پیام ویژه

آخرين مطالب

عملیات اماراتی نجات اردوغان يادداشت

عملیات اماراتی نجات اردوغان
  بزرگنمايي:

پیام ویژه - فرارو /متن پیش رو در فرارو منتشر شده و بازنشر آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست
پایگاه خبری "میدل ایست آی" در گزارشی، ضمن اشاره به بحران اقتصادی فراگیر ترکیه و سقوط قابل توجه ارزش پول ملی این کشور و در عین حال، چالش‌های فراوان پیش روی "رجب طیب اردوغان" جهت انتخاب مجدد به عنوان رئیس جمهور ترکیه در جریان انتخابات سال 2023 این کشور، به طور خاص به این نکته اشاره کرده که اردوغان به حمایت‌ها و کمک‌های اقتصادی محمد بن زاید ولیعهد امارات متحده عربی جهت انجام سرمایه گذاری‌های گسترده در این کشور و بهبود وضعیت اقتصادی ترکیه در وضعیت کنونی، به شدت امیدوار است.
البته که این امیدِ ترکیه به امارات در شرایطی وجود دارد که در سال‌های اخیر، روابط آنکارا با ابوظبی به دلایل مختلف در مورد مسائل گوناگون منطقه ای، به شدت تیره و تار بوده و دو طرف مدت کمی است که روند تنش زدایی در روابط دوجانبه را آغاز کرده اند.
میدل ایست آی در این رابطه می‌نویسد: «"محمد بن زاید" ولیعهد امارات پس از گذشتِ بیش از 10 سال رقابت منطقه‌ای با ترکیه و حتی طرح اتهامات مختلف علیه وی مبنی بر اینکه قصد دارد تا دولت ترکیه را از قدرت ساقط کند، روز چهارشنبه وارد ترکیه می‌شود. ترکیه و امارات متحده عربی از سال گذشته اقدام به احیای روابط خود با سرعتی قابل توجه کرده اند. این سیاست در پیِ رشته‌ای از نزاع‌ها و جنگ‌های سیاسی و نیابتی در مناطق مختلف نظیر لیبی، مصر و شاخ آفریقا در پیش گرفته شده است. همین مساله موجب شده تا بسیاری از ناظران و تحلیلگران به طرح این پرسش بپردازند که امارات و ترکیه از آغاز روند تنش زدایی میان خود، به چه دستاورد‌های احتمالی خواهند رسید؟
به گزارش فرارو، مقام‌های ترکیه که به دلیل پروتکل‌های خاص دولتِ کشورشان به صورت ناشناس و با محفوظ ماندن نامشان با میدل ایست آی سخن گفته اند، اعلام کردند که ابتکارِ امارات در ابراز تمایل برای تنش زدایی با ترکیه پشت در‌های بسته، عملا از سال گذشته میلادی آغاز شده است.
در این راستا، یک مقام ترکیه‌ای می‌گوید: "هیچ فضایی برای احساسات در عرصه سیاست خارجی وجود ندارد. همه آگاهند که سیاست خارجیِ مبتنی بر درگیری و منازعه، برای هیچ طرفی حامل سود و منفعت نیست". مقام‌های ترکیه‌ای نیز به طور خاص به این مساله تاکید دارند که حاضر به انجام هر اقدامی برای توسعه روابط با محمد بن زاید شخصیت قدرتمند اماراتی که عملا حاکم این کشور است، می‌باشند. در این رابطه، یک مقام دیگر ترکیه‌ای به میدل ایست آی گفته است که "ما هنوز در لیبی و شاخ آفریقا هستیم. ما هنوز هم هرکاری می‌خواهیم انجام می‌دهیم".
مقام‌های ترکیه بر این باورند که برخی تحرکات امارات که موجب شده تا این کشور وارد نزاع با ترکیه شود (نظیر آنچه در لیبی اتفاق افتاد و امارات را رو به رویِ ترکیه قرار داد)، عملا نتیجه عکس داده اند و آمرکیا را خشمگین ساخته اند. در این رابطه یک مقام ترکیه‌ای به میدل ایست آی می‌گوید: "راهبرد‌های پیشین آن‌ها (اماراتی ها) به شدت پرهزینه بود. با این حال، اکنون و با روی کار آمدن جو بایدن به عنوان رئیس جمهور آمریکا، اماراتی‌ها به متحدانی نیاز دارند تا علیه ایران دست به توازن بزنند".
حس فرصت طلبیِ امارات
"سینژیا بیانکو" متخصص مسائل کشور‌های عرب حاشیه خلیج فارس در "شورای اروپایی روابط خارجی" با این گزاره موافق است که امارات مجبور شده تا تغییرات سیاستی را به دلایلی نظیرِ روی کار آمدن دولت بایدن و همچنین دیگر مولفه‌های داخلی خود نظیر نیاز به عقب نشینی از یک سیاست خارجی تهاجمی با هدف تمرکز بر بهبود وضعیت اقتصادی در عصر پساکرونا، اِعمال کند. با این حال وی معتقد است که امارات در مساله ترکیه نوعی فرصت طلبی هم می‌کند. در این راستا، شاید آنکارا سیاست‌های منطقه‌ای خود را تغییر نداده باشد، با این حال، این تصور وجود دارد که ردر شرایط فعلی، دولت ترکیه برای انجام هر مصالحه خارجی، با استقبال بیشتری عمل می‌کند.
یک نمونه در این رابطه، رویکرد جدید ترکیه نسبت به کانال‌های تلویزیونی اپوزیسیونِ مصری است که در شهر استانبول ترکیه مستقر هستند. اوایل سال جاری، مقام‌های دولت ترکیه از برخی از این شبکه‌ها درخواست کردند (از جمله یکی از این شبکه‌ها که متعلق به اخوان المسلمین، دشمن سرسخت امارات بود) که برخی از برنامه‌های سیاسی خود را هر چه سریع‌تر متوقف کنند. اگرچه این شبکه‌ها و عوامل آن‌ها از ترکیه احراج نشدند با این حال، این تحرک در نوع خود به خوبی نشان می‌داد که ترکیه در حال فاصله گرفتن از گروه اخوان المسلمین است و در عین حال مایل به گسترش هر چه بیشتر روابط با کشور‌هایی نظیر امارات و مصر است.
یکی از محور‌های اصلی تنش میان ترکیه و امارات در سال‌های اخیر این بوده که آنکارا به صراحت دولت امارات را به حمایت مالی از کودتای نافرجام سال 2016 علیه دولت ترکیه و اردوغان متهم کرده و در این رابطه، از "محمد دهلان" از عوامل اجرایی و امنیتی دولت امارات نیز به عنوان مغز متفکر این پروژه اسم می‌برد.
با این حال اینطور به نظر می‌رسد که اکنون ترکیه از طرح اتهاماتِ مرتبط به امارات در این رابطه هم دوری می‌کند. این در حالی است که مقام‌های ترکیه‌ای به این نکته اشاره دارند که دهلان همچون قبل قابل مشاهده نیست و در مجامع عمومی ظاهر نمی‌شود.
در این رابطه حتی برخی به این نکته اشاره دارند که محمد دهلان تحت بازداشت خانگی است با این حال، وی همچنان به توئیت زنی اقدام می‌کند و به طور خاص در مورد مسائل کشورِ اصلی اش یعنی فلسطین به موضع گیری می‌پردازد.
در این راستا، یک منبع مسقل که با میدل ایست آی نیز در ارتباط است و از مسائل پیرامون ارتباطات و تماس‌های ترکیه و امارات نیز اطلاع دارد گفته است، "هر دو طرف به شدت در حال تبادل نظر و رایزنی در مورد مسائل منطقه‌ای هستند و توافق کرده اند که در مورد برخی موضوعات، اختلاف نظر‌های یکدیگر را بپذیرند. برای مثال، ترکیه به تازگی، به صراحت از امارات و اقدامات آن در عادی سازی روابط با دولت سوریه انتقاد کرده است".
سرمایه گذاری اماراتی‌ها
یکی از مشوق‌هایی که محمد بن زاید با استفاده از آن عملا لحن اردوغان و موضع گیری‌های وی راجع به امارات را تلطیف کرده، وعده انجام سرمایه گذاری‌های قابل توجه در خاک ترکیه است. یک منبع آگاه به میدل ایست آی گفته است که بن زاید به اردوغان در یک تماس تلفنی در اوایل سال جاری گفته که "آماده است تا مبلغ 100 میلیارد دلار در ترکیه سرمایه گذاری کند". دیگران گفته اند که این رقم حداقل 10 میلیارد دلار عنوان شده است (سرمایه گذاری 10 میلیارد دلاری امارات در ترکیه، در روز چهارشنبه سوم آذرماه سال جاری، از سوی نهاد‌های رسمی تایید شد). بدون تردید هر دو رقم به قدری وسوسه کننده هستند که اردوغان جهت نجات اقتصادِ بحرانی کنونی ترکیه به آن‌ها چشم داشته باشد. البته که پیش از نیز برخی نهاد‌های مرتبط با سرمایه گذاری خارجی امارات و اعضای خاندان سلطنتی این کشور و دیگر سرمایه داران خصوصی اماراتی، نسبت به سرمایه گذاری در بخش‌های مالی، بهداشت و درمان، و مالی ترکیه ابراز تمایل کرده اند. امری که در صورت محقق شدن می‌تواند سرمایه گذاری به میزانِ سه تا چهار میلیارد دلار را شامل شود.
البته که در شرایط فعلی، هیاتی از سوی دولت ترکیه به ریاست وزرای تجارت و اقتصاد این کشور به همراهِ تجار ترکیه‌ای نیز در امارات حضور دارند و آماده بحث در مورد فرصت‌های سرمایه گذاریِ امارات در خاک ترکیه هستند. پیشنهاد‌های سرمایه گذاری امارات به ترکیه در شرایطی مطرح می‌شوند که ارزش لیر ترکیه به شدت سقوط می‌کند و پیش از انتخابات ریاست جمهوری 2023 ترکیه نیز موقعیت سیاسی و محبوبیت مردمی رجب طیب اردوغان نیز به شدت مخدوش شده است. ارزش لیر ترکیه از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون، حدودا 55 درصد از ارزش خود را در برابر دلار آمریکا از دست داده است و نرخ تورم نیز به نحو فزاینده‌ای بیش از 20 درصد اعلام می‌شود.
در اوایل ماه جاری، اردوغان در جریان دیدار با یک سیاستمدار ترکیه ای، سرمایه گذاری‌های احتمالی امارات در خاک ترکیه را به مثابه راه گریزی جهت خروج از بحران جاری اقتصادی این کشور که به ضرر وی است، عنوان کرده است (منابع آگاه این اطلاعات را به میدل ایست آی داده اند). البته که طرف اماراتی نیز به خوبی می‌داند که وضعیت بی ثباتِ لیر ترکیه، عملا تا حد زیادی امنیت سرمایه گذاری آن را به خطر خواهد انداخت. با این همه، اردوغان، بن زاید و سرمایه گذاری‌های وی در ترکیه را عاملی اساسی جهت خروج از بحران اقتصادی فراگیر ترکیه و تزلزل موقعیتش قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ترکیه (2023) ارزیابی می‌کند».

لینک کوتاه:
https://www.payamevijeh.ir/Fa/News/788754/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

لزوم ارائه چارچوب شش گانه و طرح تحول در سازمان منطقه آزاد کیش

تفویض اختیارات بیشتر به استانداران از اهداف اصلی دولت است

برنامه دولت درخصوص سند همکاری 25 ساله ایران و چین

حقوق کارگران در سال 1401 چقدر می شود؟ |خبر مهم در مورد حقوق کارگران

افت چند میلیونی قیمت خودرو

درخواست حزب جمهوریت از تیم مذاکره کننده ایران

پول کی به ایران می‌رسد؟ | آخرین وضعیت بدهکاری کره جنوبى به ایران

در جلسه روسیه و چین با ایران چه گذشت؟

پخش مویرگی چیست و مهمترین عوامل در موفیقت پخش مویرگی

چسب کاشت میلگرد یک به یک آبادگران پلاس ABABOND RA-500+

نبشی و ناودانی خوب چه مشخصاتی دارند؟

دعوای گشت ارشاد و ریحانه پارسا جنجالی شد!

آزادی محمدعلی نجفی از زبان وکیلش

کتک کاری نگار جواهریان و همسرش در خاکسپاری فرزندش

آب پاکی ایران روی دست آمریکا برای مذاکره دوجانبه

سیلیکات سدیم چیست و چه انواعی دارد؟

محمد مهاجری: از ابتدای دولت سیزدهم، سیاست بر تقابل با «سرعت اینترنت» است

حزب مجمع ایثارگران: مذاکرات هسته‌ای امری ملی و فراجناحی است/ دست کسانی را که برای مصالحه دراز شده است، رد نکنیم/ هیچ کشوری نمی­تواند در انزوا پیشرفت کند

سخنگوی وزارت خارجه: هیچ گفت‌وگوی دوجانبه ای با هیات آمریکایی در وین صورت نخواهد گرفت

یادداشت رهبر معظم انقلاب بر گزارش عملکرد ناوگروه 75 نیروی دریایی ارتش + عکس

امام جمعه اصفهان: رئیس‌جمهور دستور بررسی داده است؛ اما هیچ فکری نمی شود داشت که الآن به کشاورزان آب بدهیم/ دولت می‌تواند کمک بلاعوض بدهد

خطیب زاده: هیچ گفتگوی دوجانبه ای با هیئت آمریکایی در وین صورت نخواهد گرفت

کمبود خلاقیت در فوتبال ایران از نظر نکونام

بررسی 10 پرونده جدید در شورای نظارت بر آموزشگاه‌های موسیقی

اولین تصاویر از سرقت یک زن به اجبار شوهرش در کرمان!

عباس: نمی‌پذیریم اشغال فلسطین تا ابد ادامه یابد

ساخت 30 درصد مدارس کشور توسط خیرین/ تدوین 55 عنوان کتاب درباره زندگی‌ خیرین مدرسه‌ساز

روند تزریق واکسن در کشور از بهمن 99 تاکنون

هزار بازرس مسئولیت نظارت بر حدود 12 هزار دستگاه را بر عهده دارند

تاجر بزرگ اینستاگرام، کلاهبردار از آب درآمد

لحظه حمله مسلحانه و وحشیانه چند سارق به راننده سانتافه

توقیف تریلی حامل محموله داروی قاچاق در تهران

بیست و سومین مانور ایمنی در برابر زلزله در مدارس بجنورد

دستگیری هفت سرشبکه توزیع موادمخدر در پایتخت

چاله ها و حفاری‌های رها شده شهر یاسوج داد مردم را بلند کرده است

مقصر شناخته شدن سه تن از مدیران وقت محیط زیست در سانحه اتوبوس خبرنگاران

شهادت یکی دیگر از مدافعان امنیت

نادری: عذرخواهم

واکنش پلیس به سرقت دریچه های فاضلاب

دیوان عدالت اداری: شرط معدل در استخدام منطبق با قانون نیست

سازمان جهانی بهداشت: تست PCR می تواند "اُمیکرون" را تشخیص دهد

طبرسی: علائم اُمیکرون تا الان خفیف بوده است

مهلت ثبت نام آزمون دکتری تمدید شد

زمان برگزاری آزمون معلمین حق التدریس اعلام شد

اولیای دم قاتل را پس از چهار سال بخشیدند

افزایش 90 درصدی کشفیات لوازم خودروهای سرقتی

مانور زلزله در مدارس کرمانشاه برگزار شد

دنیایی که می‌سازیم و سپس ویران می‌کنیم

آیا برگه معاینه فنی تقلبی هم صادر می شود؟

همراهی مجدد پرداخت الکترونیک سپهر و بانک صادرات ایران

© - www.payamevijeh.ir . All Rights Reserved.