پیام ویژه

آخرين مطالب

امریکن پراسپکت: برای احیای برجام دیگر زمان چندانی باقی نمانده است گزارش

امریکن پراسپکت: برای احیای برجام دیگر زمان چندانی باقی نمانده است
  بزرگنمايي:

پیام ویژه - انتخاب /متن پیش رو در انتخاب منتشر شده و انتشار آن به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
«امریکن پراسپکت» نوشت: در سپتامبر گذشته، جو بایدن جایگزین‌های چشمگیر برای سیاست‌های جنگ طلبانه دونالد ترامپ در قبال ایران ارائه داد. او وعده داد که در صورت به قدرت رسیدن خود و پایبندی ایران به توافق، مجددا دیپلماسی را با هدف بازگشت به توافق هسته‌ای 2015 ایران به کار می‌گیرد. بایدن گرچه از بیان جزئیات صرف نظر می‌کرد، اما تلاش کلی او روشن بود، اینکه دولت بایدن توافق ایران را به عنوان محور اصلی رویکرد خود به خاورمیانه در اولویت قرار می‌دهد.
در ادامه این مطلب آمده است: براساس این توافق نامه که به طور رسمی تحت عنوان برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام شناخته می‌شود، ذخایر اورانیوم ایران کاهش یافت، ضمن اینکه تاسیسات هسته‌ای آن تحت نظارت بین المللی قرار گرفت. در طول سه سال اول برجام، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بار‌ها و بار‌ها پایبندی کامل ایران را تأیید کرد.
با این وجود، دولت ترامپ در ماه مه 2018 به طور یک جانبه از برجام خارج شد و در عوض، یک رژیم جامع تحریمی را دوباره علیه ایران اعمال کرد. به گفته رئیس جمهور ترامپ، هدف کمپین فشار حداکثری این بود که ایران را مجبور به پذیرش محدودیت‌های هسته‌ای بیشتر کند و همچنین این کشور را وادار به متوقف کردن حضور منطقه‌ای خود از جمله پایان دادن به حمایت از سازمان‌هایی مانند حزب الله در لبنان، حوثی‌ها در یمن و مجموعه‌ای از شبه نظامیان در عراق کند.
با این حال ایران تسلیم نشد و فشار حداکثری، حداقل نتیجه را به همراه داشت.
با گذشت نزدیک به دو ماه از روی کار آمدن دولت جدید، کمپین فشار حداکثری همچنان به عنوان سیاست واقعی آمریکا باقی مانده است.
در سه سال گذشته، ایران ذخایر اورانیوم خود را 14 برابر افزایش داده و غنی سازی اورانیوم را با غلظت پنج برابر حد مجاز برجام آغاز کرده است. با این اوصاف مدت زمان لازم برای دستیابی به مواد قابل انعطاف به ارزش یک بمب هسته‌ای به سه ماه کاهش می‌یابد. دولت ترامپ نتوانست ایران را از ادامه آزمایش موشک‌های بالستیک، از حملات علیه تاسیسات نظامی و دیپلماتیک آمریکا در عراق یا مجموعه‌ای از اقدامات تخریبی در خلیج فارس که به طور گسترده به ایران نسبت داده می‌شود، منصرف کند. تحریم‌های آمریکا آسیب‌های زیادی به مردم ایران وارد کرده است.
در ماه دسامبر، نشانه‌های امیدوار کننده‌ای از طرف تیم انتقال بایدن و همچنین اروپا و تهران وجود داشت که نشان دهنده احتمال بازگشت سریع دو طرف به برجام بود. تیم سیاست خارجی بایدن تجربه قابل توجهی در دیپلماسی هسته‌ای ایران داشت. در این بین امریکا به عنوان طرف خارج از توافق، فرصتی پیدا کرد تا اولین قدم را در جهت ترمیم آن بردارد.
متأسفانه، دولت بایدن هنوز مشخص نکرده است که یک مسیر معتبر بازگشت به دیپلماسی چگونه خواهد بود.
در عوض، طی هفته‌های اخیر شاهد تبادل موشک و آتش بین آمریکا و شبه نظامیان تحت حمایت ایران در عراق و سوریه و همچنین انفجار مرموز یک کشتی اسرائیلی در دریای عمان بوده‌ایم. ماه گذشته، ایران اعلام کرد که همکاری خود را با بازرسان هسته‌ای آژانس کاهش می‌دهد. در مباحث اخیر، تحلیلگران ایرانی متذکر شده‌اند که گرچه لحن واشنگتن تغییر کرده است، اما سیاست‌های این کشور تغییری نشان نمی‌دهد.
در واقع، با گذشت نزدیک به دو ماه از روی کار آمدن دولت جدید، فشار حداکثری همچنان به عنوان سیاست واقعی آمریکا اجرا می‌شود. هرچه دولت بایدن در بازگشت به برجام تعلل به خرج دهد، ایرانی‌ها بیشتر متقاعد می‌شوند که واشنگتن به تغییر حکومت متعهد است.
در بهترین حالت، این بازی تاکتیکی باعث اتلاف وقت و حواس پرتی از اولویت‌های واقعی می‌شود و هزینه دیپلماسی در هر دو طرف را بالا می‌برد. در بدترین حالت هم می‌تواند به یک چرخه تنش منجر شود که به طور کلی برجام را به خطر بیندازد.
در چند روز گذشته البته بارقه‌های امیدی به وجود آمده است. هفته گذشته هنگامی که آمریکا و اروپا از ارائه قطعنامه‌ای برای محکومیت ایران در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای جلوگیری کردند، عملا مانع افزایش تنش شدند و این حرکت ممکن است به ایجاد فضا برای هر دو طرف کمک کند. همزمان گزارش شده است که آمریکا دارایی‌های ایران را که در بانک‌های کره جنوبی، عراق و عمان مسدود شده آزاد کرده است. دولت بایدن همچنین ممکن است موافقت ضمنی خود با درخواست وام صندوق بین المللی پول به ایران و حمایت از سازوکار تجارت بشردوستانه اروپا با ایران موسوم به اینستکس را اعلام کند. از سوی مقابل ایران نیز باید نشان دهد که مصمص به رعایت دوباره محدودیت‌ها است.
با یک قدم به عقب، مذاکرات مستقیم بین واشنگتن و تهران همچنان محتمل است. هر دو طرف خواهان حفظ توافق هستند.
البته نگرانی‌هایی در قبال برجام وجود دارد. به عنوان مثال اگرچه بسیاری از مفاد آن، مانند منع برنامه دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای و رژیم بازرسی جامع، دائمی هستند، اما برخی از جنبه‌های آن از جمله محدودیت تجارت سلاح‌های متعارف، منقضی شده‌اند. هنگامی که آمریکا به توافق نامه بازگشت، دولت بایدن باید درباره مذاکره مجدد در مورد بند موسوم به "غروب" خود تحقیق کند. این موضوعات از طریق یک توافق چندجانبه بسیار قابل حل‌تر از خلق یک بحران بین المللی است، اما در هر مذاکره‌ای، برای به دست آوردن یک سری منافع، باید امتیازی هم بدهید. پس از سه سال فشار حداکثری، ایران مطمئناً خواسته‌های جدید خود را خواهد داشت.
منتقدان همچنین تاکید دارند که برجام به رفتار منطقه‌ای ایران توجه نمی‌کند. در واقع، با این وجود، وقایع شش سال اخیر حاکی از آن است که برجام تنها در صورت تکمیل شدن با یک روند موازی منطقه‌ای پایدار خواهد بود. جنگ در یمن و سوریه از اولویت‌های فوری است. حقوق بشر، موشک‌های بالستیک، بازیگران غیر دولتی، عدم مداخله در امور حاکمیتی و برخی موارد دیگر نیز همین طور است. اتفاقات سال گذشته نشان داد که بهداشت عمومی، تغییرات آب و هوایی، ناامنی غذایی و آب به اندازه موشک و غیره برای رفاه مردم ایران حیاتی است. راه اندازی یک گفتگوی منطقه‌ای و در نظر گرفتن حتی برخی از این دستور کار‌ها آسان‌تر از انجام است، اما به هر حال اتفاقات منطقه‌ای بسیار خطرناک هستند و چنین گفتگویی بسیار ضروری است.
در همین حال، دولت بایدن تمایل زیادی برای جلوگیری از گرفتار شدن در خاورمیانه نشان داده است که این خود ممکن است یکی از دلایل تعلل دولت آمریکا در از سرگیری دیپلماسی باشد. با توجه به دستور کار فوری داخلی و همچنین سابقه آمریکا در خاورمیانه از 11 سپتامبر، این خواسته قابل درک است، اما واقعیت هم این است که یا به عنوان ابزاری برای منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای یا به عنوان نقطه شروع گفتگوی منطقه‌ای، هیچ جایگزین جدی برای برجام وجود ندارد.
در حال حاضر بزرگترین موانع نجات برجام نه دیپلماتیک و نه فنی بلکه سیاسی است. هم کنگره آمریکا و هم مجلس ایران قوانین داخلی را برای تضعیف توافق تصویب کرده‌اند. ایران در ماه ژوئن رئیس جمهور جدیدی را انتخاب می‌کند که احتمالاً باعث کندی بیشتر دیپلماسی و اتخاذ رویکرد‌های جدید شود. تعطیلات نوروز از 21 مارس آغاز می‌شود و ماه رمضان در آوریل خواهد بود بنابراین فرصت چندانی نمانده است.
در واشنگتن، جمهوری خواهان تقریبا به شکل دسته جمعی با توافق ایران مخالف‌اند و برخی از دموکرات‌ها نیز همچنان تردید دارند، اما در مجموع دموکرات‌ها در انتخابات 2020 نشان دادند که برجام را تایید می‌کنند. در ماه دسامبر، 150 دموکرات مجلس نمایندگان نامه‌ای عمومی را امضا کردند که از ورود مجدد به برجام حمایت می‌کرد. جنگ بر سر ایران در کنگره مطمئناً جدی خواهد بود، اما 150 نفر تعداد کمی نیست، چراکه به بایدن قدرت وتو می دهد.
فصل آشفته انتخابات آمریکا به پایان رسیده است. جو بایدن از حمایت افکار عمومی در جهت تعامل دیپلماتیک با ایران برای احیا برجام برخوردار است. زمان آن رسیده است که از این سرمایه استفاده کند.

لینک کوتاه:
https://www.payamevijeh.ir/Fa/News/606884/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

طناز طباطبایی و پارسا پیروزفر در اولین اکران مردمی سریال یاغی

اختلال عمدی در اینستاگرام؛ سیستم فیلترینگ چین را در ایران فعال کرده‌اند!

ترامپ کُشان

شهر سرچشمه‌ها آب ندارد

ماجرای منطقه‌ای استراتژیک در هند که چین ادعای مالکیتش را دارد

معنای "احیای برجام" برای بازار‌های نفت

بازوی قدرت پوتین در خاورمیانه

دروغ‌‏های مداوم یک جنگ‌‏طلب

سرود دسته‌جمعی آزادگان در بدو ورود به حسینیه امام خمینی؛ در سوگ امام خمینی

آیت الله هاشمی رفسنجانی: صدام گفت هر چه می‌خواستید گرفتید/ خدا می داند لحظه آزادی آزادگان، بهترین لحظات عمرم است

تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا امر بعیدی نیست

واکسن نزده ها چه می گویند؟

بزرگ‌ترین عملیات نجات به‌‌روایت ران هاوارد

اگر بنزین گران شود...

طرح فروش اقساطی لوازم خانگی برای زوج‌های جوان

چرا سرچشمه تشنه است؟

نماینده اصولگرای مجلس: مدیران «اشتباهی» سر کار هستند

صادرات یک محموله نفت گاز به افغانستان در هفته گذشته

روش تولید لوله مانیسمان

خفت‌گیری از خودروی یک زن با قمه در بزرگراه نیایش!

زیان ١٢٠ هزار میلیارد تومانی خودروسازان در دهه ٩٠

تابلو یکدست قرمز طلا و سکه؛ دلار اندکی پایین آمد

تفکیک حساب‌های شخصی و تجاری‌ از پایان شهریور امسال

نقشه جدید مولتی‌پلیر بازی Call of Duty: Modern Warfare 2 معرفی شد

ربات موشک انداز روسیه «اسباب بازی» بود

ایران به دنبال نظریه بمب اتمی نیست/ رویکرد نظامی ایران از سال 82 تغییر نکرده است

کریستیانو رونالدو رقیب طارمی می‌شود؟

برجام «عکس» می شود؟

کاهش ضریب جینی به معنای رفاه بیشتر نیست

واکنش افشین به شایعه درگذشت غلامحسین پیروانی

خبر مهم دیپلمات روس درباره احیای برجام

روسیه: در خط پایان مذاکرات وین هستیم اما همه موارد حل نشده‌ است

کلاهبرداران سابقه دار را شناسایی کنید

قتل سریالی درختان

حذف جایزه بازیگر زن و مرد از جوایز «آسیاپاسیفیک»

صادرات مرکبات ایران به چین برای اولین بار

افزایش 1 دلاری قیمت نفت با کاهش ذخایر سوختی آمریکا

پیش بینی دبیرکل کانون صرافان از قیمت دلار

مصلحت الان برای ایران بازدارندگی است که با لوله توپ به دست می آید نه برجام/ تا سال 1374 بیشترین صادرات نفت ایران به آمریکا بود/ مشکل داخلی ما فساد است، نفت را در فولادسازی بشکه‌ای 18 دلار می‌گیرند، 100 دلار می‌فروشند/ ویدئو

الیاس حضرتی: برازنده جمهوری اسلامی نیست زندانی سیاسی داشته باشد

رنج آزادی

درخواست برلین برای یافتن راه‌حل فوری برای مالیات گاز

سهمیه ورود تماشاگران به ورزشگاه‌ها افزایش یافت/ پرسپولیس - فولاد با ظرفیت 50 درصدی

پشت پرده بازی پرسپولیس و منچسترسیتی

اعلام آمادگی ایران برای اجرای فوری توافق با آمریکا درباره زندانیان

تصمیم سیاسی ایران برای تفاهم گرفته شده است/ آمریکا موضع خود را مشخص کند

نیازی به تصویب توافق در مجلس نیست/ به تیم مذاکره کننده اختیار تام داده شد

باران و طوفان پاریسی‌ها را غافلگیر کرد

لحظه غافلگیری جالب سارقان خودرو توسط مالک

شناسایی نزدیک به پنج هزار بیمار جدید کرونا در کشور؛ 67 تن دیگر جان باختند