پیام ویژه

آخرين مطالب

سرمقاله حمایت/ تحقیر تمام‌عیار اشغالگران يادداشت

سرمقاله حمایت/ تحقیر تمام‌عیار اشغالگران
  بزرگنمايي:

پیام ویژه - حمایت / « تحقیر تمام‌عیار اشغالگران » عنوان سرمقاله روزنامه حمایت نوشته سید جعفر قنادباشی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
جنگ نابرابر غزه پس از یازده روز، سرانجام با پایمردی جانانه مقاومت، به پیروزی رسید و صهیونیست‌ها با پذیرش آتش‌بس، جان خود را برداشته و از مهلکه گریختند. توقف درگیری‌ها از یک هفته پیش، به‌طور مرتب از سوی میانجی‌های منطقه‌ای و غربی به درخواست تل‌آویو مطرح‌شده بود و با توجه به اینکه اسرائیل، خود را صاحب مجهزترین ارتش در غرب آسیا می‌داند، فرار از جبهه غزه، حکایت از تحقیر تمام‌عیار اشغالگران دارد. با توجه به شکست سنگین صهیونیست‌ها، نکات ذیل در این خصوص قابل‌توجه به نظر می‌رسند.
1. رژیم صهیونیستی در جریان این حمله، متحمل خسارات سنگینی شد، به‌نحوی‌که طبق گزارش روزنامه «یدیعوت آحارونوت»، حدود 2.12 میلیارد دلار ضرر طی این مدت به اشغالگران وارد گردید. این جنگ با اینکه از منظر مدت‌زمان با نبرد 51 روزه قابل‌مقایسه نیست اما دو درصد بیشتر به اقتصاد اسرائیل لطمه وارد کرد و کاهش تولید در کارخانه‌ها، توقف نقل‌وانتقال‌ها در برخی بنادر و کاهش چشمگیر فعالیت شرکت‌های خارجی را به دنبال داشت. این در حالی است که بازار سرمایه و بورس در تل‌آویو تا 28 درصد ضرر دید؛ علاوه بر اینکه حدود 30 درصد از کارخانه‌ها در شهرک‌های اسرائیلی به‌کلی فعالیت خود را متوقف کردند. درصورتی‌که جنگ به آتش‌بس منجر نمی‌شد، زیان‌ها در بخش‌های خدمات، حمل‌ونقل دریایی و زمینی و هوایی، کشاورزی، صنعت و گردشگری، اقتصاد اسرائیل را فلج می‌کرد.
2. در روزهای آغاز جنگ، صهیونیست‌ها با افتخار، تصاویر رهگیری موشک‌ها و راکت‌های مقاومت توسط سامانه‌های پدافندی را منتشر کرده و ادعا می‌کردند «گنبد آهنین»، تا 85 الی 90 درصد موفق بوده است. تل‌آویو اما توضیح نداد که چگونه سران بلندپایه این رژیم از حجم بالای آتش مقاومت اظهار تعجب کرده بودند. «اوری گوردین»، فرمانده برجسته ارتش رژیم صهیونیستی در این خصوص اذعان کرد: «شلیک حدود 3 هزار موشک از غزه طی کمتر از یک هفته بیشتر از موشک‌های شلیک‌شده به اسرائیل در درگیری با حزب‌الله در سال 2006 است. در آن زمان طی 19 روز 4 هزار و 500 موشک به اسرائیل شلیک شد. حجم حملات موشکی از غزه نسبت به‌تمامی جنگ‌های قبلی بیشتر است ... هرگز جنگی را ندیده‌ایم که در آن هدف حمله 3 هزار موشک در یک هفته قرار گیریم و نمی‌توانیم پیش‌بینی کنیم که فلسطینی‌ها چه وقت موشک‌های خود را شلیک می‌کنند.»
این اقرار را اگر در کنار داده‌های پایگاه‌های تخصصی در حوزه جنگ بگذاریم، روشن می‌شود که آنچه در رسانه‌های اسرائیلی درباره گنبد آهنین بیان می‌شود، بلوف و زیاده‌گویی بوده است. از باب مثال، پایگاه نظامی- دفاعی «وار زون» از زیرمجموعه‌های نشریه تایم آمریکا با اشاره به اینکه حملات راکتی پرحجم جهاد و حماس، چالش‌های جدیدی متوجه سامانه گنبد آهنین کرده است نوشت: «نیروهای فلسطینی در کمتر از چند روز بیش از هزاران راکت از نوار غزه به سمت شهرهای اسرائیل شلیک کرده‌اند. ارتش اسرائیل تنها توانسته صدها مورد از این راکت‌ها را توسط پدافند دفاعی گنبد آهنین و موشک‌های رهگیر تامیر منهدم کند... صرف‌نظر از تاکتیک‌های ترکیبی مورد استفاده گروه‌های فلسطینی، سامانه گنبد آهنین در مواجهه با شلیک ده‌ها یا حتی صدها راکت در بازه‌های زمانی نسبتاً کوتاه‌مدت به لحاظ ظرفیت و لجستیک محدودیت‌های اساسی دارد.» این حجم قابل‌توجه از فضاحت‌ها و خسارت‌ها در حالی است که گنبد آهنین، تنها سامانه دفاع هوایی اسرائیل نیست بلکه سامانه‌های دیگری ازجمله پاتریوت آمریکایی، فلاخن داوود و تاو نیز فعال هستند و حملات اخیر ثابت کردند توان رزمی و میدانی این سامانه‌ها در برابر موشک‌های مقاومت، رنگ‌باخته‌اند.
3. به یهودیان مهاجر ساکن سرزمین‌های اشغالی وعده داده‌شده بود که در کمال آرامش، صحت و سلامت در ارض موعود، روزگاری خوش خواهند داشت اما تار و مار شدن آینده صهیونیست‌ها پس از ورود اسرائیل به جنگ‌های شکست‌خورده، اثرات مخربی به لحاظ روانی در میان غیرنظامیان و نظامیان داشته است. آثار روانی جنگ در میان غیرنظامیان که از آن‌ها با عنوان «مجروحان روانی» تعبیر می‌شوند، با فاصله معناداری بیش از تعداد مجروحان نظامی اسرائیل در جنگ میدانی است. مراکز کمک‌های اولیه روان‌شناختی طی مدت کوتاهی حدود 6 هزار درخواست از طریق اینترنت و تلفن دریافت کرده‌اند. مدیر یکی از این مراکز موسوم به «عران» گفته بود: «ما شاهد افزایش سطح ترس در تمام بخش‌های جامعه اسرائیل بودیم.» افزون بر این، یک مرکز روان‌درمانی اسرائیلی نیز آمار داده است که طی درگیری‌های اخیر، هزاران صهیونیست مبتلا به هراس و اضطراب به این مرکز مراجعه کردند و یک‌چهارم از افراد مراجعه‌کننده، از پسران و دختران هم‌مرز با نوار غزه بودند. مجموع این عوامل، گویای این حقیقت است که ادامه جنگ به دلیل آسیب‌های روحی و روانی در میان نظامیان و غیرنظامیان، عملاً ممکن نبود.
4. در طول 73 سال گذشته، این اولین بار است که صهیونیست‌ها این حجم از ضربات نظامی را دریافت کرده‌اند ولی جرأت ورود به نبرد زمینی در باریکه غزه را پیدا نکردند. مقاومت در خلال جنگ، بارها به صهیونیست‌ها پیام داد که بی‌صبرانه منتظر قدوم نحس آن‌هاست تا درسی فراموش ناشدنی به آن‌ها بدهد اما اطلاعات جسته‌وگریخته‌ای که از قدرت حماس و جهاد اسلامی داشتند، باعث شد درهای جهنم را به روی خود باز نکنند. مقاومت از سال 2014 به این‌سو، زیرساخت‌های خود را تقویت کرده و اکنون می‌تواند سلاح‌های پیشرفته‌ای همچون موشک «عیاش-250» و «قاسم» را تولید کند، ضمن اینکه در ساخت اکثر تسلیحات سبک و متوسط نیز به خودکفایی چشمگیری دست‌یافته است.
5. طبق گزارش‌های رسمی رسانه‌های صهیونیستی، شهرک‌نشینان اسرائیلی بیش از آنکه به اراجیف مقامات خود اعتماد داشته باشند، بیانیه‌های رسمی گردان‌های «عزالدین قسام» و «سرایا القدس» را باور کرده‌اند و این اتفاق، حاکی از مدیریت بالای روانی و دست برتر مقاومت بود. شاخه‌های نظامی حماس و جهاد همچنین قابلیت غیرقابل‌پیش‌بینی بودن را در بخش‌های تاکتیکی و تکنیکی، اطلاعاتی و آفندی تقویت کرده و سراسیمه بودن مقامات اسرائیلی برای برقراری آتش‌بس حاکی از همین رونمایی‌های شگفت‌انگیز بود.
نکته پایانی اینکه روح حاکم بر ارکان مقاومت در همه جبهه‌ها به‌نحوی‌که هزاران نیروی یمنی آماده اعزام به غزه شدند، گردان‌های مقاومت عراقی برای پیوستن به مجاهدان فلسطینی لباس رزم پوشیدند و ... جایگاه تفکر سردار سلیمانی را در نبرد اخیر، نمایان‌تر کرد و نشان داد هم‌افزایی و همگرایی جریان‌های ضد صهیونیستی، در سطح بسیار مؤثری رخ‌داده است. از رهگذر همین دیدگاه است که طرح چند صد میلیارد دلاری معامله قرن شکست خورد و امروز حتی خوش‌بین‌ترین متحدان اسرائیل، به‌سختی قائل به ادامه عمر این رژیم پس از سال 2025 هستند.

لینک کوتاه:
https://www.payamevijeh.ir/Fa/News/666506/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

صدا و سیما از ابزار مهم در ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت است

امضای 7 سند و تفاهم‌نامه همکاری میان ایران و کوبا/ رئیسی: نظام ناعادلانه جهانی باید پایان پذیرد

16 سال بعد؛ اولین نسخه آزمایشی اندروید را ببینید

اسپاتیفای جمع و جور می‌شود

آیا افشای فساد واردات چای انتخاباتی است؟! یک حقوقدان: دادگاه این فساد باید علنی باشد؛ مگر اینکه حامیانشان نفوذ داشته باشند! فقط 300 میلیون دلار سود خالص درجا داشتند / پرونده هلدینگ یاس از چشم مردم پنهان ماند!

خاطره محمدعلی رحمانی از ضبط و ثبت درس‌ها و سخنرانی‌های امام در نجف توسط مرحوم آیت‌الله رحمت

دبیرخانه منطقه‌ای کانون نوجوانان با بیش از 600 نفر عضو در منطقه 19 افتتاح شد

دستگیری فرد حیوان‌‌آزار در اردبیل

5 کارخانه تولید اقلام تزریقی تعطیل شد

صعود 44 هزار واحدی بورس؛ شاخص کل از سطح 2 میلیون و 160 هزار واحد عبور کرد

سخنگوی صنعت برق: هیچکدام از نیروگاه‌های تهران از سوخت مازوت استفاده نمی‌کنند

تفاوت طراحی دوربین پریسکوپی گلکسی S24 اولترا با S23 اولترا را ببینید

واکنش وزارت ارتباطات به بازداشت مدیرعامل یک پیام‌رسان داخلی

کنایه معنادار سعید جلیلی به عزاداران فوت مهسا امینی روی آنتن زنده تلویزیون/ ویدئو

استقبال پرسنل شرکت نوسازی عباس‌آباد از اهدای خون

جهش روبه جلو زیرساخت‌های شهری با اجرای مستمر بازدیدهای 360 درجه در مناطق

پیام تسلیت رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در پی درگذشت مادر شهیدان والامقام «زندیه»

مدیرعامل یکی از پلتفرم‌های ایرانی بازداشت شد

توضیح قوه‌قضاییه درباره دستگیری مدیر عامل سروش

اعلام قیمت قطعی 6 خودرو وارداتی

تاریخ رونمایی گلکسی بوک 4 فاش شد

محسن هاشمی: اگر امر به معروف در مترو خودجوش است چرا کسی گردن نمی گیرد؟

تولید برق از تأسیسات تقویت فشار گاز کلید خورد

درختان منطقه 2 آماده خواب زمستانی می‌شوند

توسعه همکاری‌های آموزشی وزارتخانه‌های نفت ایران و عراق

تشییع شهید مدافع حرم در منطقه 14

ایجاد ارزش افزوده با استفاده از هوشمندسازی میدان‌های نفت و گاز

ایران و کوبا در بخش‌های مختلف از جمله انرژی یادداشت‌ تفاهم و اسناد همکاری امضاء کردند

پیام تسلیت رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در پی درگذشت پدر شهیدان والامقام «سلطانی‌پور»

زمان تشکیل دولت وحدت ملی فلسطین فرا رسیده است

اکران پویش فرهنگی «تهران محیط زیستِ من» در پایتخت

مجری شبکۀ گلستان در برنامه زنده بیهوش شد

دردسرهای آموزش مجازی برای خانواده‌ها؛ مادرانی که بلاتکلیفند

تلاش بازار طلا و سکه برای افزایش قیمت؛ دلار به نیمه کانال 50 هزار تومان رسید

مخالفت وزیر صمت با محدودیت واردات لوازم خانگی

اپل همزمان‌ با توسعه مودم 5G از همین‌ حالا به استاندارد 6G فکر می‌کند

افراد دارای معلولیت می‌توانند در سامانه "من شهردارم" مطالبات خود را پیگیری کنند/ ضرورت تشکیل کمیته‌هایی برای پیگیری مطالبات معلولین تهران

کاهش ترافیک جنوب به شمال خیابان کارگر با اجرای رفیوژ میانی در منطقه 11

هشدار سونامی، بعد از زلزله 7 ریشتری فیلیپین

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: اگر می‌خواهید آنفلوانزا نگیرید، واکسن بزنید!

وداع اسلام‌شهری‌ها با ‌شهید مدافع حرم‌

فرزین: هدف بانک مرکزی مهار تورم بدون آسیب به رشد اقتصادی است

پایان فناوری‌های 2G و 3G در آمریکا

از فرماندهان حوزه‌های بسیج ناحیه کربلا در منطقه 4 تقدیر شد

مراسم تشییع پیکر آیت‌الله محمدرضا رحمت در حسینیه جماران برگزار شد

موسوی لاری: آیت‌الله رحمت یکی از بهترین یاران امام خمینی(س) بود

سخنگوی وزارت خارجه: تضمین لازم درباره استفاده از پول ایران در قطر را دریافت کردیم/ دولت آمریکا اکنون یک طرف جنگ است

سرقت 20 میلیاردی مرد ورشکسته از طلافروشی

فرهیختگان مدعی شد: آمارهای متناقض درباره علل آلودگی هوا

آتش سوزی کپسول گاز پژو 206 در تهران

© - www.payamevijeh.ir . All Rights Reserved.