پیام ویژه

آخرين مطالب

10 نکته حاشیه‌ای از پشت صحنه مذاکرات برجامی ویژه سایر رسانه ها

10 نکته حاشیه‌ای از پشت صحنه مذاکرات برجامی
  بزرگنمايي:

پیام ویژه - به گزارش ایسنا، روزنامه «جام جم» در ادامه نوشت: فارغ از آنچه پشت میز مذاکرات می‌گذرد، قصد داریم به 10 نکته جذاب در خصوص حواشی مذاکرات اشاره کنیم؛ نکاتی که در میان هیاهوی ناشی از مباحث فنی، کارشناسی و سیاسی مذاکرات کمتر روی آنها تمرکز می‌شود.
هزینه اقامت تیم‌های مذاکره‌کننده
معمولا مذاکرات در سالن‌های ملاقات همان هتل محل اقامت هیات ایرانی صورت می‌گیرد. در زمان برگزاری سلسله‌مذاکرات هسته‌ای در بین سال‌های 1392 تا 1394، هزینه‌های سالن ملاقات را یک‌بار ایران و یک بار طرف مقابل (اعضای 1+5) پرداخت می‌کردند. هزینه‌های اتاق‌های هتل را نیز هر هیات خود حساب می‌کند.
تفاوت محیط باز با محیط بسته
معمولا زمانی که مذاکرات وارد مراحل حساس و تعیین‌کننده می‌شود، اکثرا هیات‌های حاضر در محل مذاکرات سعی دارند برای جلوگیری از شنود مذاکرات و دستیابی به تصمیم‌گیری‌های محرمانه، مذاکرات را در محلی خارج از هتل (مثلا در حال پیاده‌روی) یا در محیط‌های باز صورت دهند. این روند، پس از افشای حملات سایبری و جاسوسی از سه هتل کوبورگ در وین، اینترکانتیننتال در ژنو و بوریواژ در لوزان توسط رژیم‌صهیونیستی شدت بیشتری به خود گرفت. خصوصا هیات مذاکره‌کننده ایرانی به‌وضوح می‌داند که سالن مذاکرات یا حتی اتاق‌های محل اقامت دیپلمات‌ها، محل قابل اطمینانی برای رد و بدل شدن پیام‌ها و تصمیم‌گیری‌های مهم در خصوص مذاکرات نیست.
عکس‌های یک‌دقیقه‌ای
معمولا زمانی که مذاکرات در محل سالن جلسات آغاز می‌شود، بنابر صلاحدید هیات‌های مذاکره‌کننده و با اعلام مسئولان تشریفات، عکاسان خبری (و نه خبرنگاران) برای دقیقه‌ای در محل نشست حضور پیدا می‌کنند و از زاویه‌ای خاص (که همه عکاسان در آن باید مستقر باشند) از هیات‌های مذاکره‌کننده تصویربرداری می‌کنند. بی‌دلیل نیست که معمولا تصاویر منتشرشده از هیات‌های مذاکره‌کننده و سالن مذاکره، در اکثر رسانه‌ها یکسان بوده یا از یک زاویه گرفته می‌شود.
آغاز جنگ توییتری در پایان هر دور از مذاکرات
معمولا زمانی که مذاکرات به نقطه اوج خود می‌رسد یا مباحثی خاص در مذاکرات به محل اختلاف طرفین تبدیل می‌شود، لحظاتی قبل از ترک محل مذاکرات جنگ توییتری میان تحلیلگران، کارشناسان و خبرنگاران حاضر در محل مذاکرات آغاز می‌شود. هر یک از این افراد سعی دارند در توییتر خود، آنچه گمانه‌زنی یا بعضا اخبار دست‌اول از مذاکرات می‌خوانند را مخابره کنند. در برخی موارد نیز دیپلمات‌ها یا حتی شخص نمایندگان هیات‌های مذاکره‌کننده، برخی اخبار ویژه را بلافاصله پس از پایان نشست یا حتی در حین مذاکرات، به برخی خبرنگاران یا تحلیلگران حاضر انتقال می‌دهند.
میزبان‌هایی که به جشن توافق می‌اندیشند
معمولا هیات‌های مذاکره‌کننده، با مقامات وزارت امور خارجه کشور میزبان مذاکرات و دیدارهایی برگزار می‌کنند. با این حال، کشور میزبان در مذاکرات نماینده‌ای ندارد. هدف مقامات کشور میزبان از برگزاری مذاکرات چندجانبه و طولانی‌مدت، تقویت پرستیژ بین‌المللی خود است. در صورتی که مذاکرات در مسیر رسیدن به توافق نهایی قرار گیرد، مسئولان تشریفات وزارت امور خارجه کشور میزبان، جشن یا مراسمی را جهت امضای سند مورد توافق تدارک می‌بینند. انعقاد توافق نهایی، یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های کشور میزبان محسوب می‌شود زیرا معمولا نام آن کشور در کنار توافق درج می‌شود. به عنوان مثال توافق موقتی که سال 1392 میان ایران و اعضای 1+5 بسته شد به نام توافق ژنو یا در برخی موارد برجام با نام توافق وین شناخته می‌شود.
جملاتی که همه به شنیدن آن عادت دارند!
مذاکرات سازنده است، هنوز هیچ چیز مشخص نیست، طرفین مذاکره انگیزه دارند، هنوز نمی‌توان درخصوص قطعیت توافق اظهارنظر کرد، هنوز مسیر زیادی تا توافق داریم، اختلافات به قوت خود باقی است و ... از جمله جملاتی هستند که خبرنگاران در کنفرانس‌های رسمی مسئولان و نمایندگان مذاکره‌کننده به ثبت و ضبط آنها عادت دارند. این جملات معمولا از سوی اکثر نمایندگان هیات‌های مذاکره‌کننده پس از هر جلسه بیان می‌شود و البته چندان نیز مورد استقبال مخاطبان قرار نمی‌گیرد!
تمدیدهای دردسرساز برای خبرنگاران
گرچه در برخی ادوار مذاکرات، تاریخ و حتی ساعت هر دور از مذاکرات مشخص بوده و طبق همان برنامه عمل می‌شود اما در مواردی مانند آنچه اخیرا در وین شاهد آن هستیم، طول مدت زمان مذاکرات باز است. به‌عبارت بهتر، بنابر صلاحدید رئیس کمیته مشترک برجام و اعضای شرکت‌کننده، نشست‌های سیاسی یا کارشناسی با حضور هیات‌های مذاکره‌کننده تمدید می‌شود. این موضوع برای خبرنگارانی که از کشورهای مختلف جهت پوشش مذاکرات حضور پیدا می‌کنند بسیار دردسرساز است.
مراقب باشید! جلسه محرمانه است
گرچه در دوران شیوع کرونا خبرنگارها کمتر در محل برگزاری نشست کمیته مشترک برجام در وین حاضر می‌شوند اما معمولا هیات‌های مذاکره‌کننده، برای خبرنگاران رسانه‌های داخلی خود جلساتی را به‌عنوان جلسات محرمانه یا off the record برگزار می‌کنند. در این جلسات معمولا نکاتی که به صورت معمول و در مصاحبه‌های رسمی از سوی دیپلمات‌ها بیان نمی‌شود، مورد توجه قرار می‌گیرد و خبرنگاران به صورت جزئی‌تری نسبت به روند مذاکرات آگاه می‌شوند. البته به قول برخی صاحب‌نظران رسانه، جلسات محرمانه دیپلمات‌ها برای خبرنگاران، در حقیقت شامل نکاتی می‌شود که آنها مشتاق هستند از طریق اصحاب رسانه به مخاطبان درز پیدا کند! البته دیپلمات‌هایی که جلسه را با خبرنگاران برگزار می‌کنند در ابتدای جلسه تاکید می‌کنند: «مراقب باشید! جلسه محرمانه است! لطفا این نکات به بیرون درز پیدا نکند!» این قاعده شامل اکثریت قریب به اتفاق جلسات محرمانه از سوی هیات‌های دیپلماتیک شرکت‌کننده در مذاکرات برجام می‌شود. البته همان‌طور که اشاره شد، تنها فایده شیوع ویروس کرونا این است که محل مذاکرات به کانون تجمع خبرنگاران و مطالبه‌گری آنها درخصوص کم‌وکیف گفت‌وگوها تبدیل نمی‌شود!
چه کسانی کمتر مصاحبه می‌کنند؟
معمولا در بین هیات‌های حاضر در مذاکرات وین، دیپلمات‌های چینی تمایل کمتری درخصوص مصاحبه با رسانه‌ها دارند. سرپرست تیم مذاکره‌کننده چینی، مواضع خود را معمولا هنگام بازگشت به کشورش و در مصاحبه با رسانه‌های رسمی چینی مطرح می‌کند. در مقابل نمایندگان ایرانی، آمریکایی، روسی و اروپایی روایتگر مواضع خود و شرح حال مذاکرات در گفت‌وگو با رسانه‌های مختلف هستند.
زبان بدن در مذاکرات
بدون شک زبان بدن در حوزه روابط بین‌الملل و مذاکرات دیپلماتیک، یکی از فاکتورها و مؤلفه‌هایی است که خبرنگاران، مخاطبان و تحلیلگران با استناد به آنها بسیاری از وقایعی که پشت میز مذاکره اتفاق افتاده را تفسیر می‌کنند. به‌عنوان مثال، در جریان برگزاری مذاکرات هسته‌ای ایران و اعضای 1+5 در بین سال‌های 1392 تا 1394، لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه در برخی موارد با تکان‌دادن سر خود پس از خروج از اتاق مذاکرات (به نشانه نارضایتی) خبر شکست در برخی توافقات را به رسانه‌ها مخابره می‌کرد. حتی سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز با بازکردن کراوات خود در پایان یکی از ادوار مذاکرات (به نشانه نفسگیر و نامطلوب بودن مذاکرات) پیام خاصی را به رسانه‌ها مخابره کرد. البته در حال حاضر و در جریان مذاکرات موسوم به احیای برجام در وین، با توجه به حضور اندک خبرنگاران در محل مذاکرات، دیپلمات‌ها کمتر از زبان بدن خود در انتقال پیام‌ها استفاده می‌کنند.
از دیپلماسی پنهان تا دیپلماسی آشکار
معمولا در ماورای مذاکرات رسمی میان اعضای 1+4 در وین، برخی رسانه‌ها نیز سعی دارند از نقش کشورهایی که بیرون از گود مذاکرات هستند در اثرگذاری بر مواضع مذاکره‌کنندگان کشورهای عضو، پرده بردارند. در این میان، اخباری در میان مذاکرات در خصوص رایزنی‌های پنهان کشورهایی مانند عربستان سعودی و امارات متحده عربی با تروییکای اروپایی (بر سر شرایط بازگشت به برجام) یا مذاکرات پشت پرده و همزمان کاخ سفید و رژیم صهیونیستی و همفکری این دو در قبال موضوعات متعددی که در مذاکرات مطرح می‌شود، منتشر می‌شود. این اخبار با توجه به تاثیری که در فضای مذاکرات می‌گذارد، مورد توجه بسیاری از تحلیلگران قرار می‌گیرد.
انتهای پیام

لینک کوتاه:
https://www.payamevijeh.ir/Fa/News/652869/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

پاتک پلیس به قاچاقچیان مواد مخدر؛ کشف 764 کیلوگرم تریاک از سوداگران مرگ

لحظه برخورد هولناک خودرو با یک کودک از نمای دید راننده

همه آنچه که درباره انتخابات کویت باید بدانید

تداوم کاهش عرضه روزانه 3.66 میلیون بشکه‌ای اوپک‌پلاس تا پایان 2023/ مجموع تولید اوپک‌پلاس در 2024 به 40.46 میلیون بشکه می‌رسد

مصرف تفننی و مرز باریک معتاد شدن

مواجهه با تهدیدهای بیشتر در تریلر بازی Silent Hill: Ascension

طرح ایران برای ایجاد یک بندر جدید در کرانه دریای عمان

اینترنت ماهواره‌ای استارلینک به قطب رسید

عملیات نیروهای اوکراینی داخل ا راضی روسیه/ شمارش معکوس برای ضدحمله اوکراین

مجازات حبس برای پوشش و مخدوشی پلاک وسایل نقلیه

شناسایی 1506 دارایی مازاد دولت برای مولدسازی

معرفی خوش حساب ترین استان ایران در مبادلات چک

ویدئویی از لحظه آتش گرفتن یک کامیون در جاده شیراز

برای بزرگ‌ترین کنفرانس اپل در 10 سال اخیر آماده شوید

فحاشی به روحانی در مراسم سالگرد ارتحال امام

لحظه تصادف وحشتناک در مسابقات فرمول یک

Colorfire کارت گرافیک گربه‌ای MEOW را برای گربه‌دوستان معرفی کرد

راه افتادن یک خودرو بعد از پارک کردن!

جدیدترین آمار کرونا؛ یک فوتی و شناسایی 16 مبتلای جدید

عراق خواستار قطع واردات گاز از ایران شد

عامل حیوان آزاری در بابل دستگیر شد

حادثه هولناک برای یک موتور سوار در پیست رالی

سی‌وپنجمین نشست وزارتی اوپک‌پلاس در وین آغاز به‌کار کرد

حیرت کارشناسان از نفوذ اوکراینی ها در خاک روسیه

عراق: نمی‌توان به روند فعلی واردات گاز از ایران ادامه داد

برخورد با تخلفات در سامانه نظارت بر عملکرد مهندسین ناظر

مرگ تلخ یک مرد در حادثه‌ای دلخراش در شهربازی ترکیه

تراشه جدید سامسونگ امنیت کارت‌های بانکی را ارتقا می‌دهد

تورم 30 درصدی شدنی است؟

پاسخ «عصر ایران» به ظریف: اصول‌گرایی رادیکال اتفاقا در خارج «واقع گرا» شده است

تلاش مدافع تیم ملی برای بازگشت به پرسپولیس

کشف 2.5 تن مرغ احتکار شده در زاهدان

تایید حضور دو بازی محبوب در کنفرانس یوبیسافت

هشدار نماینده مجلس: عمق چاه‌های آب در یزد به 120 متر رسیده است

پاتک پلیس به قاچاقچیان مواد مخدر؛ کشف 764 کیلوگرم تریاک از سودگران مرگ

شناسایی علت ریزش قیمت سکه

مصباحی‌مقدم: برنامه‌های دولت برای کاهش تورم امیدآفرین است

مازنی: بر اساس نگاه امام خمینی(س)، مردم در عالی ترین جایگاه قرار دارند/ برخی امام را با نگاه مقدس مآبانه و متحجرانه خودشان محدود کردند

تصادف تریلی با چند خودرو در جاده

کلیه کاربران فعال جیمیل در معرض یک تهدید امنیتی جدی قرار دارند

قیمت بیت کوین به سطح 28 هزار دلار باز می‌گردد؟

جابجایی زائران حرم امام خمینی(ره) با هزار و 100 دستگاه اتوبوس

وقاحت باورنکردنی یک سارق؛ دزدیدن دختربچه مقابل چشم پدرش!

مایکروسافت احتمالاً مخالفت بریتانیا با قرارداد اکتیویژن را نادیده می‌گیرد

نگرانی چین از رویارویی فاجعه بار با آمریکا!

آخرین وضعیت راه‌ها؛ از ترافیک پرحجم در خروجی‌های تهران تا یکطرفه نشدن چالوس

دورنمای رویارویی ابرقدرت‌ها

با شما هستم فرزندان 42 ای حضرت روح الله

ساعت طرح ترافیک در تهران تغییر نمی‌کند

بازی/ Apple Knight Action Platformer؛ بازپس گیری سرزمین مقدس از دست شیاطین

© - www.payamevijeh.ir . All Rights Reserved.