پیام ویژه

آخرين مطالب

امریکن پراسپکت: برای احیای برجام دیگر زمان چندانی باقی نمانده است گزارش

امریکن پراسپکت: برای احیای برجام دیگر زمان چندانی باقی نمانده است
  بزرگنمايي:

پیام ویژه - انتخاب /متن پیش رو در انتخاب منتشر شده و انتشار آن به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
«امریکن پراسپکت» نوشت: در سپتامبر گذشته، جو بایدن جایگزین‌های چشمگیر برای سیاست‌های جنگ طلبانه دونالد ترامپ در قبال ایران ارائه داد. او وعده داد که در صورت به قدرت رسیدن خود و پایبندی ایران به توافق، مجددا دیپلماسی را با هدف بازگشت به توافق هسته‌ای 2015 ایران به کار می‌گیرد. بایدن گرچه از بیان جزئیات صرف نظر می‌کرد، اما تلاش کلی او روشن بود، اینکه دولت بایدن توافق ایران را به عنوان محور اصلی رویکرد خود به خاورمیانه در اولویت قرار می‌دهد.
در ادامه این مطلب آمده است: براساس این توافق نامه که به طور رسمی تحت عنوان برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام شناخته می‌شود، ذخایر اورانیوم ایران کاهش یافت، ضمن اینکه تاسیسات هسته‌ای آن تحت نظارت بین المللی قرار گرفت. در طول سه سال اول برجام، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بار‌ها و بار‌ها پایبندی کامل ایران را تأیید کرد.
با این وجود، دولت ترامپ در ماه مه 2018 به طور یک جانبه از برجام خارج شد و در عوض، یک رژیم جامع تحریمی را دوباره علیه ایران اعمال کرد. به گفته رئیس جمهور ترامپ، هدف کمپین فشار حداکثری این بود که ایران را مجبور به پذیرش محدودیت‌های هسته‌ای بیشتر کند و همچنین این کشور را وادار به متوقف کردن حضور منطقه‌ای خود از جمله پایان دادن به حمایت از سازمان‌هایی مانند حزب الله در لبنان، حوثی‌ها در یمن و مجموعه‌ای از شبه نظامیان در عراق کند.
با این حال ایران تسلیم نشد و فشار حداکثری، حداقل نتیجه را به همراه داشت.
با گذشت نزدیک به دو ماه از روی کار آمدن دولت جدید، کمپین فشار حداکثری همچنان به عنوان سیاست واقعی آمریکا باقی مانده است.
در سه سال گذشته، ایران ذخایر اورانیوم خود را 14 برابر افزایش داده و غنی سازی اورانیوم را با غلظت پنج برابر حد مجاز برجام آغاز کرده است. با این اوصاف مدت زمان لازم برای دستیابی به مواد قابل انعطاف به ارزش یک بمب هسته‌ای به سه ماه کاهش می‌یابد. دولت ترامپ نتوانست ایران را از ادامه آزمایش موشک‌های بالستیک، از حملات علیه تاسیسات نظامی و دیپلماتیک آمریکا در عراق یا مجموعه‌ای از اقدامات تخریبی در خلیج فارس که به طور گسترده به ایران نسبت داده می‌شود، منصرف کند. تحریم‌های آمریکا آسیب‌های زیادی به مردم ایران وارد کرده است.
در ماه دسامبر، نشانه‌های امیدوار کننده‌ای از طرف تیم انتقال بایدن و همچنین اروپا و تهران وجود داشت که نشان دهنده احتمال بازگشت سریع دو طرف به برجام بود. تیم سیاست خارجی بایدن تجربه قابل توجهی در دیپلماسی هسته‌ای ایران داشت. در این بین امریکا به عنوان طرف خارج از توافق، فرصتی پیدا کرد تا اولین قدم را در جهت ترمیم آن بردارد.
متأسفانه، دولت بایدن هنوز مشخص نکرده است که یک مسیر معتبر بازگشت به دیپلماسی چگونه خواهد بود.
در عوض، طی هفته‌های اخیر شاهد تبادل موشک و آتش بین آمریکا و شبه نظامیان تحت حمایت ایران در عراق و سوریه و همچنین انفجار مرموز یک کشتی اسرائیلی در دریای عمان بوده‌ایم. ماه گذشته، ایران اعلام کرد که همکاری خود را با بازرسان هسته‌ای آژانس کاهش می‌دهد. در مباحث اخیر، تحلیلگران ایرانی متذکر شده‌اند که گرچه لحن واشنگتن تغییر کرده است، اما سیاست‌های این کشور تغییری نشان نمی‌دهد.
در واقع، با گذشت نزدیک به دو ماه از روی کار آمدن دولت جدید، فشار حداکثری همچنان به عنوان سیاست واقعی آمریکا اجرا می‌شود. هرچه دولت بایدن در بازگشت به برجام تعلل به خرج دهد، ایرانی‌ها بیشتر متقاعد می‌شوند که واشنگتن به تغییر حکومت متعهد است.
در بهترین حالت، این بازی تاکتیکی باعث اتلاف وقت و حواس پرتی از اولویت‌های واقعی می‌شود و هزینه دیپلماسی در هر دو طرف را بالا می‌برد. در بدترین حالت هم می‌تواند به یک چرخه تنش منجر شود که به طور کلی برجام را به خطر بیندازد.
در چند روز گذشته البته بارقه‌های امیدی به وجود آمده است. هفته گذشته هنگامی که آمریکا و اروپا از ارائه قطعنامه‌ای برای محکومیت ایران در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای جلوگیری کردند، عملا مانع افزایش تنش شدند و این حرکت ممکن است به ایجاد فضا برای هر دو طرف کمک کند. همزمان گزارش شده است که آمریکا دارایی‌های ایران را که در بانک‌های کره جنوبی، عراق و عمان مسدود شده آزاد کرده است. دولت بایدن همچنین ممکن است موافقت ضمنی خود با درخواست وام صندوق بین المللی پول به ایران و حمایت از سازوکار تجارت بشردوستانه اروپا با ایران موسوم به اینستکس را اعلام کند. از سوی مقابل ایران نیز باید نشان دهد که مصمص به رعایت دوباره محدودیت‌ها است.
با یک قدم به عقب، مذاکرات مستقیم بین واشنگتن و تهران همچنان محتمل است. هر دو طرف خواهان حفظ توافق هستند.
البته نگرانی‌هایی در قبال برجام وجود دارد. به عنوان مثال اگرچه بسیاری از مفاد آن، مانند منع برنامه دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای و رژیم بازرسی جامع، دائمی هستند، اما برخی از جنبه‌های آن از جمله محدودیت تجارت سلاح‌های متعارف، منقضی شده‌اند. هنگامی که آمریکا به توافق نامه بازگشت، دولت بایدن باید درباره مذاکره مجدد در مورد بند موسوم به "غروب" خود تحقیق کند. این موضوعات از طریق یک توافق چندجانبه بسیار قابل حل‌تر از خلق یک بحران بین المللی است، اما در هر مذاکره‌ای، برای به دست آوردن یک سری منافع، باید امتیازی هم بدهید. پس از سه سال فشار حداکثری، ایران مطمئناً خواسته‌های جدید خود را خواهد داشت.
منتقدان همچنین تاکید دارند که برجام به رفتار منطقه‌ای ایران توجه نمی‌کند. در واقع، با این وجود، وقایع شش سال اخیر حاکی از آن است که برجام تنها در صورت تکمیل شدن با یک روند موازی منطقه‌ای پایدار خواهد بود. جنگ در یمن و سوریه از اولویت‌های فوری است. حقوق بشر، موشک‌های بالستیک، بازیگران غیر دولتی، عدم مداخله در امور حاکمیتی و برخی موارد دیگر نیز همین طور است. اتفاقات سال گذشته نشان داد که بهداشت عمومی، تغییرات آب و هوایی، ناامنی غذایی و آب به اندازه موشک و غیره برای رفاه مردم ایران حیاتی است. راه اندازی یک گفتگوی منطقه‌ای و در نظر گرفتن حتی برخی از این دستور کار‌ها آسان‌تر از انجام است، اما به هر حال اتفاقات منطقه‌ای بسیار خطرناک هستند و چنین گفتگویی بسیار ضروری است.
در همین حال، دولت بایدن تمایل زیادی برای جلوگیری از گرفتار شدن در خاورمیانه نشان داده است که این خود ممکن است یکی از دلایل تعلل دولت آمریکا در از سرگیری دیپلماسی باشد. با توجه به دستور کار فوری داخلی و همچنین سابقه آمریکا در خاورمیانه از 11 سپتامبر، این خواسته قابل درک است، اما واقعیت هم این است که یا به عنوان ابزاری برای منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای یا به عنوان نقطه شروع گفتگوی منطقه‌ای، هیچ جایگزین جدی برای برجام وجود ندارد.
در حال حاضر بزرگترین موانع نجات برجام نه دیپلماتیک و نه فنی بلکه سیاسی است. هم کنگره آمریکا و هم مجلس ایران قوانین داخلی را برای تضعیف توافق تصویب کرده‌اند. ایران در ماه ژوئن رئیس جمهور جدیدی را انتخاب می‌کند که احتمالاً باعث کندی بیشتر دیپلماسی و اتخاذ رویکرد‌های جدید شود. تعطیلات نوروز از 21 مارس آغاز می‌شود و ماه رمضان در آوریل خواهد بود بنابراین فرصت چندانی نمانده است.
در واشنگتن، جمهوری خواهان تقریبا به شکل دسته جمعی با توافق ایران مخالف‌اند و برخی از دموکرات‌ها نیز همچنان تردید دارند، اما در مجموع دموکرات‌ها در انتخابات 2020 نشان دادند که برجام را تایید می‌کنند. در ماه دسامبر، 150 دموکرات مجلس نمایندگان نامه‌ای عمومی را امضا کردند که از ورود مجدد به برجام حمایت می‌کرد. جنگ بر سر ایران در کنگره مطمئناً جدی خواهد بود، اما 150 نفر تعداد کمی نیست، چراکه به بایدن قدرت وتو می دهد.
فصل آشفته انتخابات آمریکا به پایان رسیده است. جو بایدن از حمایت افکار عمومی در جهت تعامل دیپلماتیک با ایران برای احیا برجام برخوردار است. زمان آن رسیده است که از این سرمایه استفاده کند.

لینک کوتاه:
https://www.payamevijeh.ir/Fa/News/606884/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

جزئیات تراشه Tensor 3 گوگل منتشر شد

مراودات شهردار تهران و وزیر ارشاد برای ساماندهی محدوده تئاترشهر

هوا در کدام مناطق پایتخت آلوده و در کدام مناطق پاک است؟

دو تغییر مهم در سهمیه‌های آزمون کارشناسی ارشد سال 1402

سیاست تثبیت ارزی، آتش دلالی بازار خودرو را خاموش کرد

سیدحسن خمینی: جمهوری اسلامی بزرگترین میراث امام راحل است

وقوع زمین‌لرزه 4.7 ریشتری در گهواره کرمانشاه

ترافیک هراز و کندوان پرحجم و سنگین است

آیا چین به دنبال دخالت نظامی در کشورهای آسیایی است؟

مراسم سی و چهارمین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (س) در حرم مطهر بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران/ سید حسن خمینی: جمهوری اسلامی بی تردید بزرگترین میراث امام است، نه یک کلمه کم و نه یک کلمه بیش

احتمال دارد مایکروسافت، اکتیویژن را از بازار بریتانیا خارج کند

نامه‌های عاشقانه؛ روایتی از ناگفته‌های آقا روح‌الله

تحریم مسکو کار خود را کرد:کاهش 82 درصدی صادرات روسیه به اروپا

آغاز مراسم سی و چهارمین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (س) در حرم مطهر بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران

با این هیت سینک دیگر SSD پلی‌استیشن 5 شما داغ نمی‌کند

فاضلی: جواد ظریف نکته بدیهی اما مهم گفته

کنترلرهای جدید نینتندو سوییچ در چهار رنگ مختلف معرفی شدند

امام خمینی(ره) معماهای حل‌نشده‌ بزرگان را حل کرد

تعداد پیش‌خریدهای Final Fantasy 16 بسیار کم‌تر از حد انتظارات بوده است

دست‌نوشته منتشرنشده شهید مطهری در بازداشتگاه پس از قیام 15 خرداد

نقش رهبری 44 ساله نظام در حفظ انقلاب

حاج‌قاسم و امام؛ عاشقانه‌ای که از یک عکس شروع شد

14 خرداد 68؛ یک اتفاق تلخ، یک انتصاب شایسته

حقوق مادر پس از فوت به چه کسانی می‌رسد؟

رهبر انقلاب 14 خرداد در حرم مطهر امام خمینی(ره) سخنرانی می‌کند

رئیسی به رئیس جمهور و نخست وزیر هند تسلیت گفت

آیا گشایش بزرگ برجامی در راه است؟

افزایش رشد مو با این خوراکی‌ها

واکنش حاج احمدآقا به خبر بیماری امام/ او بیماری را چگونه روایت می کند؟

مجید تفرشی، پژوهشگر تاریخ در تایید یادداشت ظریف: ‏در دور دوم جنگهای ایران و روس، نیروهای روسیه در آستانه فتح کامل ایران بودند / گزینه ی بهتر از ترکمانچای منفور نبود

سهم اندروید 13 به 15 درصد رسید؛ ادامه صدرنشینی اندروید 11

برنامه/ ویرایشگر حرفه‌ای ویدئو

ای‌کاش آن کودک را داخل رختکن پرسپولیس می‌بردی!

آنر X50 با اسنپدراگون 6 نسل 1 دیده شد

رییسی: معادله‌ای در منطقه شکل نمی‌گیرد مگر با نقش جمهوری اسلامی ایران

ساعت کاری جدید بانک‌ها اعلام شد

مقاومت وان‌ پلاس پد در برابر خط‌وخش، خم‌ شدن و شعله آتش را تماشا کنید

حالا که می روی...

کودکانی که بعد از سال‌ها فریز شدن به دنیا آمدند

بازی/ Pixel Art؛ آرامش‌تان را با نقاشی به‌دست آورید

چرا رئیس بیمارستان بروجن برکنار شد؟

مردم چگونه از طرح کالابرگ الکترونیک استفاده کنند؟

جزییات خدمت‌رسانی مترو، اتوبوس و تاکسی در سالگرد ارتحال امام‌خمینی(ره)

مخابره پیام «توقف» به بازار مسکن

تصاویری هولناک از حجم قدرت طوفان و گردباد در شهر «فوشین» چین

رئیسی: امام روح جمهوری اسلامی ایران است/ نباید اجازه دهیم از انقلاب امام هویت زدایی شود/ امام علاوه بر اینکه عادل بود، عدالتخواه بود/ حتما یک پای نظم جدید انقلاب اسلامی ایران است/ شرایط رژیم صهیونیستی بسیار بد است

مشکل دوربین سامسونگ گلکسی S23 و S23 پلاس با آپدیت برطرف خواهد شد

بچه مارهای «پیتون» در کرج

دلار وارد کانال 49 هزار تومان شد؛ ریزش‌ تا کجا ادامه دارد؟

ارزیابی «رسانه سعودی» از تنش‌ها بین طالبان و ایران

© - www.payamevijeh.ir . All Rights Reserved.