتراضی را در قبال وقایع اخیر نسبت به حاکمیت اعمال می‌کنند. فیلم این دختران رقاص محله اکباتان به سرعت در فضای مجازی بازتاب گسترده‌ای پیدا کرد و مخالفان و موافقان آن نسبت به این کلیپ واکنش‌هایی نشان دادند. طولی نکشید که در فیلمی دیگر این دختران نسبت به اقدام خود اظهار ندامت و پشیمانی کرده و گفتند: «به قول قهرمان کشورمان ما دختران شما هستیم. ما هم گاهی خطا می‌کنیم.»
استارت کمپین رقصیدن زنان و دختران
پس از این اتفاق بود که در کمپینی، تعدادی از زنان و دختران ایرانی با فیلم گرفتن از رقصیدن‌های خود، فضای مجازی فارسی زبان را با کمک تبلیغات رسانه‌ای آن طرف آبی پر کردند و این کار خود را در حمایت از «دختران رقصنده» اکباتان، اعتراض و عملی مبارزانه نسبت به حاکمیت و قوانین اسلامی دانستند.
طبیعتاً گفت و ‌شنود درباره چنین اقداماتی گسترده و بی‌شمار است و کافی است با جست‌وجویی در فضای مجازی به تحلیل‌های مختلفی که در این باره ارائه شده است، دسترسی پیدا کنیم. اما این عمل از ابعاد جامعه‌شناختی و روان‌شناختی هم قابل بحث و تدقیق است. به راستی آیا با رقص می‌توان ساختاری را که 44 سال در برابر جدی‌ترین تهدیدات و تحریم‌های سیاسی، اقتصادی و امنیتی پایدار مانده است، از پا در آورد؟ این نوع اقدامات چه تأثیراتی بر جامعه و تحلیل معرفتی آنان دارد؟
واکنشی بودن این اتفاقات
در وهله اول، کمپین رقصیدن برخی دختران و زنان ایرانی را باید نوعی «واکنش» دانست. واکنش‌ها خالق انرژی هستند و اغلب این انرژی در افراد کنترل نشده است. برای همین افرادِ لج‌باز و دارای خویِ واکنشی یا به ورطه تفریط می‌افتند یا در وادی افراط. به عبارتی چه به درست و یا چه به غلط، موضوعی آنان را اذیت کرده و یا آنان «احساس» اذیت شدن از موضوعی را دارند (ولو به شکل کاذب و غیر واقعی)، حال این افراد برای تقابل با آن امر موذیانه که در انتزاع و فکر خودشان وجود دارد، دست به یک واکنش می‌زنند که فقط مخالفت و اعتراض خودشان به موضوع را نشان دهند و معمولاً توجهی به اثرات و نتایج آن ندارند.
حاصل امر در چنین فضایی، ایجاد خشونت در ادامه روند لج‌بازی و واکنشی بودن است. بگذارید این موضوع را با مثالی بیان کنم. روان‌شناسی و علم مشاوره امور خانواده، افراد لج‌باز را تولیدکنندگان خشونت معرفی می‌کند، چرا که کنترل نداشتن بر رفتار موجب می‌شود آنان نتایج و ثمره‌های نامطلوب را در محیط به وجود بیاورند. اعمال واکنشی فاقد «حد وسط» رفتاری هستند و چه بسا اصلا و ابدا نسبت به آن موضوعی که مطلوبشان بوده، ارتباط و سنخیتی نداشته باشند.
وقتی ارزش، ضدارزش می‌شود
وهله بعدی و گام دوم در تحلیل کمپین رقص زنان در ساحت «ارزش‌ها و ضدارزش‌ها» قابل پیگیری است. در تمام جوامع انسانی، موضوعاتی در حالت عادی به عنوان ارزش شناخته می‌شوند، اما وقتی ما تأکید بیش از حد و غیرقابل کنترل نسبت به آنان داشته باشیم، این امر ارزشی می‌تواند به ضدارزش تبدیل شود. مثلاً گاهی آزادی امنیت را خدشه‌دار می‌کند، یا یک رویکرد سوسیالیستی آزادی‌های فردی را نادیده می‌گیرد و....
حال در تطبیق این موضوع با مسأله کمپین رقصیدن زنان، باید گفت ادعای آنان «آزادی» و «شادی» در جامعه است؛ به تعبیری این افراد می‌خواهند طلب آزادی و شادی را در رقصیدن‌ در فضای عمومی جامعه نشان دهند. شعار «آزادی» و «حال خوب داشتن» مطلوب کل طالب و مقصود کل قاصد است، اما در چنین عملی و با نمایش رقصیدن‌های خیابانی نتیجه می‌شود به ابتذال کشاندن و خیابانی کردن مفهوم مقدس آزادی و حرّیت. این کمپین اگرچه در مقام ادعا خود را بیانگر ارزش آزادی می‌داند، اما در عمل و نتیجه، دارد یک ارزش دیگر با عنوان «اخلاق اجتماعی» را زیر سؤال می‌برد و خود را تبدیل به ضدارزش می‌کند. لازم به ذکر است که موضوع تبدیل ارزش‌ها به ضد ارزش به نوعی در راستای همان موضوع «واکنشی» شدن رفتارها قرار می‌گیرد و باید با آن نظرگاه تحلیل و بررسی شود.
ایجاد آشوب روانی با از بین بردن عناصر انسجام‌بخش اجتماعی
گام سوم مربوط به عناصر انسجام بخش اجتماعی است. در هر جامعه از خاورمیانه مسلمان گرفته تا قبایل سرخ‌پوست در آمریکای جنوبی عناصر و عواملی جامعه را منسجم کرده و قوام آن را حفظ می‌کنند. مثلا در ایران «دین» عنصر انسجام‌بخش است، یا در آمریکا «ناسیونالیسم» چنین کارکردی دارد و در شعار سیاسی «اول آمریکا» خودنمایی می‌کند. این عناصر متعدد، انسجام را ایجاد می‌کنند و انسجام در بُعد فردی و اجتماعی قوام‌بخش جامعه است. مثلا در بُعد جمعی، نوعی وحدت را خلق می‌کند تا افراد در بزنگاه‌ها به یاری همدیگر بیایند و در حوزه فردی هم هویت‌بخش برای انسان است و می‌توان گفت پناهگاه بشر در جامعه را پدید می‌آورد.
کمپین رقصیدن دختران ایرانی و نشر آن در فضای مجازی نوعی «آنومی» یا به تعبیر دیگر« آشوب» را در سطح هنجار اجتماعی به وجود می‌آورد و آن انسجام اجتماعی را با خلل مواجه می‌سازد؛ چرا که اساساً امری بیگانه است و این عمل نامأنوس می‌خواهد در سطح کلان اجتماعی خودنمایی کند. تأثیر روانی این قبیل هنجارشکنی‌ها را باید جدی گرفت؛ چون رفته‌رفته می‌تواند معیارها و مفاهیمی چون اخلاق، مردم، آزادی و ... را دگرگون سازد و از آن وحشتناک‌تر زمانی است که ساختمان ارزش‌های تو را فرو می‌ریزد، اما برای آن جایگزینِ تضمین‌کننده‌ای ندارد؛ چیزی که نیهلیسم مدرن که در ایران ردپایش خیلی وقت است، نمایان شده به آن دچار بود. بن‌بست نیهلیسم زمانی بود که وقتی قرار شد به جای آن هنجارها و ارزش‌های گذشته، الگو و نمونه‌ای را جایگزین کند، گفت: «کدام ارزش؟ تضمین برای چه؟ تضمین به چه کسی؟»
گاهی هم این آشوب و اغتشاش هنجاری از منشأ خیر است و خود سازمان‌دهنده مجموعه عناصر انسجام‌بخش حول محور یک موضوع ارزش‌مند، همانطور انبیای الهی چنین بودند. قرآن در این باره می‌فرماید: «کان الناس امه وحده فبعث اللّه النبین مبشرین و منذرین و انزل معهم الکتب بالحق لیحکم بین الناس فیما اختلفوا فیه و ما اختلف فیه الا االذین اوتوه من بعد ما جائتهم البینات بغیا بینهم فهدی اللّه الذین آمنوا لما اختلفوا فیه من الحق باذنه و اللّه یهدی من یشاء الی صراط مستقیم»
‎حقیقت امر این است که بلوای 1401 و مظاهر مدنی و سیاسی آن فاقد هرگونه جایگزینی در ساحت‌های مختلف، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی هستند و بزرگ‌ترین ضربه این اتفاقات نوعی آشوب روانی بین مردم بود که امنیت و پناه فکری خیلی‌ها را از آنان ربود و به وادی پوچی کشاند.

لینک کوتاه:
https://www.payamevijeh.ir/Fa/News/1057265/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

ورود سامانه بارشی جدید به کشور؛ امدادگران به حالت آماده باش درآمدند

«پل طبیعت» بنفش می‌شود

آخرین آمار ابتلا به کووید 19 در ایران؛ شناسایی 891 بیمار جدید و فوت 24 نفر

عملکرد بانک‌های مرکزی در 30 سال گذشته برای طلا

فرابورس: اختلال در سامانه علت حذف برخی سفارشات بود

وزیر ارتباطات: سال گذشته قطعی اینترنت از قبل برنامه‌ریزی‌ شده نداشتیم

فرونشست زمین به کتاب‌های درسی می‌آید؟

تمدید فراخوان نخستین جشنواره بین‌المللی عکس پارس

سود وام مسکن مهر نیمه‌تمام 23 درصد شد

بازی/ Road Warrior؛ مبارزه ماشین‌ها

اطلاعات جدیدی از گوشی تاشو Oppo Find N3 منتشر شد

وزیر امورخارجه میهمان تور پیاده‌روی میدان مشق شد/ تقدیر امیر عبدالهیان از برنامه های گردشگری شهرداری تهران در نوروز

رگبار باران در تهران از عصر امروز

ورود به جاده چالوس از سمت کرج ممنوع شد

باغ‌موزه‌ها و اماکن فرهنگی با تخفیف میزبان گردشگران است

سفیدی لبنیات از سفره‌مان رفت

ردمی نوت 12S و نوت 12 پرو 4G به زودی از راه می‌رسند

مدیاتک واحد تولید مودم‌های 4G و 5G اینتل را تصاحب کرد

براندازی با طعم آکادمیک!+ عکس

اقامت بیش از 23 هزار گردشگر در اسکان نوروزی کیش

چند لیتر بنزین در پنجمین روز بهار 1402 در کشور توزیع شد؟

هزینه‌کرد 236 میلیارد ریالی فجر انرژی در اجرای 15 پروژه عام‌المنفعه

ضرورت کاهش وابستگی اقتصاد کشور به نفت و گاز

عملیات ویژه نوپو در آزادسازی گروگان

دلار ارزان بشود همه‌چیز ارزان می‌شود؟

ظرفیت‌های گردشگری منطقه17

26 هزار و 600 مسافر نوروزی در 4 روز

جمعه جهنمی برای پایگاه‌های آمریکا در سوریه چگونه رقم خورد؟

فرمانده فراجا: تاکنون 470 کشته در تصادفات جاده‌ای داشتیم

تردد 40 میلیون مسافر در جاده‌های کشور

یخ زدن شتر‌های دوکوهانه در دمای منفی 30 درجه

روند اجرایی شدن ثبت شناسه کالا

طلاهای ایران خاک می‌خورد

وزارت راه: در 1200 شهر برای ساخت خانه‌های یک‌طبقه حیاط‌دار به مردم زمین می‌دهیم

با لپ‌تاپ قدیمی خود چه کنیم؟

شب‌های نوروزی رمضان در برج میلاد

نزاع خونین بین دو طایفه؛ 2 نفر کشته و 10 تن زخمی شدند

نرخ تورم اسفندماه اعلام شد

انتشار بازی Sonic Origins Plus برای کنسول‌ها و کامپیوتر در تابستان 2023

یک گروه عراقی مسئولیت حمله به پایگاه آمریکادر سوریه رابرعهده گرفت

نورآرایی 20 کیلومتری خیابان ولی‌عصر

طرح های متنوع نوروزی در معابر شهری شمال تهران اجرا شد

جدیدترین نما از زلزله ترکیه

رشد دسته‌جمعی قیمت انواع سکه؛ طلا قرمزپوش شد

کیش میزبان بیش از 135 هزار مسافر در ایام نوروز

خدمت‌رسانی مترو در ایام عید نوروز و ماه مبارک رمضان

شمار تلفات توفان و گردباد در آمریکا به 26 تن رسید

مشترکان خانگی کم‌مصرف آب پاداش می‌گیرند

رخت نوروزی بر تن درختان منطقه 19 پوشیده شد

خدمات‌رسانی اکیپ‌های امدادی به شهروندان در تونل‌های شهری پایتخت

© - www.payamevijeh.ir . All Rights Reserved.