پیام ویژه

آخرين مطالب

رئیس اتاق اصناف ایران: اصناف خواهان ثبات نرخ ارز هستند اقتصادي

رئیس اتاق اصناف ایران: اصناف خواهان ثبات نرخ ارز هستند
  بزرگنمايي:

پیام ویژه - مهر / رئیس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه اصناف خواهان ثبات نرخ ارز هستند، گفت: در حال حاضر یک واحد صنفی نمی‌تواند حتی برای چند ماه بعد برنامه ریزی کند.
قاسم نوده فراهانی امروز در نشستی خبری درباره مدیریت بازار شب عید نوروز اظهار کرد: به واسطه قرار گرفتن در شب عید نوروز 1402 اتاق اصناف ایران و اتاق‌های اصناف شهرستان‌ها و اتحادیه‌ها هر کدام تلاش می‌کنند تا به واحدهای صنفی در ارائه خدمات بهتر و با کیفیت‌تر کمک کنند و در این بین نقش مدیریتی و نظارتی دارند.
وی افزود: یکی از این اقدامات این است که اتاق اصناف ایران به رسم دو سال گذشته، سومین جشنواره فروش فوق‌العاده نوروزی را برگزار می‌کند. در این طرح، از واحدهای صنفی به ویژه آن‌هایی که کالای پر مصرف عید نوروز را دارند مثل قنادی‌ها و آجیل و خشکبار، میوه فروشان، پوشاک و کیف و کفش دعوت شده است که مجوز فروش فوق‌العاده را از اتحادیه مربوط بگیرند و تخفیف‌هایی تا 30 درصد برای مشتریان خود بگذارند. البته ممکن است میزان تخفیف واحد صنفی کمتر از این درصد باشد.
رئیس اتاق اصناف ایران تصریح کرد: جشنواره فروش فوق‌العاده نوروزی در دو سال گذشته و به واسطه شیوع کرونا جایگزینی برای نمایشگاه‌های بهاره بود تا اجناس، با کیفیت بالا، نظارت دقیق، تخفیف واقعی و در سطح جغرافیایی گسترده به دست مردم برسند. امسال نیز این طرح را اجرا می‌کنیم اما متأسفانه بعضی از شهرستان‌ها نمایشگاه‌های عرضه مستقیم دارند که کیفیت کالاهایشان بسیار پایین است و فروش واحد صنفی را تحت تأثیر منفی قرار می‌دهند.
نوده فراهانی با اشاره به تقارن عید نوروز، با ماه مبارک رمضان گفت: در این باره و در همکاری با وزرات جهاد کشاورزی طرح فجر تا فطر برگزار می‌شود که اصناف، فروشگاه‌های مجازی و فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیز در آن همکاری می‌کنند و تخفیف‌هایی ارائه می‌کنند. در اجرای این طرح‌ها، افزایش نظارت و بازرسی نیز داریم و بازرسان ما در ایام تعطیلات مأموریت ویژه دارند. همچنین برنامه ریزی‌هایی برای اقلام پر مصرف ماه مبارک رمضان از سوی تشکل‌های صنفی شده است تا کمبودی نداشته باشیم.
انتخابات اتاق اصناف ایران
بازار

پیام ویژه


وی همچنین گفت: اتاق اصناف ایران در ابتدای سال آینده انتخاباتی خواهد داشت تا هیأت رئیسه دوره هشتم اتاق اصناف ایران با رأی هیأت نمایندگان اتاق اصناف ایران که متشکل از نمایندگان منتخب شهرستان‌ها هستند را انتخاب کند. در این باره دعوت به حضور 166 نماینده منتخب در روز انتخابات می‌کنیم. از نامزدهای انتخاباتی هم می‌خواهیم که برنامه‌های خود را به جامعه مخاطبین اعلام کنند.
رئیس اتاق اصناف ایران اظهار کرد: در سال 1401 که به فرموده مقام معظم رهبری، سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین نام گذاری شد، سه میلیون واحد صنفی به سمتِ مدرن‌سازی رفتند و اتاق اصناف ایران طی جلسات متعدد کارشناسی با کمک اتحادیه‌ها و اتاق‌ها و در همکاری با دولت، بخشی از مدیریت بازار را سامانه محور ساختیم.
وی ادامه داد: این سامانه‌ها از جمله در زمینه تخصیص کد شناسه لوازم یدکی و قطعات خودرو بود که مانع از فروش کالای قاچاق شده است و اثر آن را امروز در سطح بازار می‌بینیم. در زمینه فروش تایر نیز این کار در حال اجرا است. همچنین برای صدور پروانه‌های کسب از طریق سامانه ملی مجوزهای کشور و سامانه نوین اصناف فرایند مدرن‌سازی خدمات صنفی و مدیریت بازار سرعت گرفته است.
نوده فراهانی گفت: نباید در حوزه اختیارات تشکل‌های بخش خصوصی و اتحادیه‌ها خللی وارد شود. مشکلات زیادی در این باره وجود دارد. برخی از ارگان‌ها و نهادها می‌خواهند بخش خصوصی را تضعیف کنند و اختیارات قانونی آن‌ها را سلب کنند. این در حالی است که آنچه به دست می‌آورند؛ تنها بی نظمی و اختلال در بازار است. بنابراین باید از مشورت اتحادیه‌ها و اتاق‌های اصناف بیشتر بهره ببرند.
وی بیان کرد: این ظرفیتی مشورتی و رایگان برای دولت، مجلس، قوه قضائیه، شهرداری و دیگر نهادها است. این همراهی و همکاری را در سال‌های گذشته بارها اثبات کرده‌ایم. همین همراهی در پیوستن به سامانه‌های جدید که طراحی دولت است نشانه‌ای کوچک از این همکاری‌ها است و دولت لازم است متوجه باشد که تنها راه بهبود وضعیت اقتصادی و تأمین رفاه و معیشت مردم تقویت بخش خصوصی به ویژه اصناف است.
رئیس اتاق اصناف ایران افزود: چراکه اصناف بزرگترین نهاد دارای هرم مدیریتی و ساماندهی شده است که به صورت مویرگی در سطح جغرافیای کشور گسترده شده است و با بدنه جامعه در ارتباط است. لذا به جای تضعیف این ظرفیت باید از آن استفاده کرد. اصناف چه در سطح واحدهای صنفی و چه در سطح مدیریت اتحادیه‌ها و اتاق‌ها از همکاری با دولت استقبال می‌کنند البته به شرطی که نگرانی‌های ایشان نیز رفع شده و این همکاری در نهایت به تقویت کسب و کارها کمک کند.
دلایل گرانی در بازار
نوده فراهانی مهمترین موضوع برای واحدهای صنفی را عدم ثبات نرخ ارز دانست و تصریح کرد: اینکه نرخ ارز چه قدر باشد مربوط به مدیریت کلان اقتصاد است و دستگاه‌های مربوطه تصمیم می‌گیرند اما ما، ثبات نرخ ارز می‌خواهیم. در حال حاضر یک واحد صنفی نمی‌تواند حتی برای چند ماه بعد برنامه ریزی کند. چه قدر مواد اولیه بخرد؟ چه قدر تولید کند؟ چه قدر کالا بخرد؟ روز به روز سرمایه در گردش یک واحد صنفی کمتر می‌شود.
وی گفت: واحد صنفی، هزینه‌های سرسام آوری هم دارد که اعم از مالیات، بیمه، حقوق و دستمزد و عوارض و هزینه‌های انرژی هستند و به طور مستمر در حال افزایش است و این چنین هزینه‌های جاری توجیه فعالیت‌های اقتصادی را با ابهام روبرو می‌سازد.
رئیس اتاق اصناف ایران گفت: برای کاهش ضرر و زیان واحدهای صنفی و در راستای توجیه‌‎پذیر بودن فعالیت‌های صنفی، مسئولان ذی ربط با افزایش سود واحدهای صنفی موافقت کنند.
رئیس اتاق اصناف ایران به موضوع تفاوت گرانی و گران فروشی نیز اشاره و بیان کرد: برخی از مردم چون به یک مغازه می‌روند و امروز یک خودکار را به یک قیمت می‌خرند و فردا همان مغازه خودکار را با قیمت بالاتری می‌فروشند گمان می‌کنند که مغازه دار گران فروشی کرده است. این در حالی است که مجموعه‌ای از عوامل یک کالا را گران می‌کند و هر روز قیمت‌ها متغیر است. البته گاهاً گران فروشی هم داریم که سامانه 124 و اتحادیه‌ها به شکایات مردمی رسیدگی می‌کنند.
نوده فراهانی به تبصره 7 ماده 72 قانون نظام صنفی اشاره کرد و گفت: بر اساس قانون نظام صنفی، در آمدهای ناشی از جریمه‌های دریافتی به حساب خزانه واریز می‌شود و معادل آن در بودجه‌های سنواتی منظور و توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت پس از تأمین بار مالی ماده (62) این قانون به طور مساوی در اختیار سازمان تعزیرات حکومتی، اتاق اصناف ایران و وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار می‌گیرد تا در اجرای این قانون هزینه نمایند.
وی افزود: در حال حاضر 1500 بازرس در اتاق‌های اصناف شهرستان‌ها در حال فعالیت هستند که این آمار بجز بازرسان اتحادیه‌ها است و البته نهادهای دیگر هم از اصناف بازرسی می‌کنند. در 11 ماه گذشته، تعداد کل بازرسی‌های انجام شده توسط بازرسین اتاق‌های اصناف از صنوف در سراسر کشور، 2 میلیون و 600 هزار و 905 مورد بود. در این مدت، 158 هزار و 132 فقره شکایت مردمی توسط واحدهای بازرسی اصناف دریافت شد که نسبت به سال گذشته که 160 هزار و 939 مورد بود، 2 درصد کاهش داشت.
نوده فراهانی گفت: از این تعداد شکایات، حدود 156 هزار فقره قابل پیگیری بود که 20 درصد آن منجر به رضایت شاکی شد، 32 درصد متخلف بودند 32 درصد متخلف نبودند و 16 درصد هم در دست بررسی است.
وی افزود: امسال تشدید نظارت بر انبارها و مراکز عمده نگهداری کالاها پرونده‌های مربوط به احتکار را در دستور کار داشتیم که این امر، اقدام مثبتی در بازرسی‌ها بود.

لینک کوتاه:
https://www.payamevijeh.ir/Fa/News/1060650/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

رگبار باران در تهران از عصر امروز

ورود به جاده چالوس از سمت کرج ممنوع شد

باغ‌موزه‌ها و اماکن فرهنگی با تخفیف میزبان گردشگران است

سفیدی لبنیات از سفره‌مان رفت

ردمی نوت 12S و نوت 12 پرو 4G به زودی از راه می‌رسند

مدیاتک واحد تولید مودم‌های 4G و 5G اینتل را تصاحب کرد

اقامت بیش از 23 هزار گردشگر در اسکان نوروزی کیش

چند لیتر بنزین در پنجمین روز بهار 1402 در کشور توزیع شد؟

هزینه‌کرد 236 میلیارد ریالی فجر انرژی در اجرای 15 پروژه عام‌المنفعه

ضرورت کاهش وابستگی اقتصاد کشور به نفت و گاز

عملیات ویژه نوپو در آزادسازی گروگان

دلار ارزان بشود همه‌چیز ارزان می‌شود؟

ظرفیت‌های گردشگری منطقه17

26 هزار و 600 مسافر نوروزی در 4 روز

فرمانده فراجا: تاکنون 470 کشته در تصادفات جاده‌ای داشتیم

تردد 40 میلیون مسافر در جاده‌های کشور

یخ زدن شتر‌های دوکوهانه در دمای منفی 30 درجه

روند اجرایی شدن ثبت شناسه کالا

طلاهای ایران خاک می‌خورد

وزارت راه: در 1200 شهر برای ساخت خانه‌های یک‌طبقه حیاط‌دار به مردم زمین می‌دهیم

با لپ‌تاپ قدیمی خود چه کنیم؟

شب‌های نوروزی رمضان در برج میلاد

نزاع خونین بین دو طایفه؛ 2 نفر کشته و 10 تن زخمی شدند

نرخ تورم اسفندماه اعلام شد

انتشار بازی Sonic Origins Plus برای کنسول‌ها و کامپیوتر در تابستان 2023

یک گروه عراقی مسئولیت حمله به پایگاه آمریکادر سوریه رابرعهده گرفت

نورآرایی 20 کیلومتری خیابان ولی‌عصر

طرح های متنوع نوروزی در معابر شهری شمال تهران اجرا شد

جدیدترین نما از زلزله ترکیه

رشد دسته‌جمعی قیمت انواع سکه؛ طلا قرمزپوش شد

کیش میزبان بیش از 135 هزار مسافر در ایام نوروز

خدمت‌رسانی مترو در ایام عید نوروز و ماه مبارک رمضان

شمار تلفات توفان و گردباد در آمریکا به 26 تن رسید

مشترکان خانگی کم‌مصرف آب پاداش می‌گیرند

رخت نوروزی بر تن درختان منطقه 19 پوشیده شد

خدمات‌رسانی اکیپ‌های امدادی به شهروندان در تونل‌های شهری پایتخت

بازگشت بورس به شاخص 2 میلیون بعد از 31 ماه

آپدیت بهبود دوربین گلکسی A54 ارائه شد

تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان

جرایم مالی تا 3 میلیارد تومان از مجازات های سنگین در طرح عفاف و حجاب/ هیچ تقابل فیزیکی وجود ندارد

چطور از بوی بد دهان در ماه رمضان خلاص شویم؟

لحظه مواجهه طلبکار با تجربه گر «زندگی پس از زندگی»؛ 2 خانه که به 9 نفر اجاره داده شد!

من پیرترین بازیگر ایران نیستم، باور کنید!

چهره ها/ تصاویری جالب از پشت صحنه سریال «جیران»

بیت‌کوین رکوردی جدید ثبت کرد

شاه و مخالفان رادیکالش

افسون های یک زن برای شکار رانندگان هوسران کافی بود!

کاهش چشم‌گیر ارزش توییتر

تحلیل المیادین از گزینه‌های راهبردی فراروی بایدن در قبال ایران

ادعای یک نماینده درباره مجازات های طرح عفاف و حجاب؛ از جرایم مالی تا ابطال گواهینامه

© - www.payamevijeh.ir . All Rights Reserved.