پیام ویژه

آخرين مطالب

تقسیم کار برای بزرگنمایی نتایج مذاکرات وین! يادداشت

تقسیم کار برای بزرگنمایی نتایج مذاکرات وین!
  بزرگنمايي:

پیام ویژه - کیهان /متن پیش رو در کیهان منتشر شده و انتشار آن به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
روزنامه اعتماد در مطلبی با اشاره به تور اروپایی ظریف به 4 کشور اروپایی اتریش، اسپانیا، ایتالیا و ایرلند نوشت: « مجموعه این سفرها که برای بهره‌برداری از فضای پس از احیای برجام صورت می‌گیرد، این پیام را با خود به همراه دارد که از نگاه ایران مذاکرات وین روند بسیار خوبی را طی می‌کند و تداوم این روند می‌تواند رفع تحریم‌ها و بازگشت طرف مقابل به توافق هسته‌ای منجر شود. روایت‌هایی نیز که از مذاکرات منتشر می‌شود نظیر صحبت‌های سید عباس عراقچی، رئیس هیات مذاکره‌کنندگان ایرانی و انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا این برداشت را تقویت می‌کند که احیای برنامه جامع اقدام مشترک بسیار به واقعیت نزدیک شده است.نوع رفتارهای دولت آمریکا در چند هفته اخیر نیز نشان می‌دهد واشنگتن اراده جدی برای بازگشت به توافق دارد و در چنین وضعی، تلاش ایران برای برنامه‌ریزی به منظور بهره‌برداری هرچه بهتر از فضای باز و گشایشی که ایجاد خواهد شد تلاشی شایسته تقدیر است.»
گفتنی است بر اساس اطلاعات موثق آمریکا قصد لغو یکجای تحریم‌های موضوعی نفتی، بانکی، مالی و انرژی... را ندارد و قصد دارد در مدت زمانی طولانی و طی مراحل متعدد و گام به گام اقدام به توقف موقت برخی تحریم‌ها آن هم در بازه‌های زمانی 120 روزه و 180 روزه کند. آمریکا همچنین تاکنون مدت زمان راستی‌آزمایی معقول و لازم را که برای معاملات نفتی و بانکی حداقل 3 تا 6 ماه است، نپذیرفته و تاکنون هیچ تعهدی به عدم تحریم مجدد و یا عدم خروج از برجام نداده است. اما برخی دولتمردان و شبکه رسانه‌های زنجیره‌ای حامی آنها درحال بزرگنمایی نتایج مذاکرات وین هستند. به نظر می‌رسد اتفاقی که در انتخابات سال 96 زیر سایه شادی‌های برجامی رخ داد دوباره در انتخابات 1400 نیز در حال وقوع است، یعنی بهره‌برداری سیاسی دولت از ماجرای مذاکره هسته‌ای قبل از حصول نتیجه لازم و قطبی‌‌سازی مخالفان و موافقان تحریم.
هنر اقتصادی دولت!
روزنامه شرق در شماره پیشین خود مصاحبه با معصومه ابتکار، فعال اصلاح‌طلب و معاون رئیس‌جمهور را منتشر کرده بود. در بخشی از این گفت‌وگو می‌خوانیم: «می‌گویند شرایط فعلی به خاطر رأی شماست و بد انتخاب کرده‌اید که منجر به ناامیدی می‌شود. اهداف تحریم‌های ترامپ هم همین بود. او بدون تردید به دنبال براندازی و ناامیدی و جنگ روانی علیه مردم ایران بود تا کشور به سمت فروپاشی مطلق برود...»
این مقام دولت تدبیر و امید افزوده است: «اما با وجود شرایط سخت کرونا و تحریم‌ها کشور دچار فروپاشی اقتصادی[!!] نشد و ما باید برای مردم واقعیت‌ها را بگوییم. جناحی فکرکردن به اساس مردم‌سالاری و مبانی ارتباط بین مردم و حاکمیت لطمه می‌زند و متأسفانه برخی در رسانه ملی به این مسائل باور ندارند و گروه‌های دیگر که سعی می‌کنند این‌گونه القا کنند که دولت دزد و غارتگر است؛ اما این تصور‌گریبان همه را می‌گیرد.»
ابتکار گفته است: «آقای رئیس‌جمهور بارها به مسئله دولت پنهان[!!] اشاره کرده‌اند. دولت پنهان در اصطلاح بین‌المللی مجموعه‌ای است که قدرت دارد؛ ولی پاسخ‌گو نیست و شفاف هم نیست و سیاست‌ها و برنامه‌ها را می‌چیند. این ممکن است با شرایطی که کشور ما دارد، از بیرون اتفاق بیفتد و ممکن هم هست از داخل اتفاق بیفتد».
باید از خانم ابتکار پرسید که منشا ناامیدی وقتی از خود دولت ایران باشد چه باید کرد؟ وقتی عالی‌ترین مقام قوه مجریه در شرایط مذاکرات می‌گوید خزانه خالی است و یا مدعی می‌شود در یکی از استان‌ها فقط برای سه ماه گندم داریم!
موضوع فرافکنی هم در دولت تدبیر و امید به یک کار هر روزه تبدیل شده و آرزو به دل ملت ماند که یک بار یکی از مقام‌های دولتی یا شخص رئیس‌جمهور در یک مورد حتی مسئولیت شرایط فعلی جامعه را که حاصل مدیریت آنها است به عهده بگیرند؛ فرافکنی دولتی‌ها هم از «تقصیر دولت قبلی است» شروع شد و تا امروز که به «دولت پنهان» و «ترامپ» رسیده است.
اما عجیب‌تر از همه اینکه از دولتی با آن حجم ادعا به اینجا رسیده‌ایم. برای نمونه جهانگیری در رقابت‌های انتخاباتی 1396 که به عنوان نامزد پوششی روحانی (یا ضربه‌گیر) وارد شده بود مدعی شد که وضعیت اقتصادی را به جایی می‌رسانیم که دیگر شاهد هیچ کارتن‌خوابی نباشیم و حالا ابتکار می‌گوید همین که اقتصاد دچار فروپاشی نشده این هنر دولت تدبیر و امید است!
گلایه حامیان دولت از اظهارات روحانی درباره بورس
روزنامه ابتکار در یادداشتی با انتقاد از اظهارات اخیر رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه «بازار سرمایه را در همین دوران به اوج رساندیم» نوشت:«پس از وعده دولت بسیاری از مردم با هدف حفظ ارزش دارایی‌های‌شان‌، سرمایه‌های خردوکلان‌شان را وارد بورس کردند اما در پایان ناامیدی و بی‌اعتمادی نصیب‌شان شد».
در ادامه این مطلب آمده است:«مردادماه سال گذشته بود که شاخص کل بورس تهران از رکورد تاریخی 2 میلیون واحد عبور کرد و ثبت رکوردهای جدید سبب شد تا فعالان اقتصادی و حتی عامه مردم نگاه ویژه‌ای به این بازار داشته باشند. البته تنها شرایط خاص و ایده‌آل بازار سبب جذب سرمایه‌گذاران به این بازار نبود و تشویق مسئولان دولتی از رئیس‌جمهور گرفته تا وزیر اقتصاد نیز به نوبه خود تاثیر بسزایی در کوچ سرمایه‌گذاران به این بازار داشت».
ابتکار به نقل از یک کارشناس نوشت:«من گمان می‌کنم دولت به هنگام رشد باید عرضه را افزایش می‌داد که نتوانست این کار را انجام بدهد و بازار حباب‌گونه رشد را طی کرد. به هرحال دولت با انتشار اوراق بسیار زیادی منابع را از بازار بیرون کشید، به نوعی که بازار بورس این‌روزها بیشتر بازار بدهی است تا یک بازار سهام. با یک بررسی در روند بازار می‌بینیم که روند معاملات اوراق چند برابر معاملات سهام بوده و همین مسئله نشان می‌دهد که بازار ما بازار اوراق است نه سهام و به وجود آمدن چنین شرایطی کار دولت است».
لازم به ذکر است که ادعای روزنامه اصلاح‌طلب مبنی بر اینکه تصمیمات روحانی باعث «دود شدن سرمایه مردم» شد در حالی است که 8 سال از دولت مورد حمایت اصلاح‌طلبان گذشته و تنها یک ماه به انتخابات ریاست جمهوری مانده است.
دروغ تکراری مدعیان اصلاحات برای بزک برجام
روزنامه آرمان در مطلبی نوشت:«دولت روحانی تلاش کرد و موفق هم شد که ایران را از ماده 41 فصل هفتم منشور ملل متحد خارج کند ولی بالاخره با آمدن ترامپ کشور دوباره دچار مشکلات مضاعفی شد...در قضیه برجام علی لاریجانی به عنوان رئیس‌مجلس، حسن روحانی رئیس‌جمهور و اصلاح‌طلبانی که نماینده بودند از برجام دفاع کردند».
حامیان برجام تاکنون بارها مدعی شده‌اند که این توافق، سایه جنگ را از سر ایران دور کرد. برخلاف این ادعا، نه در گذشته و نه الان هیچ‌گاه ایران ذیل «کلیت» فصل هفت یا «ماده 42» فصل هفت که اجازه حمله نظامی را صادر می‌کند نبوده، بلکه تنها تفاوت گذشته با الان اینجاست که قبلاً ایران قرار داشتن ذیل ماده 41 فصل هفت و محدودیتهای اقتصادی آن را به رسمیت نمی‌شناخت ولی امروز به واسطه برجام و به دست خودمان به قرار گرفتن ذیل ماده 41 فصل هفت در قطعنامه 2231 اقرار کرده و به آن رسمیت هم داده‌ایم.
بزک‌کنندگان برجام در حالی دورشدن سایه جنگ را به عنوان دستاورد توافق هسته‌ای جا‌ می‌زنند که در زمان مذاکرات، لغو یکباره تحریم‌ها و گشایش اقتصادی به عنوان هدف اصلی توافق از سوی دولت و طیف اصلاحات بیان شده بود.
دورشدن سایه جنگ از کشور، مرهون اقتدار نظام و ایثار مدافعان حرم و حافظان امنیت است. برجام نه تنها سایه جنگ را از کشور دور نکرد، بلکه آمریکا و اروپا را در گستاخی علیه ایران ترغیب کرد.

لینک کوتاه:
https://www.payamevijeh.ir/Fa/News/667258/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

ظرفیت باتری و توان شارژر Nord CE 3 Lite توسط وان پلاس اعلام شد

ناگفته‌های آذری جهرمی از دیدارش با آیت‌الله جوادی آملی

اذعان تلخ رهبر مزدوران روسی در اوکراین

زمان برگزاری آزمون استخدامی آموزش و پرورش اعلام شد

منشا دود زرد در آبادان مشخص شد

واژگونی اتوبوس در عربستان با 20 کشته

باند مأموران قلابی منهدم شد

کاغذ بازی بیمه‌های تکمیلی

نسخه قلابی 20:30 هم بیرون آمد

غرق شدن بار مواد سمی در رودخانه اوهایو

ویدئویی از تخریب اجناس یک فروشگاه در آمریکا

بنر جدید حجاب که با عکسی عجیب سوژه شد

آتش‌سوزی گسترده یک شرکت در ایتالیا

نابودی 500 هزار کیلو مواد غذایی ناسالم در بازرسی‌های نوروزی

چگونه از روند افزایشی کرونا پیشگیری کنیم؟

ماه رمضان و نوروز در مرزهای ایران

تصویری از فرورفتِ زمین و ایجاد حفره‌ای بزرگ

سرنوشت کودک یک‌ماهه‌ای که پدر و مادرش را در انفجار فرودگاه کابل از دست داد

بارش برف و باران در بیشتر استان‌های کشور

اعلام نتایج بررسی علل بروز مشکلات پرداخت حقوق اسفند ماه و امتیازات قانون رتبه‌بندی معلمان

نقطه تلاقی خودرو با هنر

متوسط نرخ دلار در دی ماه 1401 اعلام شد

هدایت بیش از 1500 پرواز روزانه در کریدورهای هوایی کشور در نوروز

رونمایی از محتوای به‌روزرسانی جدید Company of Heroes 3 در تریلری تازه

اچ پی با 9 مانیتور جدید سری Omen به استقبال گیمرها آمد

آپدیت MIUI 14 برای دو گوشی نسبتا قدیمی ردمی منتشر شد

دکمه‌های حالت جامد آیفون 15 پرو حتی هنگام خاموش‌شدن دستگاه فعال باقی می‌مانند

چرا بازی‌هایی که قرار نیست هیچ‌گاه تمام شوند، به صنعت بازی آسیب می‌رسانند؟

بازی/ Mergical-Fun Match Island Game؛ جزیره‌ای روی ابرها

نسخه Limited Jupiter Rock Edition وان‌پلاس 11 با قاب پشتی منحصر‌به‌فرد معرفی شد

تراشه M3 اپل احتمالاً سریع‌تر از M2 Max و M2 Pro خواهد بود

ماجرای تماس شماره‌های ناشناس خارجی چیست و در مقابله با آنها باید چه کرد؟

فاکس نیوز: چین، خطرناک‌ترین تهدید علیه آمریکا است

پیش‌بینی 3 سناریو برای آینده اقتصاد ایران

ماجرای «خاوری» و درس عبرتی که همه باید بگیریم

سفرهای خارجی بشار اسد در منطقه چه معنایی دارد؟

روایت اکونومیست از سقوط ریال؛ 55 درصد ضعیف‌تر از یک سال قبل

احیای تلویزیون با «نون خ»

5 مدعی خروج از سایه ترامپ

مذاکرات احیای برجام و تغییر تاکتیک حریف در نیمه دوم

هندوراس از تایوان برید و به چین وصل شد

هشدار خانیکی: صدای اعتراضات شنیده نشود جامعه...

دور تازه ای از اعتراضات معیشتی در برلین

فارن پالیسی: اشتباه نکنید، توافق ایران و عربستان به سود آمریکا است

گزارشی درباره احتمال برخی تغییرات در کابینه رئیسی

چرا پول انصرافی‌های خرید خودرو آزاد نمی شود؟

یک محیط کار 5 میلیارد دلاری

پیش‌بینی بازار مسکن در 1402؛ قیمت ها چقدر بالا خواهد رفت؟

آخرین وضعیت بدهی‌‎های خارجی ایران به دلار و یورو

«گرانی» کام مسافران نوروزی را تلخ کرد

© - www.payamevijeh.ir . All Rights Reserved.