پیام ویژه

آخرين مطالب

دعوا بر سر آرای انتخابات در عراق بالاگرفت سياسي

دعوا بر سر آرای انتخابات در عراق بالاگرفت
  بزرگنمايي:

پیام ویژه - درخواست رئیس ائتلاف دوله القانون از کمیساریای عالی انتخابات عراق برای رسیدگی به «اجحاف»‌های انتخاباتی، با واکنش رهبر جریان صدر عراق همراه شد و از آن ابراز تعجب کرد.
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین: «نوری المالکی» نخست‌وزیر پیشین عراق و رئیس ائتلاف دوله القانون که پس از اعلام نتایج اولیه انتخابات به همراه ائتلاف سنی تقدم به ریاست «محمد الحلبوسی»، با 37 کرسی در رده دوم پس از جریان صدر قرار گرفت، از کمیساریای عالی انتخابات خواست تا موارد «اجحاف و اختلال» در نتایج انتخابات رسیدگی کند.
به نوشته «العراق نت»، المالکی با انتشار بیانیه‌ای بر ضرورت اطمینان خاطر مردم عراق و گروه‌های سیاسی رقیب در انتخابات از آراء داده شده و احترام به انتخاب‌های رأی‌دهندگان تأکید کرد و گفت که مسیر درست تحقق اراده ملت و ایجاد سلطه، مسیر دموکراسی است که ملت عراق هزینه‌های بسیاری برای رسیدن به آن پرداخت کرده و همواره نیز از آن دفاع خواهد کرد.
وی در ادامه بر ضرورت «رسیدگی به اجحاف و اختلالی که با روند انتخاباتی همراه بود و واکنش‌های برخی با استفاده از شیوه‌های قانونی و مسالمت آمیز را برانگیخت و نیز ضرورت اعطای کامل حق هر صاحب حقی» تاکید کرد.
المالکی خطاب به کمیساریای عالی و مستقل انتخابات از این نهاد خواست تا به دور از هر کاستی یا جانبداری از یکی از طرف‌های رقیب، این موضوع را به صورت قانونی و طبق قانون اساسی، جدی بگیرد.
رئیس ائتلاف دوله القانون و نخست‌وزیر پیشیت عراق (2006 تا 2014)، گفت: «ما به صراحت می‌گوییم که با خواسته‌ها برای اصلاح اختلال‌ها همراه هستیم و با هرج و مرجی که ممکن است در نتیجه عدم اطمینان خاطر رقبا از نیروهای سیاسی ملی ایجاد شود، همراه نیستیم».
پس از این موضع‌گیری، «صالح محمد العراقی»، چهره نزدیک به مقتدی صدر، با انتشار متنی و با تصریح به این امر که این سخنان از جانب شخص مقتدی الصدر است به این بیانیه نوری المالکی واکنش نشان داد.
وی نوشت: «در گذشته، یعنی پیش از سقوط دیکتاتور و ستمگر بزرگ در عراق، ما سخنان زیبایی درباره شجاعت، ایمان، عشق به میهن و فداکاری‌های حزب الدعوه می‌شنیدیم. ما امیدوار بودیم که آن تصوری که از این حزب بافته بودیم، ادامه یابد تا این‌که سقوط بت [صدام] نزدیک شد و ما دیدیم که حزب الدعوه با شیطان بزرگ [آمریکا] همکاری می‌کند و سپس بت سقوط کرد. از آن پس تصورات از این حزب به تدریج در قلوب انقلابی‌ها و میهن‌پرستان از هم پاشید».
در ادامه این پیام آمده است که هدف از بیان این امور، داستان‌سرایی نیست و تنها می‌خواهد بگوید که دیگر آن تصور قدیمی درباره حزب الدعوه وجود ندارد و امروز مقتدی الصدر تنها آرزو دارد که دستورات شهید محمد باقر الصدر که گفته می شود از موسسان حزب الدعوه است، در برنامه‌های این حزب اجرا شود.
مقتدی الصدر در ادامه توضیح داد: «از آن‌جا که خود را وارث فروتن این خاندان محترم می‌دانم و هر آن‌چه که از جانب این حزب علیه این خاندان باشد، علیه من نیز خواهد بود، وظیفه خود می‌دانم که نصیحت کنم. به ویژه که [شهید محمد باقر الصدر] شخصیتی انقلابی، میهن‌پرست، اصلاح‌طلب و وحدت‌طلب بود».
وی در ادامه از رهبران حزب الدعوه خواست که در مواضع خود تجدید‌نظر کنند و مدعیان دروغین و کسانی است که دستشان به فساد و خون ملت در موصل و دیگر استان‌ها آلوده شده را رسوا کنند.
در ادامه این پیام آمده است: « وقتی معصوم نیستیم، اشتباه و خطا، عیب نیست و اشکالی ندارد..مشکل پافشاری بر اشتباه و عدم اعتراف به آن است..همان‌طور که ما خطاکاران و ذی‌نفعان را رسوا می‌کنیم و به دنبال مجازات مفسدان هستیم. این تربیت خاندان صدر برای ماست. ما در مقام اتهام‌زنی به کسی نیستیم بلکه در جایگاه نصیحت هستیم. اعتراف و پذیرش خطا، فضیلت است. اعتراف به اشتباه، پاک‌کننده گناهان و موجب بازگشت تصور قدیمی می‌شود..پس شجاع باشید همانند زمانی که در مبارزه با مرتدان و عفلقی‌های نجس بودید..تا خورشید آزادی، بندگی و رضای خداوند، رسولش و اهل بیت (س) بر شما و بر ما بتابد. باشد که پیوندهای محبت در درجه اول بین شما و خاندان صدر و سپس با مردم، همسایگان و تمام جهان بازگردد».
رهبر جریان صدر در ادامه در خصوص سخنان نوری المالکی درباره انتخابات گفت که از شنیدن این سخنان غافلگیر شده و به او توصیه می‌کند که پیش از آن‌که فرصت از دست بدهد، با شجاعت در عملکرد خود تجدید‌نظر کند.
نتایج اولیه اعلامی از سوی کمیساریای عالی انتخابات عراق نشان می‌دهد هیچ یک از ائتلاف‌های سیاسی، میزان آرایی که بر اساس آن قادر به تشکیل فراکسیون بزرگتر در پارلمان باشند، کسب نکرده‌اند و ائتلاف میان گروه‌های سیاسی مختلف مانند دوره‌های پیشین، برای تشکیل کابینه ضروری است.
«مقتدی الصدر» رهبر جریان صدر عراق که در انتخابات اخیر پارلمانی عراق موفق به کسب 72 کرسی شده روز پنجشنبه، از تشکیل کمیته ویژه برای مذاکره با طرف‌های سیاسی به منظور ایجاد ائتلاف‌های پارلمانی و زمینه‌سازی برای تشکیل دولت جدید در عراق خبر داد.
رهبر جریان صدر کمیته‌ای چهارنفره به ریاست «حسن العذاری» برای مذاکره با طرف‌های سیاسی مختلف پیروز در انتخاب با هدف ایجاد ائتلاف‌های پارلمانی تشکیل داده است. سه عضو دیگر این کمیته عبارتند از: «نصار الربیعی»، «نبیل الطرفی»، «حاکم الزاملی».
«عالیه نصیف» از رهبران ائتلاف دوله القانون نیز در روز پنجشنبه اعلام کردند که این ائتلاف موفق شده است تا کنون، یک ائتلاف بزرگتر با 85 نماینده جدید پارلمانی تشکیل دهد. ائتلاف جدید و بزرگتر شامل ائتلاف الفتح، ائتلاف دوله القانون و سایر گروه‌های سیاسی است که این امر موجب بازگشت آن به عرصه مذاکره برای تشکیل دولت جدید عراق خواهد شد.
شمارش آراء انتخابات پارلمانی عراق که پس از پایان برگزاری آن در ساعت 18:00 یکشنبه پیش (10 اکتبر)، آغاز شد، هنوز نهایی و رسمی اعلام نشده است اما طبق جدیدترین آمار اعلامی از سوی کمیساریای عالی انتخابات عراق از نحوه توزیع کرسی‌های پارلمانی میان ائتلاف‌ها و احزاب سیاسی مختلف، جریان صدر با 72 کرسی در صدر قرار دارد و پس از آن، ائتلاف سنی تقدم به ریاست «محمد الحلبوسی» و ائتلاف دوله القانون به ریاست «نوری المالکی» هر یک با 37 کرسی در رده‌های بعدی قرار دارند.
جریان صدر در این انتخابات موفق به کسب بیشترین کرسی‌ در مقایسه با رقبای انتخاباتی‌اش شد اما برای تشکیل دولت جدید، همچنان نیازمند همپیمانی با سایر گروه‌های پارلمانی است و به همین دلیل رایزنی‌ها و اقدامات اولیه برای این امر را آغاز کرده است.

لینک کوتاه:
https://www.payamevijeh.ir/Fa/News/761811/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

تلاش آمریکا برای بهبود روابط با اوپک

فروش نفت ایران نسبت به پارسال افزایش خیره‌کننده‌ای داشته است

بلندترین برج صنعت پتروشیمی ایران با موفقیت نصب شد

پیشرفت 94 درصدی پروژه مرکاپتان‌زدایی میعانات گازی در پالایشگاه دوم پارس جنوبی

اجرای پروژه تعمیراتی پتروشیمی غدیر هم‌زمان با تولید 115 درصدی

تغییر معادلات بازار گاز منطقه با سوآپ سه‌جانبه/ گام ایران برای از دور خارج کردن خط لوله ترانس‌کاسپین و تاپی

قرارداد ساخت دستگاه بوسنج گاز طبیعی امضا شد

رونمایی از سامانه "آی بی تریدر" در نمایشگاه کیش اینوکس 2021

اعتراف مهم دیپلمات آمریکایی همزمان با مذاکرات هسته‌ای

بایدن هیچ‌کاره است! | تضمین برجام روی هوا!

ادعایی درباره اولین تغییر کابینه رئیسی

جدیدترین موضع آمریکا درخصوص مذاکره دوجانبه با ایران

خبر مهم رئیسی درباره بودجه 1401 به مجلس

در جلسه روز سه‌شنبه کارگروه رفع تحریم‌ها در وین چه گذشت؟

تاکتیک‌های جدید ایران در مذاکرات وین

نیسان آبی با ماجرای جدید +ویدئو

ماجرای نامه محرمانه دولت به مجلس | بررسی طرح صیانت به تعلیق افتاد

نامه احمد توکلی به روسای قوای سه گانه: هشیار باشید؛ فرصت کوتاه است

افت قیمت طلا و سکه در راه است

استیصال کاخ سفید در مهار قیمت‌ بنزین

وعده های رئیسی در مورد بودجه 1401/ لایحه در چند روز آینده به مجلس داده می شود

جبهه اصلاحات ایران: بحران آبی در ایران بحرانی ملی است/ نهادها در برابر اعتراضات از اعمال خشونت پرهیز کنند

دیدار یادگار امام با آیت الله العظمی جوادی آملی

متهم به قتل پس از 13 سال از چوبه دار نجات یافت

مرگ مرد تهرانی بخاطر جاماندن پانسمان در بدنش

شیوه جدید درآمدزایی با فروش جای پارک خودرو!

شروط محیط زیست برای مازوت‌سوزی در نیروگاه‌ها

توصیه پلیس راهور به مسافران در مورد وضعیت ناپایدار جوی

کشف پیکر مطهر پنج شهید دفاع مقدس در عملیات تفحص

تاکید مجدد پلیس بر رسمی بودن برگ سبز به عنوان سند خودرو

کاهش دما تا 12 درجه در نیمه شمالی کشور

آیین‌نامه اجرایی تعیین سن فرسودگی انواع خودروها تصویب شد

توضیحات وزارت بهداشت درباره برگزاری آزمون دستیاری امسال

کشف 66 قبضه سلاح از دو باند قاچاق

کشف بیش از 11 هزار میلیارد ریال کالای قاچاق

خروج حدود ١٧ هزار ایرانی از مرز زمینی برای حضور در «جمعه سیاه» ترکیه

فیلم لحظه فرار دزدان در صحنه تیراندازی پلیس

ضرب و شتم کارشناسان اورژانس به خاطر صدای آمبولانس!

تغییرات ده نام‌ محبوب ایرانی طی صد سال گذشته

چهره ها/ آخرین عکس تولد «آزاده نامداری» در 36 سالگی

سیصدوهشتمین جایگاه سوخت منطقه اصفهان به بهره‌برداری رسید

فیلم سینمایی «گربه سیاه» نیامده متوقف شد!

کاهش 50 درصدی نرخ بلیت هواپیما در برخی مسیرها

کدام خانه‌ها مشمول مالیات می‌شوند؟

شرط کاهش قیمت خودرو اعلام شد؛ سود گزافی که دلالان از فروش خودرو می‌برند

عرضه اقلام اساسی درب منزل از امروز

قیمت جدید گوشت اعلام شد

قیمت یک واحد در طرح جدید مسکن چقدر تمام می شود؟

نافرمانی گمرک برای ارسال اطلاعات به سامانه تجارت!

افزایش ملایم طلا در بازار جهانی

© - www.payamevijeh.ir . All Rights Reserved.