پیام ویژه

آخرين مطالب

چالش صلاحیت در 5 روزه دوم يادداشت

چالش صلاحیت در 5 روزه دوم
  بزرگنمايي:

پیام ویژه - اعتماد /متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
چشم نامزدها و جریان‌های سیاسی به شورای نگهبان دوخته شده و بسیاری منتظر نتیجه نهایی بررسی صلاحیت کاندیداها هستند. در عین حال گمانه‌زنی درباره اینکه صلاحیت چه کسانی احراز می‌شود و صلاحیت چه کسانی نه، بالا گرفته و برخی منابع مدعی شده‌اند که رایزنی‌هایی هم نه‌تنها برای دریافت تاییدیه شورای نگهبان برای برخی نامزدها، حتی برای رد و عدم احراز صلاحیت بعضی دیگر در جریان است. جالب آنکه در این فقره اخیر، پای سپاه پاسداران هم به میان این جنجال رسانه‌ای و گمانه‌زنی سیاسی کشیده و ادعا کردند که نماینده ولی‌فقیه در سپاه درباره بررسی صلاحیت یک نامزد با شورای نگهبان جلسه داشته است. ادعایی که خیلی زود از سوی سخنگوی سپاه تکذیب شد. هرچند انتشار این شایعه، باتوجه به آنچه پیش از این، درخصوص ارتباط محمد با برخی چهره‌های شاخص سپاه منتشر شده، می‌تواند نشانه‌ای باشد از اینکه آن حواشی پیرامون سعید محمد و بحث فعالیتش در قامت فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء و همچنین خروج و کناره‌گیری یا برکناری‌اش از این مقام، همچنان ادامه داشته و البته می‌تواند به زیان او تمام شود. 
شورای نگهبان و مصائب محمد
درحالی که سخنگوی شورای نگهبان از تمدید مهلت بررسی صلاحیت کاندیداها تا 5 روزه دوم مهلت قانونی خبر داده، گمانه‌زنی‌ها درباره سرنوشت داوطلبان هر روز بیشتر می‌شود. از جمله درباره سعید محمد که از اواخر سال گذشته حاشیه‌هایی درباره او ایجاد شده بود. زمانی که سردار یدالله جوانی معاون سیاسی سپاه اعلام کرد که سردار محمد به‌ خاطر تخلفاتی که در قرارگاه خاتم داشته، کنار گذاشته شده است. موضوعی که البته خیلی زود از سوی سخنگوی سپاه تکذیب شد اما اثر خود را گذاشت و با این اظهارنظر سردار جوانی بعید است که محمد موفق به عبور از سد نظارت استصوابی شورای نگهبان شود. به ‌هر حال اما او ثبت‌نام کرد و وارد گود شد. با این همه اما غائله پایان نیافت و همزمان با تمدید مهلت بررسی صلاحیت کاندیداها از سوی شورای نگهبان، برخی منابع مدعی شده‌اند که حجت‌الاسلام عبدالله حاجی‌صادقی نماینده ولی فقیه در سپاه، در محل شورای نگهبان حاضر شده تا از عدم احراز صلاحیت یکی از کاندیداهای ریاست‌جمهوری اطمینان حاصل کند. هرچند این منابع نامی از آن کاندیدا به میان نیاوردند اما باتوجه به اخبار سال گذشته و آنچه در ادامه به نقل از حاجی‌صادقی منتشر و از قول او تاکید شد که موضع معاونت سیاسی، موضع سپاه است، ناظران از سعید محمد به عنوان آن کاندیدا نام بردند. به‌ هر حال اما این شایعه نیز از سوی سخنگو و مسوول روابط عمومی سپاه تکذیب شد و سردار رمضان شریف گفت: «مدتی پیش یکی از کانال‌ها در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی خبری مبنی بر نامه نماینده ولی فقیه در سپاه به شورای نگهبان پیرامون یکی از نامزدها منتشر کرد که خبرسازان را در دستیابی به هدف خود ناکام گذاشت.» او ادامه داد: «اخیرا نیز همان کانال مبادرت به انتشار خبری کذب و موهوم مبنی بر حضور حجت‌الاسلام آقای حاجی‌صادقی نماینده ولی فقیه در سپاه در محل شورای نگهبان برای اطمینان از عدم صلاحیت یا تایید صلاحیت همان کاندید مشخص منتشر کرده است که با قاطعیت آن را تکذیب می‌کنیم.» رمضان‌ شریف با تاکید بر اینکه سپاه پیگیری خبرسازی‌هایی کذب و بی‌پایه ازجمله دروغ‌پردازی‌های اخیر را برای خود محفوظ می‌داند، تصریح کرد: «نماینده ولی فقیه در سپاه در خصوص هیچ یک از کاندیداهای ریاست‌جمهوری به ویژه نامزد خاص مورد نظر، نه نامه‌ای به شورای محترم نگهبان نوشته و نه مراجعه حضوری به محل آن شورا داشته است.»
هرچند این شایعه تکذیب شد اما صرف انتشار آن نشان می‌دهد که احتمالا اختلاف‌نظرهایی درباره سعید محمد وجود دارد که به‌ هر حال می‌تواند در سرنوشت کاندیداتوری او تاثیر بگذارد و شاید به همین دلیل بود که محمد نیز بلافاصله وارد گود شد و درباره «سنگ‌اندازی‌ها و موانع بر سر داوطلبی‌اش در انتخابات ریاست‌جمهوری» گفت: «تبلیغات وسیعی علیه من صورت گرفت که محمد تخلفات زیادی داشته و یک کار رسانه‌ای بدی در این باره انجام شد. حتی نفرات ما را یکسری از مجموعه‌ها تهدید کردند که چرا با محمد کار می‌کنید. نامزدهای نظامی زیاد بودند منتها هجمه زیادی سمت من بود و می‌گفتند که تخلف سیاسی کرده‌ام. ابتدا گفتند تخلف و بعد عنوان کردند که تخلف سیاسی است. اگر تخلف سیاسی باشد باقی دوستان هم مانند من بودند و چرا به آنها چنین بحثی برای کناره‌گیری مطرح نشده است.»
صلاحیت احمدی‌نژاد و احمدی‌نژادی‌ها
اما علاوه بر سعید محمد زمزمه‌های درباره نامعلوم بودن وضعیت احراز صلاحیت برخی چهره‌های دیگر هم شنیده می‌شود. چنانکه ستاد رستم قاسمی وزیر سابق نفت که این مدت فعالیت‌های تبلیغاتی گسترده‌ای داشته، دیروز به این احتمال واکنش نشان داده است. مهدی غضنفری که ریاست ستاد رستم قاسمی را برعهده دارد، به خبرآنلاین گفته است: «فرآیند اصلی که یقینا انجام می‌شود، این است که آقای قاسمی تابع قانون است و در مقابل قانون هیچ مقاومتی نخواهد داشت و تسلیم قانون است حال اگر اعتراضی هم به نتیجه ردصلاحیت‌شان داشته باشند که همه اینها احتمالی است به معنی بی‌قانونی و تقابل با شورای نگهبان یا تسلیم نشدن نیست.» علاوه بر وزیر نفت احمدی‌نژاد، زمزمه‌هایی درباره وضعیت احراز صلاحیت خود احمدی‌نژاد نیز به گوش می‌رسد. بر این اساس در حالی که چند ماه پیش، سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرده بود که افرادی که قبلا ردصلاحیت شده‌اند، مجددا ثبت‌نام نکنند و بسیاری از احمدی‌نژاد به عنوان مصداق گفته کدخدایی نام می‌بردند، او بار دیگر به ستاد انتخابات رفت و نام‌نویسی کرد. آن‌ هم در حالی که در دوره قبل با در بسته شورای نگهبان مواجه شده بود. حالا فرزند اسفندیار رحیم مشایی، از نزدیک‌ترین یاران احمدی‌نژاد در توییتی به ردصلاحیت او اشاره و از این مساله انتقاد کرده است. 
زنان و چالش «رجل سیاسی»
اگر عدم احراز صلاحیت چهره‌هایی چون احمدی‌نژاد به‌دلیل منش و کنش اخیرشان در حوزه سیاست دور از انتظار نیست، تایید صلاحیت کاندیداهای زن، به دلیل جنسیت‌شان بعید می‌نماید. هرچند شورای نگهبان بارها گفته که اگرچه تاکنون به هیچ زنی برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری مجوز نداده اما علت، جنسیت آنان نبوده است. شاید به همین دلیل است که در این دوره با توجه به افزایش درخواست‌ها و ثبت‌نام 40 زن، امید به شکستن این تابو افزایش یافته است. به‌خصوص باتوجه به آنکه یکی از این 40 زن، زهرا شجاعی است که حالا یکی از 9 کاندیدای موردحمایت جبهه اصلاحات ایران نیز است. محمود صادقی که از قضا او نیز یکی دیگر از 9 کاندیدای اصلاح‌طلب است، دیروز در توییتی با بیان اینکه «شجاعی ویژگی‌های رجل سیاسی و مذهبی را دارد» و نیز تاکید بر «کارنامه و سوابق موفق مدیریتی» شجاعی نوشت: «سخنگوی شورای نگهبان بارها ادعا کرده هیچ‌گاه در احراز صلاحیت داوطلبان نامزدی ریاست‌جمهوری، زن بودن به عنوان مانع منظور نشده است. کاندیداتوری زهرا شجاعی محک خوبی برای سنجش این ادعاست.» جالب آنکه شجاعی هم در گفت‌وگویی که با ایرناگفته است: «وقتی سخنگوی شورای نگهبان اعلام می‌کند همه پرونده‌ها را بررسی می‌کند، مشخص می‌شود که شرط جنسیت ملاک نیست. حضور نامزد زن در انتخابات ریاست‌جمهوری می‌تواند انعکاس خوبی در داخل و هم در سطح جهانی داشته باشد و نیز تقویت روحیه امیدواری میان دختران جوانان و زنان جامعه شود.» درمجموع اما آنچه مسلم است، این است که شورای نگهبان هنوز اظهارنظری رسمی درباره هیچ‌یک از داوطلبان نداشته و طبیعتا باید تا پایان مهلت 5 روزه دوم نیز صبر کنیم.

لینک کوتاه:
https://www.payamevijeh.ir/Fa/News/667524/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

بازداشت یکی از قاتلان پزشک ماهشهری

کدام آیفون‌ها احتمالاً آپدیت iOS 18 را دریافت می‌کنند؟

تأسیسات تقویت فشار گاز شهید باقری (خورموج) آماده بهره‌برداری رسمی شد

هشدار معاون وزیر نفت درباره حجم مصرف گاز در کشور/ دمای رفاه 18 تا 21 درجه را رعایت کنید

یک کشته و سه مصدوم ‌در حادثه انفجار مین

تشویقی انتخاباتی سردار رادان برای سربازان

احتمال افت فشار گاز در استان‌های سردسیر

کاهش بیش از 30 درصدی قیمت برنج ایرانی نسبت به سال گذشته

تصادف خونین کوئیک با پژو 4 کشته و 3 مصدوم بر جای گذاشت

آخرین جزئیات و قیمت فیبرنوری در تهران اعلام شد

نجات 7 فرد گرفتار در سیلاب سیستان و بلوچستان

درخشش پژوهشگران شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی در جشنواره خوارزمی

رئیسی: مدیریت مصرف انرژی به شکل جدی دنبال شود

بازپرداخت هزینه تأمین وسیله نقلیه مراکز طرح اقماری از سقف حقوق خارج شد

احداث خطوط لوله تازه انتقال نفت در شرکت نفت و گاز مسجدسلیمان

معاون علمی رئیس جمهور: فروش اینترنتی دارو مستلزم بررسی و اجماع تخصصی است

به‌هم ریختگی بازارخودرو در شب عید

اسنپ رکورد خود را با بیش از 5 میلیون سفر روزانه شکست

متا با رونمایی کامل‌ترین عینک واقعیت افزوده دنیا تاریخ‌ساز می‌شود

پروژه تأمین خوراک واحد بودارکننده پالایشگاه اول مجتمع گاز پارس جنوبی به بهره‌برداری رسید

پروژه تأمین خوراک واحد بودارکننده پالایشگاه اول پارس جنوبی به بهره‌برداری رسید

ابراز امیدواری اوجی به توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و روسیه

جبلی: برنامه‌ای برای تغییر نام صداوسیما نداریم

هشدار هواشناسی برای شهرهای شمالی کشور

دست‌درازی مرد جوان به پرستار بچه‌هایش

12 گوشی هواوی و آنر بتای عمومی HarmonyOS 4 را دریافت می‌کنند

زمان پیش‌فروش بلیت‌ نوروزی اتوبوس اعلام شد

پایان هفته سبز بورس با رشد 9 هزار واحدی شاخص

«بختک» اسناد بنیاد مستضعفان را هک کرد

هدف وزارت نفت صدور خدمات فنی و مهندسی به دیگر کشورهاست

وزیر صمت: وضعیت بازار لوازم خانگی بسیار خوب است

iOS 18 و iPadOS 18 راهی کدام آیفون‌ها و آیپدها می‌شود؟

واکسیناسیون سراسری با دو واکسن جدید از 1403

رشد قیمت سکه های کوچک؛ دلار در میانه کانال 58 هزار تومان قرار گرفت

آخرین وضعیت فیبر نوری در تهران اعلام شد

گروه سایبری «بختک» مدعی هک اسناد بنیاد مستضعفان شد/ وب‌سایت از دسترس خارج شد

نخستین نشست مدیران نگهداری و تعمیرات پتروشیمی‌های پارس جنوبی برگزار شد

یادداشت تفاهم همکاری فناوری و اجرای پروژه‌های مشترک نفتی ایران و روسیه امضا شد

پلیس راه اصفهان کمک کار مردم در جاده‌های برفی

وزیر صمت: روزانه بیش از 5 هزار خودرو تولید و در اختیار مردم گذاشته می‌شود

مقاله‌نویسی با هوش مصنوعی؛ گوگل هزاران دلار به رسانه‌ها می‌دهد

متا و ال‌جی برای نبرد با اپل متحد می‌شوند؛ همکاری احتمالی در ساخت هدست واقعیت ترکیبی

پلیس بین‌الملل فراجا کلاهبردار میلیاردی را به کشورش برگرداند

دعوت از فعالان زیست‌بوم فناوری برای حضور در رویداد میدان‌های نفتی دیجیتال

4 جایگاه عرضه سوخت در فارس به بهره‌برداری رسید

وزیر ارشاد در پاسخ به آخرین خبر: لایحه تغییرات ساختاری وزارتخانه آماده شده است

استقبال گسترده مردم از کالابرگ الکترونیکی

افت قیمت نفت در پی افزایش ذخیره‌سازی‌های آمریکا

قتل پزشک درمانگاه با سلاح گرم؛ متهمان فرار کردند

مصوبه جدید دولت درباره زنان سرپرست خانوار