پیام ویژه

آخرين مطالب

شوک توافق به بازارها گزارش

شوک توافق به بازارها
  بزرگنمايي:

پیام ویژه - هم میهن /متن پیش رو در هم میهن منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست
دلار یک روز بعد از توافق 30 درصد ارزش خود را از دست داد
باز هم محرک سیاسی بر اقتصاد ایران اثرگذار شد و موجب شد روز گذشته این محرک زلزله‌ی شدیدی را در بازارهای مالی و سرمایه‌ای ایجاد کند. گویی اقتصاد ایران جدای از تمامی اقتصادهای دنیا متناسب با متغیرهای اقتصادی در حرکت نیست و هر رخداد بین‌المللی به‌تنهایی می‌تواند اقتصاد آن را فرسنگ‌ها جابه‌جا کند. این روزها آثار تصمیمات سیاسی بر اقتصاد ایران بیش از همیشه شده است، به‌طوری‌که شوک اول آن را خروجی مطلوب سفر هفته گذشته رافائل گروسی ایجاد کرد و شوک محکم‌تر را توافق ایران و عربستان. اما سوال جدی اینجاست که این حجم هیجان با بازارهای ایران و بالتبع در کلان اقتصاد چه خواهد کرد و مهمتر اینکه روند کاهشی قیمت‌ها تا کجا ادامه خواهد داشت؟
بازار

پیام ویژه

انتشار خبر توافق ایران و عربستان در چین موجب کاهش قیمت ارز شد و این روند کاهشی همچنان ادامه دارد. به‌طوری‌که روز گذشته 30 درصد از ارزش دلار کاهش یافت و گفته می‌شود تقاضای خرید دلار تقریبا صفر شده است. روند نزولی ارزش دلار همانند روند صعودی آن با سرعت زیاد همراه شده است و بسیاری از تحلیل‌گران و کارشناسان بازارهای مالی معتقدند که این روند به دلیل امیدواری‌ها برای احیای برجام تا مرز رسیدن ارزش آن به کانال 30 هزار تومانی می‌تواند ادامه‌دار باشد. با این حال از دید برخی از کارشناسان این بازار در صورت کاهش آن به کانال 30هزار تومانی، مجددا ارزش ذاتی آن غیرواقعی خواهد بود.
روز گذشته 20 اسفندماه دلار به کمترین میزان ارزش خود در یک‌ونیم‌ماه گذشته رسید. به‌طوری‌که قیمت آن در بازار آزاد با کاهش 4هزار تومانی به 45 هزار تومان رسید و حتی در کانال تلگرامی، قیمت فردایی آن وارد کانال 43 هزار تومان شد. بر این اساس می‌توان گفت دلار در واکنش به توافق صورت‌گرفته واکنش سریعی نشان داده است و شواهد نشان می‌دهد ارزش آن با توجه به عرضه دلارهای خریداری‌شده توسط دلالان از سویی و عدم تقاضای جدید برای خرید از سوی دیگر، روند نزولی ادامه‌داری داشته باشد. البته اینکه کاهش قیمت ارز تا چه عددی ادامه دارد، هنوز جای بحث و تامل دارد زیرا می‌تواند این کاهش قیمت هیجانی باشد. به درستی مشخص نیست که ارزش ذاتی دلار در بازار ایران چه رقمی است، زیرا هر کارشناسی درباره آن نرخی را تعیین می‌کند اما این کاهش ارزش ارز موجب شده تا سایر بازارهای مالی و سرمایه‌ای متاثر از این کاهش قیمت، روند کاهشی ارزش داشته باشند. به‌طوری‌که روز گذشته قیمت هر گرم طلای 18 عیار با کاهش حدود 250 هزار تومانی به رقم 2میلیون و 50هزار تومان رسید، این در حالی است هر گرم طلای 18 عیار، 10 روز پیش، بیش از 3 میلیون تومان ارزش‌گذاری شده بود. هچنین روز گذشته قیمت سکه امامی 24 میلیون و 500 هزار تومان ارزش‌گذاری شده است، سکه‌ای که در کشور به دلایل اجتماعی و خانوادگی افزایش قیمت آن برای عده‌ای مشکلات زیادی ایجاد می‌کند. البته کاهش ارزش ارز بر بازارهای سرمایه‌‌ای نیز اثرگذار بود، به‌طوری‌که روز گذشته شاخص بورس با ریزش 822 واحدی در عدد یک میلیون و 816 هزار واحدی متوقف شد. این در حالی است که در هفته اخیر با وجود اینکه شاخص بورس روند نزولی مختصری داشت، اما در نهایت بورس سبزپوش کار خود را به اتمام رساند، به‌طوری‌که برخی از کارشناسان بازار سرمایه معتقد بودند که با وجود سفر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران و کاهشی شدن قیمت دلار و اثرگذاری مختصر آن در بازار سرمایه، اما بورس کاهشی نشد و یک واگرایی میان دلار و بورس رخ داد. با این وجود در شرایط کنونی بازار سرمایه بسیار محافظه‌کارانه عمل خواهد کرد و با توجه به اینکه نماد بانکی روز گذشته در شرایط خوبی بودند با وجود کاهشی شدن نمادهای ارزی، پیش‌بینی برای شاخص بورس در هفته پایانی سال جاری را با اما و اگرهای زیادی همراه کرده است.
با توجه به اثرگذاری سیاسی و اقتصادی توافق ایران و عربستان با چند کارشناس در حوزه سیاسی و ارزی و پولی به گفت‌وگو پرداختیم.
تداوم عقلانیت سیاسی منجر به توسعه بین‌المللی می‌شود
عبدالله رمضان‌زاده، سخنگوی دولت دوم سیدمحمد خاتمی با تاکید بر اینکه توافق ایران و عربستان توافق دیرهنگام اما مفید برای حل مشکلات منطقه‌ای است، به هم‌میهن گفت: «از قبل دلسوزان مملکت و کارشناسان بین‌الملل، سیاسی و اقتصادی اعلام کرده بودند که بخش اعظمی از مشکلات اقتصادی به سیاست خارجی وابسته است و مهمترین مسئله سیاست خارجی ما مسائل منطقه‌ای است. این توافق نشان می‌دهد ایران و عربستان هیچ کدام دیگری را نمی‌توانند از معادلات منطقه‌ای حذف کنند، بنابراین توافق مذکور نقطه مثبتی برای شروع تعاملات منطقه‌ای است تا در منطقه امنیت برقرار شود.» او با تاکید بر اینکه این توافق می‌تواند بسیاری از معضلات منطقه‌ای را حل کند، تصریح کرد: «طبیعتا وقتی ایران در منطقه امن قرار گیرد، می‌تواند روابط بین‌المللی خود را گسترش دهد، بنابراین باید امیدوار بود که عقلانیت سیاسی‌ای که مسئولان امر در مذاکرات اخیر با آژانس و عربستان به کار گرفته‌اند را در حوزه اقتصاد نیز بیشتر به‌کار گیرند.»
رمضان‌زاده درباره ارتباط میان توافق ایران و عربستان و تداوم کاهش قیمت دلار نیز اظهار کرد: «این توافق عامل سیاسی است که از تداوم افزایش قیت دلار کاسته است، اما مدیریت اقتصادی به جای خود باقی می‌ماند و باید مدیریت صحیح‌تری بر مسائل اقتصادی حاکم شود. البته من این مدیریت را در تیم اقتصادی دولت نمی‌بینم بنابراین این موضوع می‌تواند عامل سیاسی را در تحولات اقتصادی ما کم‌اثر کند.» او معتقد است که مهم نیست که چرا این دیدگاه برای از سرگیری روابط ایران و عربستان امروز مورد توجه قرار گرفته است، مهم این است که حالا که این تصمیم گرفته شده، روابط ایران در منطقه تقویت شود و تجربه‌ای برای عدم تکرار آن باشد.
سیاست خارجی بر سیاست‌های اقتصادی اثرگذار است
غلامرضا کردزنگنه، رئیس ‌کل سابق سازمان‌ امور مالیاتی کشور در این باره به هم‌میهن گفت: «بسیاری از مسائل کشور وابسته به سیاست‌های خارجی و فضایی است که در کشور به وجود می‌آید. در حقیقت بسیاری از مسائل ریشه اقتصادی ندارد. در این شرایط منطقی نیست که قیمت دلار به 20هزار تومان برسد. دلار هم مانند کالاهای دیگر تابع عرضه و تقاضاست. وقتی تقاضا زیاد باشد قیمت آن افزایش می‌یابد. بنابراین بعید است که قیمت آن به 20 یا 30 هزار تومان برسد. اما نوسان 10 هزار تومانی آن هم نشان‌دهنده آن است که این رشد قیمتی هیچ پشتوانه اقتصادی ندارد.» این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه مسئولان کشور باید بدانند که سیاست‌های خارجی کشور در توسعه و رشد تاثیرگذار است، به‌عنوان مثال توافق ایران و عربستان اثرات مثبت خود را در این موضوع نشان داد،‌ اعلام کرد: «خبرهای سیاست خارجی تاثیر مستقیم بر ارز دارد، وقتی اعلام می‌کنند مذاکرات هسته‌ای یا برجام مثبت پیش می‌رود، قیمت ارز کاهش می‌یابد و زمانی که خبرهای منفی از این موضوعات مطرح می‌شود قیمت ارز افزایش پیدا می‌کند. باید این واقعیت را بپذیریم که سیاست خارجی بر اقتصاد اثرگذار است.» او در پاسخ به این سوال که ارزش ذاتی قیمت دلار چقدر است؟ تاکید کرد: «این موضوع نیاز به محاسبات دقیق توسط کارشناسان دارد. اما این نوسانات غیرطبیعی است. اما ارزش دلار 20هزار تومان نیست در حال حاضر همه چیز گران شده است، حتی آب چند برابر شده است. وقتی تورم بالایی داریم نمی‌توان انتظار داشت که قیمت دلار کاهش کمتر از 30 هزار تومان داشته باشد.».
پیش‌بینی بانک مرکزی از آینده دلار
یک مقام مسئول در حوزه ارزی بانک مرکزی درباره آینده قیمت ارز به هم‌میهن گفت: «بخش مهمی از حباب نرخ ارز ناشی از مسائل سیاسی بود، اما با توجه به افق‌های مثبتی که در حال وقوع است این حباب درحال ریزش است. اگر بخواهیم مشخص کنیم چه میزان از این مسئله مربوط به متغیرهای سیاسی است، ابتدا باید به این سوال پاسخ دهیم که متغیرهای سیاسی چه نرخ ارزی را به ما پیشنهاد می‌دهند، به این معنا که با توجه به نرخ تورم، رشد اقتصادی و میزان نقدینگی و... باید بررسی شود که میزان نرخ ارز چقدر است. شاخص‌ها نشان می‌دهد قیمت ارز کمتر از 30 هزار تومان است. درنتیجه شکافی که میان نرخ ارز کمتر از 30 هزار تومان و نرخ ارز 60 هزار تومان وجود دارد، همگی ناشی از شوک‌های سیاسی است.» او معتقد است‌: «‌اگر اخبار سیاسی بهتری منتشر شود، مثلا واقعا برجام احیا شود و بتوانیم نفت بیشتری بفروشیم، می‌تواند باعث رفع فضای بی‌اطمینانی شده و به تبع آن نرخ دلار تا 30 هزار تومان کاهش ‌یابد. البته این موضوع کاملا با احیای برجام مرتبط است. بنابراین اگر دولت فضای سیاسی را مثبت نگه دارد، نرخ دلار حداکثر تا 40 هزار تومان می‌رسد و حتی ممکن است به کمتر از این نرخ هم برسد.» این مقام مسئول که نخواست نامش فاش شود، با بیان اینکه در حال حاضر سیاست‌های ارزی در کاهشی شدن قیمت ارز موثر بوده است، تاکید کرد: «از زمانی‌که مرکز مبادله ارز و طلای ایران راه‌اندازی شده است، صادرکنندگان انگیزه بیشتری برای فروش تمام ارز خود دارند، زیرا وقتی صادرکنندگان ناچار نباشند که ارز خود را با قیمت 28هزار و 500 تومان به فروش برسانند، در نتیجه ارز بیشتری برای فروش به تالار دوم می‌آورند و با این کار نرخ ارز سقوط می‌کند. این مسائل واقعا مهم هستند. حتی تصمیم برای اینکه به‌جای دو هزار یورو، پنج هزار یورو به خریدار عرضه شود، به مدیریت بازار کمک کرده است. اما ریزش شدید نرخ ارز که دلار 60 هزار تومانی را به 42 یا 43 هزار تومان رساند، ناشی از رخدادهای سیاسی است.»

لینک کوتاه:
https://www.payamevijeh.ir/Fa/News/1029305/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

میانگین بارش‌های کشور پس از 4 سال کم‌بارشی، نرمال شد

افزایش مصرف برق همزمان با استقرار هوای گرم

پیگیری وعده‌های بانک مرکزی برای اتصال به یک سامانه

بنچمارک پردازنده میان‌رده Dimensity 8400 فاش شد؛ سریع‌تر از اسنپدراگون 8s Gen 3

هشدار هواشناسی به مسافران شمال

اصلاح ساختار حکمرانی انرژی؛ شرط رفع ناترازی

ملی حفاری برنده مناقصه‌های نمودارگیری شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب شد

وزیر آموزش و پرورش: امسال بیش از 105 هزار معلم جذب می‌شوند

واکنش بازار خودرو نسبت به آزاد شدن واردات خودروهای کارکرده

روسیه کنترل 2 دهکده دیگر در اوکراین را به دست گرفت

آمار جدید شهدا و مجروحان حمله رژیم صهیونیستی به الحدیده

کنترل محورهای مشترک مرزی ایران و عراق ویژه اربعین توسط مرزبانی

افزایش 30درصدی درآمد دولت با اجرای طرح «باک‌پر» در منطقه ارومیه

کاهش واردات نفت کوره چین در نیمه نخست 2024

آمار رئیس دانشگاه فرهنگیان از پذیرش 3000 دانش‌آموز بدون‌کنکور

ادعای تسنیم از سهم‌خواهی در کمیته انتخاب وزیر نفت

شهردار کی‌یف: زلنسکی مجبور به برگزاری رفراندوم می‌شود

شراکت گازی 2 رقیب سنتی

اشرار نازی آباد دستگیر شدند

ادعای تسنیم از عواقب سهم‌خواهی در کمیته انتخاب وزیر نفت

فرار 2 هزار و 396 میلیارد تومانی پول حقیقی از بازار سهام

زیردریایی‌های چین ماهواره استارلینک را از کار می‌اندازند

بخش نفت در سال 1402 به رشد 14.7درصدی رسید/ ضریب جینی در پایان ١4٠٢ به ٣6 درصد رسید

نرخ خرید مرغ مازاد مرغداران اعلام شد

گوگل قصد دارد با همکاری ری‌بن عینک هوشمند بسازد

راه‌اندازی قطار کانتینری دو سربار ایران - چین

جنجال تازه در صنعت موبایل کشور؛ افشاگری تکان‌دهنده رئیس کمیسیون صنایع

هوش مصنوعی گلکسی (Galaxy AI) در قلب نوآوری‌های سامسونگ قرار دارد

تشدید تنش‌ها در بنگلادش؛ دستور تیراندازی فوری صادر شد

یمنی‌ها بندر ایلات اشغالی را به تعطیلی کشاندند

برخی راه‌های خنثی‌سازی تحریم از سوی مسئولان دولتی اجرا شد که آثار مطلوبی داشت

شناسایی سارقان خشن بهارستان توسط مالباختگان

فاز اول کریدور شرقی غربی چین-ایران-اروپا اجرا شد

عرضه بیش از یک‌میلیون لیتر سوخت به پروازهای حج منطقه ساری

افزایش 10درصدی صندلی پروازهای اربعین 1403

آیین‌نامه اجرایی واردات خودروهای کارکرده ابلاغ شد

آزار و اذیت زن جوان توسط فالگیر شیطان‌صفت در تهران

هنوز دولت پزشکیان کارش را شروع نکرده، اخلال در امور دولت را شروع کردید؟/ آقای علم‌الهدی نکنید، تا کی باید باعث سوژه‌سازی و آبروریزی شوید؟!

60 لیتر سهمیه بنزین مرداد شارژ می‌شود

طرح وزیر صهیونیست برای مصونیت عاملان جنایات غزه

تولید بزرگ‌ترین پالایشگاه نفت قاره آفریقا افزایش می‌یابد

شعر خوانی نرجس سلیمانی در جلسه شورای شهر

هشدار به مسئولان؛ هر ماه 200 پرستار مهاجرت می‌کنند

افشاگری رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی درباره تولید موبایل داخلی

سیاست‌ورزی به سبک آذری جهرمی/ پاشنه ورکشیدن برخی و پاشنه ازجا نکندن بعضی دیگر!

ساخت 7 تجهیز آزمایشگاهی تولید بار اول در مناطق نفت‌خیز جنوب

انجام مسئولیت اجتماعی پالایشگاه گاز فجر جم با ساخت سد سرچشمه

احتمال افزایش پشه‌‌های آئدس در فصل پاییز

قیمت هر ساعت پرواز تعیین شد

پروژۀ جداسازی پزشکیان از ظریف به بن بست خورد/ 20 دلیل خشم اقتدارگرایان از شورای راهبری