پیام ویژه

آخرين مطالب

شوک توافق به بازارها گزارش

شوک توافق به بازارها
  بزرگنمايي:

پیام ویژه - هم میهن /متن پیش رو در هم میهن منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست
دلار یک روز بعد از توافق 30 درصد ارزش خود را از دست داد
باز هم محرک سیاسی بر اقتصاد ایران اثرگذار شد و موجب شد روز گذشته این محرک زلزله‌ی شدیدی را در بازارهای مالی و سرمایه‌ای ایجاد کند. گویی اقتصاد ایران جدای از تمامی اقتصادهای دنیا متناسب با متغیرهای اقتصادی در حرکت نیست و هر رخداد بین‌المللی به‌تنهایی می‌تواند اقتصاد آن را فرسنگ‌ها جابه‌جا کند. این روزها آثار تصمیمات سیاسی بر اقتصاد ایران بیش از همیشه شده است، به‌طوری‌که شوک اول آن را خروجی مطلوب سفر هفته گذشته رافائل گروسی ایجاد کرد و شوک محکم‌تر را توافق ایران و عربستان. اما سوال جدی اینجاست که این حجم هیجان با بازارهای ایران و بالتبع در کلان اقتصاد چه خواهد کرد و مهمتر اینکه روند کاهشی قیمت‌ها تا کجا ادامه خواهد داشت؟
بازار

پیام ویژه

انتشار خبر توافق ایران و عربستان در چین موجب کاهش قیمت ارز شد و این روند کاهشی همچنان ادامه دارد. به‌طوری‌که روز گذشته 30 درصد از ارزش دلار کاهش یافت و گفته می‌شود تقاضای خرید دلار تقریبا صفر شده است. روند نزولی ارزش دلار همانند روند صعودی آن با سرعت زیاد همراه شده است و بسیاری از تحلیل‌گران و کارشناسان بازارهای مالی معتقدند که این روند به دلیل امیدواری‌ها برای احیای برجام تا مرز رسیدن ارزش آن به کانال 30 هزار تومانی می‌تواند ادامه‌دار باشد. با این حال از دید برخی از کارشناسان این بازار در صورت کاهش آن به کانال 30هزار تومانی، مجددا ارزش ذاتی آن غیرواقعی خواهد بود.
روز گذشته 20 اسفندماه دلار به کمترین میزان ارزش خود در یک‌ونیم‌ماه گذشته رسید. به‌طوری‌که قیمت آن در بازار آزاد با کاهش 4هزار تومانی به 45 هزار تومان رسید و حتی در کانال تلگرامی، قیمت فردایی آن وارد کانال 43 هزار تومان شد. بر این اساس می‌توان گفت دلار در واکنش به توافق صورت‌گرفته واکنش سریعی نشان داده است و شواهد نشان می‌دهد ارزش آن با توجه به عرضه دلارهای خریداری‌شده توسط دلالان از سویی و عدم تقاضای جدید برای خرید از سوی دیگر، روند نزولی ادامه‌داری داشته باشد. البته اینکه کاهش قیمت ارز تا چه عددی ادامه دارد، هنوز جای بحث و تامل دارد زیرا می‌تواند این کاهش قیمت هیجانی باشد. به درستی مشخص نیست که ارزش ذاتی دلار در بازار ایران چه رقمی است، زیرا هر کارشناسی درباره آن نرخی را تعیین می‌کند اما این کاهش ارزش ارز موجب شده تا سایر بازارهای مالی و سرمایه‌ای متاثر از این کاهش قیمت، روند کاهشی ارزش داشته باشند. به‌طوری‌که روز گذشته قیمت هر گرم طلای 18 عیار با کاهش حدود 250 هزار تومانی به رقم 2میلیون و 50هزار تومان رسید، این در حالی است هر گرم طلای 18 عیار، 10 روز پیش، بیش از 3 میلیون تومان ارزش‌گذاری شده بود. هچنین روز گذشته قیمت سکه امامی 24 میلیون و 500 هزار تومان ارزش‌گذاری شده است، سکه‌ای که در کشور به دلایل اجتماعی و خانوادگی افزایش قیمت آن برای عده‌ای مشکلات زیادی ایجاد می‌کند. البته کاهش ارزش ارز بر بازارهای سرمایه‌‌ای نیز اثرگذار بود، به‌طوری‌که روز گذشته شاخص بورس با ریزش 822 واحدی در عدد یک میلیون و 816 هزار واحدی متوقف شد. این در حالی است که در هفته اخیر با وجود اینکه شاخص بورس روند نزولی مختصری داشت، اما در نهایت بورس سبزپوش کار خود را به اتمام رساند، به‌طوری‌که برخی از کارشناسان بازار سرمایه معتقد بودند که با وجود سفر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران و کاهشی شدن قیمت دلار و اثرگذاری مختصر آن در بازار سرمایه، اما بورس کاهشی نشد و یک واگرایی میان دلار و بورس رخ داد. با این وجود در شرایط کنونی بازار سرمایه بسیار محافظه‌کارانه عمل خواهد کرد و با توجه به اینکه نماد بانکی روز گذشته در شرایط خوبی بودند با وجود کاهشی شدن نمادهای ارزی، پیش‌بینی برای شاخص بورس در هفته پایانی سال جاری را با اما و اگرهای زیادی همراه کرده است.
با توجه به اثرگذاری سیاسی و اقتصادی توافق ایران و عربستان با چند کارشناس در حوزه سیاسی و ارزی و پولی به گفت‌وگو پرداختیم.
تداوم عقلانیت سیاسی منجر به توسعه بین‌المللی می‌شود
عبدالله رمضان‌زاده، سخنگوی دولت دوم سیدمحمد خاتمی با تاکید بر اینکه توافق ایران و عربستان توافق دیرهنگام اما مفید برای حل مشکلات منطقه‌ای است، به هم‌میهن گفت: «از قبل دلسوزان مملکت و کارشناسان بین‌الملل، سیاسی و اقتصادی اعلام کرده بودند که بخش اعظمی از مشکلات اقتصادی به سیاست خارجی وابسته است و مهمترین مسئله سیاست خارجی ما مسائل منطقه‌ای است. این توافق نشان می‌دهد ایران و عربستان هیچ کدام دیگری را نمی‌توانند از معادلات منطقه‌ای حذف کنند، بنابراین توافق مذکور نقطه مثبتی برای شروع تعاملات منطقه‌ای است تا در منطقه امنیت برقرار شود.» او با تاکید بر اینکه این توافق می‌تواند بسیاری از معضلات منطقه‌ای را حل کند، تصریح کرد: «طبیعتا وقتی ایران در منطقه امن قرار گیرد، می‌تواند روابط بین‌المللی خود را گسترش دهد، بنابراین باید امیدوار بود که عقلانیت سیاسی‌ای که مسئولان امر در مذاکرات اخیر با آژانس و عربستان به کار گرفته‌اند را در حوزه اقتصاد نیز بیشتر به‌کار گیرند.»
رمضان‌زاده درباره ارتباط میان توافق ایران و عربستان و تداوم کاهش قیمت دلار نیز اظهار کرد: «این توافق عامل سیاسی است که از تداوم افزایش قیت دلار کاسته است، اما مدیریت اقتصادی به جای خود باقی می‌ماند و باید مدیریت صحیح‌تری بر مسائل اقتصادی حاکم شود. البته من این مدیریت را در تیم اقتصادی دولت نمی‌بینم بنابراین این موضوع می‌تواند عامل سیاسی را در تحولات اقتصادی ما کم‌اثر کند.» او معتقد است که مهم نیست که چرا این دیدگاه برای از سرگیری روابط ایران و عربستان امروز مورد توجه قرار گرفته است، مهم این است که حالا که این تصمیم گرفته شده، روابط ایران در منطقه تقویت شود و تجربه‌ای برای عدم تکرار آن باشد.
سیاست خارجی بر سیاست‌های اقتصادی اثرگذار است
غلامرضا کردزنگنه، رئیس ‌کل سابق سازمان‌ امور مالیاتی کشور در این باره به هم‌میهن گفت: «بسیاری از مسائل کشور وابسته به سیاست‌های خارجی و فضایی است که در کشور به وجود می‌آید. در حقیقت بسیاری از مسائل ریشه اقتصادی ندارد. در این شرایط منطقی نیست که قیمت دلار به 20هزار تومان برسد. دلار هم مانند کالاهای دیگر تابع عرضه و تقاضاست. وقتی تقاضا زیاد باشد قیمت آن افزایش می‌یابد. بنابراین بعید است که قیمت آن به 20 یا 30 هزار تومان برسد. اما نوسان 10 هزار تومانی آن هم نشان‌دهنده آن است که این رشد قیمتی هیچ پشتوانه اقتصادی ندارد.» این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه مسئولان کشور باید بدانند که سیاست‌های خارجی کشور در توسعه و رشد تاثیرگذار است، به‌عنوان مثال توافق ایران و عربستان اثرات مثبت خود را در این موضوع نشان داد،‌ اعلام کرد: «خبرهای سیاست خارجی تاثیر مستقیم بر ارز دارد، وقتی اعلام می‌کنند مذاکرات هسته‌ای یا برجام مثبت پیش می‌رود، قیمت ارز کاهش می‌یابد و زمانی که خبرهای منفی از این موضوعات مطرح می‌شود قیمت ارز افزایش پیدا می‌کند. باید این واقعیت را بپذیریم که سیاست خارجی بر اقتصاد اثرگذار است.» او در پاسخ به این سوال که ارزش ذاتی قیمت دلار چقدر است؟ تاکید کرد: «این موضوع نیاز به محاسبات دقیق توسط کارشناسان دارد. اما این نوسانات غیرطبیعی است. اما ارزش دلار 20هزار تومان نیست در حال حاضر همه چیز گران شده است، حتی آب چند برابر شده است. وقتی تورم بالایی داریم نمی‌توان انتظار داشت که قیمت دلار کاهش کمتر از 30 هزار تومان داشته باشد.».
پیش‌بینی بانک مرکزی از آینده دلار
یک مقام مسئول در حوزه ارزی بانک مرکزی درباره آینده قیمت ارز به هم‌میهن گفت: «بخش مهمی از حباب نرخ ارز ناشی از مسائل سیاسی بود، اما با توجه به افق‌های مثبتی که در حال وقوع است این حباب درحال ریزش است. اگر بخواهیم مشخص کنیم چه میزان از این مسئله مربوط به متغیرهای سیاسی است، ابتدا باید به این سوال پاسخ دهیم که متغیرهای سیاسی چه نرخ ارزی را به ما پیشنهاد می‌دهند، به این معنا که با توجه به نرخ تورم، رشد اقتصادی و میزان نقدینگی و... باید بررسی شود که میزان نرخ ارز چقدر است. شاخص‌ها نشان می‌دهد قیمت ارز کمتر از 30 هزار تومان است. درنتیجه شکافی که میان نرخ ارز کمتر از 30 هزار تومان و نرخ ارز 60 هزار تومان وجود دارد، همگی ناشی از شوک‌های سیاسی است.» او معتقد است‌: «‌اگر اخبار سیاسی بهتری منتشر شود، مثلا واقعا برجام احیا شود و بتوانیم نفت بیشتری بفروشیم، می‌تواند باعث رفع فضای بی‌اطمینانی شده و به تبع آن نرخ دلار تا 30 هزار تومان کاهش ‌یابد. البته این موضوع کاملا با احیای برجام مرتبط است. بنابراین اگر دولت فضای سیاسی را مثبت نگه دارد، نرخ دلار حداکثر تا 40 هزار تومان می‌رسد و حتی ممکن است به کمتر از این نرخ هم برسد.» این مقام مسئول که نخواست نامش فاش شود، با بیان اینکه در حال حاضر سیاست‌های ارزی در کاهشی شدن قیمت ارز موثر بوده است، تاکید کرد: «از زمانی‌که مرکز مبادله ارز و طلای ایران راه‌اندازی شده است، صادرکنندگان انگیزه بیشتری برای فروش تمام ارز خود دارند، زیرا وقتی صادرکنندگان ناچار نباشند که ارز خود را با قیمت 28هزار و 500 تومان به فروش برسانند، در نتیجه ارز بیشتری برای فروش به تالار دوم می‌آورند و با این کار نرخ ارز سقوط می‌کند. این مسائل واقعا مهم هستند. حتی تصمیم برای اینکه به‌جای دو هزار یورو، پنج هزار یورو به خریدار عرضه شود، به مدیریت بازار کمک کرده است. اما ریزش شدید نرخ ارز که دلار 60 هزار تومانی را به 42 یا 43 هزار تومان رساند، ناشی از رخدادهای سیاسی است.»

لینک کوتاه:
https://www.payamevijeh.ir/Fa/News/1029305/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

جزئیات نتیجه انتخابات مجلس به تفکیک استان‌ها

تایید انتخاب 7 تن از روسای دانشگاهها

حرکت قطار سریع السیر بدون ذره‌ای لرزش

واکنش قالیباف به حدنصاب نرسیدن نشست مجلس: اسامی غائبان منتشر می‌شود

قهرمان 14 ساله ایرانی که جان 4 نفر را نجات داد

بارش برف و باران در جاده‌های 8 استان کشور

تسریع در خدمات‌رسانی به مناطق سیل‌زده استان سیستان‌و‌بلوچستان

نزدیک شدن واگذاری مدیریت دو خودروساز به بخش خصوصی

رندرهای جدید آیفون SE 4 فاش شد؛ بدون دکمه هوم و مجهز به فیس آیدی

ابزارهای هوش مصنوعی در هند ملزم به دریافت مجوز شدند

رشد 292 درصدی بخش نفت در 9 ماه سال 1402

افزایش 100 هزار بشکه‌ای ظرفیت پالایشی پالایشگاه آبادان

نفوذ آب به خانه‌های روستایی مناطق سیل‌زده سیستان و بلوچستان

اولین حادثه چهارشنبه آخر سال در مشهد؛ 2 نوجوان مصدوم شدند

تصادف هولناک پژو 206 در اتوبان تهران به کرج

بیت‌کوین رکوردی جدید زد

آیپدها و مک‌های جدید همین هفته رونمایی می‌شوند؟

ادعای خالص‌سازی و مهندسی انتخابات دروغ بود

«جو»یِ دوست‌نداشتنی

سازمان سنجش از سال 1403 «ملی» می شود

انسداد راه دسترسی بیش از 100 روستا درجنوب سیستان و بلوچستان

آماری تاسف بار از مصرف آب در پایتخت؛ هر نفر در تهران 2 برابر الگو آب مصرف می کند!

ماجرای قتل پسر ورزشکار در یک شوخی کودکانه

خسارت 1700 میلیارد تومانی سیل به راه‌های سیستان و بلوچستان

بازگشت به روستا پس از 30 سال

کم‌کاری بانک‌ها در پرداخت وام ودیعه مسکن

اچ‌پی از طرح‌های اشتراکی جدیدی برای اجاره‌‌دادن چاپگر به کاربران رونمایی کرد

سرمقاله جمهوری اسلامی/ سازمان ملل و انبوه جنایات صهیونیست‌ها

سرمقاله همشهری/ دروغ 59 درصدی

بازنده انتخابات از نگاه کیهان

آغاز عملیات اجرایی بزرگ‌ترین طرح بازیافت دی‌اکسیدکربن کشور

بازکردن در پراید در پنج ثانیه توسط سارقین

نجات دختر بچه توسط پلیس از حمله سگ

مهاجرت سالانه 2700 پرستار از ایران

یارانه 5 هزار میلیارد تومانی بانک‌مرکزی به مسافران خارجی!

سرمقاله ایران/ سپهر سیاسی فلسطین در پسا عباس

سرمقاله دنیای اقتصاد/ ارز، بهره و تورم

سرمقاله آفرینش/ نوع مجازات باید سازنده برای مجرم و تأثیر فرهنگی برای جامعه به همراه داشته باشد

جایگزینی کتاب‌های جدید «زبان‌های خارجی» با رویکرد بومی ـ اسلامی با کتب در حال تدریس

هرمزگانی‌ها برای شهید استانشان سنگ‌تمام گذاشتند

سازمان تأمین‌اجتماعی: واگذاری پرسپولیس به ما مثل از چاله به چاه افتادن است

تکرار بهانه‌ نخ‌نمای کارفرمایان در بزنگاه تعیین مزد کارگران

رکوردشکنی مصرف آب در تهران نسبت به مدت مشابه سال گذشته!

ساعت هوشمند VivoWatch 6 ایسوس در راه است

سرمقاله کیهان/ چرا انتخابات ایران حماسه‌ای شگفت است؟

سرمقاله وطن امروز/ برای بغض‌های فروخورده

سرمقاله فرهیختگان/ بحران نمایندگی: بروکراتیزه شدن سیاست

سرمقاله شرق/ اشتیاق

سرمقاله اعتماد/ بیگانگی با حاکمیت!

تغییر در ترکیب مجلس؛ کدام نمایندگان از بهارستان جاماندند؟