پیام ویژه

آخرين مطالب

عباس‌ عبدی: طبقه متوسط را فقیر کردید اما انتظار نداشته باشید از نظر فکری هم خوار شود و مطابق الگوی شما فرزندآوری کند سياسي

عباس‌ عبدی: طبقه متوسط را فقیر کردید اما انتظار نداشته باشید از نظر فکری هم خوار شود و مطابق الگوی شما فرزندآوری کند
  بزرگنمايي:

پیام ویژه - عباس عبدی نوشت: هنگامی که طبقه متوسط را به لحاظ اقتصادی ذلیل کردند، انتظار نداشته باشند که به لحاظ فکری هم خوار شود و فرزندآوری را مطابق الگوی مردم گذشته انجام بدهد و کودک 5‌ساله‌اش را روانه چهار راه‌ها کند؟! طبقه متوسط را از «اسب» زندگی و معیشت انداختند ولی او را از «اصل» آزادی و فهم نمی‌توان انداخت.

عباس عبدی در یادداشتی نوشت: اتفاق عجیب و جالبی در حال رخ دادن است. همه قوای رسمی کشور دست به دست یکدیگر داده‌اند تا بلکه مساله فرزندآوری را حل کنند. نه تنها موفق نمی‌شوند، بلکه هر روز بیش از پیش درگیر این مساله می‌شوند و در واقع خودشان را غرق این سیاستگذاری‌های نادرست می‌کنند، و به‌طور معمول حرف دیگران را هم نمی‌شنوند تا شاید این اندازه در این گرداب فرو نروند.
حتی در آخرین اظهارنظر یکی از طرفداران وضع موجود تعطیلی پنجشنبه هم به فرزندآوری ربط داده شده و گفته که: «یکی از دلایل موافقان تعطیلی پنجشنبه‌ها افزایش نرخ جمعیت است!» ماجرا هنگامی جالب می‌شود که آقای حداد عادل هم وارد موضوع می‌شود، آن هم چند سال پس از تصویب و اجرای این قانون بسیار پرهزینه و شکست خورده و می‌گویند که: «بحث توجه به جوانی جمعیت مساله خیلی مهمی است، از جمله اموری که تا دیر نشده باید نسبت به آن اقدام کنیم وگرنه برای همیشه دیر می‌شود…
من توجه شما را جلب می‌کنم به خبری که همین روز گذشته در اخبار تلویزیون شنیدم مبنی بر اینکه کره جنوبی با همه پیشرفتی که در صنعت و رشد اقتصادی داشته، الان به‌شدت با گرفتاری رشد جمعیت روبه رو است و آن‌ها تصمیم گرفتند که یک وزارتخانه برای رشد جمعیت خود ایجاد کنند… در عمل هم می‌بینیم آن‌هایی که فقیرتر هستند فرزندان بیشتری دارند و آن‌هایی که داراتر هستند کمتر ازدواج می‌کنند و فرزندآوری‌شان نیز نرخش پایین‌تر است.»
اگر خوب دقت کنیم، جمعیت‌شناسان شناخته شده کشور از ورود به این مساله پرهیز می‌کنند. چرا که می‌دانند حرف علمی و کارشناسی اثری ندارد و مساله سیاسی و غیر علمی است و محل حضور آنان نیست.
به همین دلیل نیز عاقل‌ترین آقایان هم زحمت گرفتن یک مشاوره از جمعیت‌شناسان کشور را به خود نمی‌دهد و به اخبار شب گذشته تلویزیون استناد می‌کند. آقایان می‌گویند که مشکل فرزندآوری فرهنگی است. اگر چنین است، چرا قانونی را تصویب می‌کنند که بار مالی وحشتناکی دارد و تورم‌زا است؟ با قیاس‌های ساده‌ای که با برخی کشورها مثل کره‌جنوبی می‌کنند. نتایج نادرستی می‌گیرند. در این یادداشت سعی می‌کنم خیلی خلاصه علل کاهش فرزندآوری را توضیح دهم.
کاهش رشد جمعیت در اصل یک پدیده اجتماعی است. پدیده‌ای که بسیار هم خوب و ضروری است. افزایش جمعیت در قدیم به دلیل مرگ و میر کنترل می‌شد و اگر فراوانی مرگ و میر نبود، امروز باید ده‌ها میلیارد جمعیت در روی کره زمین می‌داشتیم که البته پیش از رسیدن به این مرحله یکدیگر را خورده بودند!
در یک لحظه فرض کنید که رشد جمعیت ایران مثل همان دهه 1365.1355 یعنی 3/9 درصد در سال بود. در این صورت جمعیت امروز ایران بیش از 200 میلیون نفر بود، و تا 1430 به حدود 600 میلیون نفر می‌رسیدیم، تهران هم باید 70 میلیون جمعیت می‌داشت! خوشبختانه هیچ عقل سلیمی اجازه بروز چنین فاجعه تمام‌عیاری را نمی‌داد و ندادند. به همین علت است که همه مسوولان کشور بدون استثنا در سال 1367 به این نتیجه رسیدند که این رشد را کم کنند و حتی فتاوای لازم برای بستن لوله‌های زنان و مردان هم گرفته شد.
بعدها کاهش رشد جمعیت ایران با چنان سرعتی رخ داد که در جهان نمونه شد و وزیر وقت بهداشت و درمان یعنی آقای دکتر مرندی از سیاستمداران اصولگرای ایران با افتخار به جایزه سازمان ملل در این زمینه نائل شدند. این کاهش چند دلیل داشت. اول از همه تناسب سیاستگذاری با شرایط اجتماعی مردم؛ و دوم نیز اعتماد بالا میان مردم و حکومت؛ و سوم متناسب بودن این سیاست با دیگر سیاست‌های حکومت بود. تنها سیاستی که در ایران ابعاد جهانی پیدا کرد و خیلی هم موجب غرور شد، همین سیاست بود.
این سیاست در ادامه به ویژه در اواخر دهه 1380 دچار مشکل شد، دولت احمدی‌نژاد مساله جمعیت را سیاسی کرد و بدین منظور پول‌پاشی هم کرد. ولی هیچ تصوری از علت کاهش طبیعی فرزندآوری نداشت شاید هم می‌خواستند جلوی همان علت‌های طبیعی و پذیرفتنی را بگیرند. این امر موجب بدبینی جامعه و نخبگان شد و به‌طور طبیعی در برابر آن موضع گرفتند.
چون آن سیاست یک قدم به عقب و ارتجاعی و به‌علاوه برخلاف منطق اجتماعی بود، به همین علت نیز موفقیتی نداشت و شکست خورد. فراموش نکنیم رشد جمعیت در سال 1385، حدود 1/61 درصد بود که رشد خوب و متعارفی بود. ولی در اواخر دوره احمدی‌نژاد یعنی سال 1390 به 1/29 کاهش یافت، در حالی که رشد جمعیت از سال 1375 تا 1385 افزایشی شده بود و در دولت اول اصولگرا و طرفدار رشد جمعیت، کاهشی شد.
این نشان می‌دهد که برنامه‌ریزی جمعیتی دلبخواهی حکومت‌ها و اراده‌گرایانه نیست، بلکه باید با مقتضیات جامعه نیز سازگار باشد. با آغاز دهه 1390 و تحریم‌ها و ایجاد حس ناامیدی و مشکلات اقتصادی فرآیند مزبور تغییر کرد و با زایش دو باره امید در سال 1392 روند افزایشی‌زاد و ولد نیز آغاز شد و دو باره از سال 1396 روند کاهشی پیدا کرد.
در واقع روند کلان‌زاد و ولد ناشی از دو دسته متغیر است. متغیرهای دسته اول اجتماعی است، که مهم‌ترین آن افزایش هزینه فرزندآوری برای زن و مرد به ویژه زنان است. منظور از هزینه، فقط مادی نیست، بلکه هزینه فرصت است.
نگاه کنید! اغلب مسوولان جوان کشور بر خلاف مسوولان قدیمی‌تر، فرزندان زیادی ندارند، چون هم خودشان و هم همسران‌شان حاضر نیستند 6 یا 7 فرزند به دنیا بیاورند و کلی زحمت برای آنان بکشند و زندگی خودشان را قربانی فرزندان کنند. احساس می‌کنند 2 یا حداکثر 3 فرزند کافی است. این روند مثبت و قابل دفاع است. اگر ایران مطابق این الگو حرکت می‌کرد کاهش فرزندآوری آن بسیار آرام می‌بود و کم‌کم به تعادل می‌رسید.
ولی مشکلات شدید اقتصادی سبب ایجاد تأثیرات جدیدی در روند کاهش ازدواج و فرزندآوری شده است. آقای حداد عادل درست می‌گویند که فقرا فرزندآوری بیشتری دارند، به این دلیل که زن در گروه‌های فقیر ضعیف‌ترین حلقه است و بار فرزند بر دوش نحیف اوست و فرزند نیز سرمایه است و از کودکی کار می‌کند و کمتر برای خانواده هزینه است. ولی در طبقه متوسط فرزند، یعنی هزینه کامل و هیچ نفع مادی برای خانواده و پدر و مادر جز هزینه مادی و هزینه فرصت ندارد. طبقه متوسط کاملا متوجه است که فرزندآوری همراه است با حس مسوولیت.
فرزندآوری در این طبقه یک انتخاب دقیق و مسوولانه و مبتنی بر عقلانیت است و نه یک عمل طبیعی ناشی از رابطه زن و شوهر. پس هنگامی که طبقه متوسط را به لحاظ اقتصادی ذلیل کردند، انتظار نداشته باشند که به لحاظ فکری هم خوار شود و فرزندآوری را مطابق الگوی مردم گذشته انجام بدهد و کودک 5ساله‌اش را روانه چهار راه‌ها کند! طبقه متوسط را از «اسب» زندگی و معیشت انداختند ولی او را از «اصل» آزادی و فهم نمی‌توان انداخت. این طبقه گدایی نخواهد کرد. این طبقه گرسنگی هم بکشد باید فرزندش را در رفاه و با آینده‌ای مطمئن و مبتنی بر آموزش و سلامت بزرگ کند. اگر نتواند چنین کند قطعا، قید فرزندآوری و حتی ازدواج را خواهد زد.
این یک ارزش وجودی برای طبقه متوسط است و نه ضعف. بسیاری از آنان حسرت داشتن فرزند را دارند، ولی اقدامی نمی‌کنند، چون امیدی به آینده او ندارند. این اصالت طبقه متوسط است که سیاست‌های فرزندآوری موجود در مقام گرفتنش از آنان است. تنها راه برای فرزندآوری امیدوار کردن مردم و طبقه متوسط به آینده خود و به ویژه فرزندان‌شان است. با صدقه وام ازدواج و فرزندآوری و امتیازات بی‌ربط و زیان‌بار نمی‌توانید این طبقه را به فرزندآوری که در این شرایط نوعی فرزندکشی است ترغیب کنید.

لینک کوتاه:
https://www.payamevijeh.ir/Fa/News/1482872/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

دست نوشته قابل تامل در مراسم تشییع شهید رئیسی

آمریکا در پی محدودسازی دسترسی چین به هوش مصنوعی

سرمایه‌گذاران رمز ارز بخوانند؛ بیت‌کوین چقدر است؟

انویدیا از تقسیم سهام خود در ماه آینده میلادی خبر داد؛ قیمت سهام شرکت ارزان‌تر می‌شود

اقدامات غیرحرفه‌ای پهپاد ترکیه‌ای

ماجرای ایست قلبی شهروند تبریزی به دلیل شنیدن خبر شهادت آیت الله آل هاشم

گوشی اقتصادی شیائومی Redmi A3x لو رفت

مسامحه جایز نیست

زلزله 4.7 ریشتری استان فارس خسارت نداشت

دزد طلای زنان مسن دستگیر شد

توافق بر سر ترک خصومت

آتاری سوت پایان «اولین جنگ کنسولی تاریخ» را به صدا درآورد

ناگهان بالگرد رئیس‌جمهور ناپدید شد

شهید آل‌هاشم؛ امام تمام روزهای هفته بود

حماسه واقعی

بخش خصوصی و سازمان منطقه آزاد کیش، دست در دست هم / راهکارهای گذر از فصل کم فروغ گردشگری کیش مرور شد

روایت شنیدنی از همسایه های منزل مادری شهید رئیسی

چه زمانی باید صفرها از پول ملی حذف شود؟

سخنگوی حزب اعتماد ملی: تا به حال دو جلسه درباره‌ی انتخابات تشکیل داده‌ایم

وقوع زلزله 4.7 در «اهل» فارس

روایت نزدیکان از امام‌جمعه شهید تبریز

«صاعقه» برق برخی از مناطق قم را قطع کرد

افزایش اختیارات اتاق بازرگانی برای توسعه اقتصادی کشور

سامسونگ احتمالاً فقط از تراشه اسنپدراگون در گلکسی فولد 6 و فلیپ 6 استفاده می‌کند

حضور وزیر نفت در آیین تشییع «شهید جمهور» در مشهد مقدس

ایستگاه پایانی لکوموتیو سیاست خارجی رئیسی کجا بود؟

بدون تعارف با خانوده شهید قدیمی؛ کادر پرواز بالگرد رئیس جمهور فقید

وقوع زمین‌لرزه 4.7 ریشتری در فارس

فرزند رهبر انقلاب در مراسم تدفین شهید رئیسی/ عکس

مراسم شام غریبان رئیس‌جمهور شهید در میدان امام حسین (ع) تهران

طرح جامع طلای کشور نیاز به پایش دارد

مدیرعامل مایکروسافت: هوش مصنوعی را انسان‌انگاری نکنید

سارقی که باعث گرمی خانه ها در شیروان می شد!

مراسم شام غریبان شهید آل‌هاشم در مصلی امام‌خمینی(ره) تبریز

بارش شدید تگرگ در ارومیه خیابان‌ها را سفیدپوش کرد

چرا با ارزپاشی معجزه‌ای در تولید خودرو رخ نداد؟

رونمایی برنامه 19 میلیارد دلاری کره جنوبی برای تراشه‌سازی

پوکو F6 و F6 پرو با تراشه‌های اسنپدراگون 8s نسل 3 و اسنپدراگون 8 نسل 2 معرفی شدند

ایران گزارش داد: شگفتی رسانه‌های خارجی از مراسم تشییع رئیس جمهور

مزار شهدای سوم خرداد همدان گلباران شد

بارش باران رحمت در حرم رضوی

مارک زاکربرگ شورای هوش مصنوعی برای اینستاگرام و فیسبوک تشکیل داد

روایت‌ها و تردیدها

رئیس جدید

یادواره 296 شهید امدادگر مازندران برگزار شد

وضعیت تامین کالا‌های اساسی در کشور چگونه است؟

دایناسور معروف گوگل کروم را با این روش ساده به پاندا تبدیل کنید

پیکر شهید آیت الله رئیسی در حرم امام رضا(ع) آرام گرفت

واتس‌اپ احتمالاً به قابلیت ساخت عکس پروفایل با هوش مصنوعی مجهز می‌شود

ورود پیکر مطهر شهدای خدمت به مضجع شریف علی ابن موسی الرضا (ع)