پیام ویژه

آخرين مطالب

مقام شورای عالی بیمه سلامت: حق بیمه دهک های یک تا 3 رایگان شد فرهنگی و اجتماعی

  بزرگنمايي:

پیام ویژه - مهر / معاون دبیرخانه شورای عالی بیمه سلامت، جزئیات کامل تعرفه‌های خدمات تشخیصی و درمانی سال 1401 را تشریح کرد.
سعید معنوی، با عنوان این مطلب که رشد 19.5 درصدی تعرفه‌های خدمات تشخیصی و درمانی در بخش دولتی و رشد 24 درصدی تعرفه‌های خدمات تشخیصی و درمانی در بخش خصوصی روز یکشنبه چهارم اردیبهشت 1401 مورد تصویب هیأت وزیران قرار گرفت، گفت: میزان رشد تعرفه‌های خدمات تشخیصی و درمانی در بخش دولتی در سال 1401 نسبت به سال قبل، به این صورت است که ویزیت پزشکان در بخش سرپایی 20 درصد، جز فنی کلیه خدمات و مراقبت‌های سلامت 30 درصد، هزینه تخت روز 30 درصد، سرانه پزشک خانواده و مراقبت سلامت 28.5 درصد، جز حرفه‌ای خدمات و مراقبت‌های سلامت در بخش بستری 35 درصد، جز حرفه‌ای خدمات و مراقبت‌های سلامت در بخش سرپایی 12.5 درصد و سرانه حق بیمه خدمات درمانی 28.5 درصد رشد داشته است.
وی افزود: در زمینه محتوای نسخه الکترونیک در تعرفه‌های سال 1401، در همه بخش‌های ارائه دهنده خدمت اعم از دولتی و غیر دولتی، درج کد تشخیصی بر اساس کدینگ استاندارد ابلاغی وزارت بهداشت، در برنامه نسخه الکترونیکی سلامت برای کلیه ارائه دهندگان خدمات سلامت در بخش سرپایی و بستری الزامی شده است.
معنوی همچنین با اشاره به ابلاغ تعرفه و ارزش نسبی بسته خدمات و مراقبت‌های پرستاری، گفت: در تعرفه‌های سال جاری، در راستای اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری مصوب سال 1386 و در راستای افزایش انگیزه و ماندگاری بهتر کادر پرستاری، تعرفه و ارزش‌های نسبی بسته‌های خدمات و مراقبت‌های پرستاری به همراه ضریب ریالی مربوطه تعیین شده است.
وی در ادامه درباره وضعیت تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری در سال 1401 نیز گفت: قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری در سال 1386 مصوب شد و در طول این سال‌ها علی‌رغم اینکه همواره به عنوان یک مطالبه جدی از سوی گروه پرستاری پیگیری می‌شد، اما به علت عدم تخصیص منابع و عدم همراهی ذی نفعان مختلف، عملیاتی نشد.
وی افزود: این موضوع حتی در دو سال اخیر با تذکر مقام معظم رهبری در روز پرستار نیز روبرو شد. در نهایت، پس از برگزاری جلسات متعدد کارشناسی و بررسی ابعاد و چالش‌های اجرای آن برای نظام سلامت کشور با تدبیر و همراهی اعضای شورای عالی بیمه سلامت کشور و به پاس جان‌فشانی و ایثار کادر پرستاری بویژه در دوره بحران همه‌گیری کرونا با اختصاص منابع مالی کافی، آئین‌نامه اجرایی آن در هیأت وزیران مصوب و در قالب تعرفه‌های خدمات تشخیصی و درمانی سال 1401 عملیاتی شد.
معنوی گفت: بر اساس مصوبه هیأت وزیران ارزش نسبی بسته مراقبت‌های پرستاری و ضریب ریالی مربوطه تعیین شده است و در سطح مراکز سرپایی و بستری همه بخش‌های دولتی و غیردولتی لازم الاجرا خواهد بود. تعرفه‌های ابلاغی ملاک پرداخت کارانه به گروه پرستاری است و با اجرای آن پرداخت کارانه در راستای افزایش انگیزه و ماندگاری بهتر کادر پرستاری اصلاح خواهد شد.
معنوی درباره وضعیت پرداخت از جیب مردم در تعرفه‌های پزشکی سال 1401، گفت: جهت حفاظت مالی از مردم هم راستا با قانون بودجه سال 1401، فرانشیز بیماران در سه دهک اول درآمدی نسبت به سال 1400 هیچ افزایشی ندارد و حتی در مواردی پرداختی کاهش هم یافته است. به طوری که بیماران این دهک‌ها، برای خدمات بستری به جای 10 درصد، 5 درصد و برای خدمات سرپایی به جای 30 درصد، 20 درصد پرداخت خواهند کرد. همچنین کاهش پرداخت از جیب مردم در بخش دولتی برای مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی نیز در تعرفه‌گذاری امسال مورد نظر بوده و برای مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی سهم پرداختی در خدمات بستری، رایگان و در خدمات سرپایی فرانشیز از 30 درصد به 15 درصد کاهش یافته است. در عین حال شاهد کاهش پرداخت از جیب مردم برای خدمات اورژانسی نیز در تعرفه‌گذاری امسال بوده‌ایم. به طوری که در سال 1401، مردم برای خدمات اورژانسی به‌جای 30 درصد 10 درصد پرداختی خواهند داشت.
معنوی درباره نحوه مشخص شدن سه دهک اول درآمدی هنگام مراجعه به مراکز درمانی، گفت: بر اساس پایگاه رفاه ایرانیان، دهک هر فرد تعیین می‌شود. سپس سازمان بیمه سلامت ایران در سامانه نسخه الکترونیکی خود این افراد را نشاندار و به طور رایگان بیمه می‌کند. بر این اساس وقتی نسخه پزشک برای این افراد نوشته می‌شود، از آنجایی که این افراد نشان‌دار هستند وقتی به مراکز درمانی یا داروخانه مراجعه می‌کنند، فرانشیز آنها کاهش پیدا می‌کند (از 30 به 20 برای خدمات سرپایی و از 10 به 5 برای خدمات بستری) تا از این طریق فرانشیز آنها نسبت به سال 1400 افزایشی نداشته باشد.
وی افزود: در راستای حفاظت مالی از بیماران خاص و صعب‌العلاج مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور، فرانشیز خدمات سرپایی در قالب نظام ارجاع رایگان خواهد بود. همچنین به سازمان‌های بیمه‌گر پایه اجازه داده شده است بر اساس منابع مالی مصوب، برای افراد بالای 65 سال، کودکان، معلولین، بستری‌های طولانی مدت در بخش‌های مراقبت ویژه، بیماران فوتی، بیماران خاص و صعب‌العلاج و شهرهای فاقد مراکز ملکی برای بیمه‌شدگان سازمان تأمین اجتماعی نسبت به کاهش سهم بیمار اقدام کنند. همچنین به وزارت بهداشت، هم اجازه داده شده است، صرفاً برای خدمات دندانپزشکی که در مراکز جامع خدمات سلامت انجام می‌شوند، نسبت به کاهش سهم بیمار اقدام کند.
معنوی درباره نرخ حق بیمه درمان در سال 1401 نیز گفت: حق بیمه در دهک‌های یک تا سه درآمدی رایگان شد و حق بیمه دهک‌های چهار تا هشت درآمدی نیز کاهش یافت. دهک‌های اول تا سوم درآمدی به صورت رایگان توسط سازمان بیمه سلامت ایران تحت پوشش بیمه قرار خواهند گرفت. حق بیمه دهک چهارم تا هشتم نیز به طور قابل ملاحظه کاهش یافته است تا از این طریق کلیه مردم ایران تحت پوشش بیمه پایه قرار گیرند.
وی درباره تعرفه ویزیت در بخش دولتی در سال 1401 گفت: ویزیت پزشکان و کارشناسان پروانه‌دار در بخش سرپایی دولتی در برنامه نسخه الکترونیک سلامت به این صورت است؛ پزشکان، دندان‌پزشکان عمومی و دکترای تخصصی در علوم پایه (PHD) پروانه‌دار 23 هزار و 300 تومان، پزشکان فوق تخصص، دوره تکمیلی تخصصی و پزشکان فوق تخصص، دوره تکمیلی تخصصی کودکان و نوزادان برای معاینه گروه سنی 18 سال و بالاتر 35 هزار و 200 تومان، پزشکان فوق تخصص، دوره تکمیلی تخصصی کودکان و نوزادان برای معاینه گروه سنی زیر 18 سال 42 هزار و 200 تومان، پزشکان متخصص روانپزشکی 36 هزار و 800 تومان و پزشکان فوق تخصص روان‌پزشکی 43 هزار و 800 تومان که از میان حداقل 70% هزینه، توسط سازمان‌های بیمه گر پایه پرداخت می‌گردد.
معنوی در ادامه گفت: همچنین تعرفه گلوبال خدمات درمان اعتیاد و سو مصرف مواد در بخش دولتی در سال 1401 به‌روز رسانی شده و بر اساس شناسنامه‌ها و استاندارهای خدمت، بازنگری شده است.
معنوی در ادامه صحبت‌هایش درباره مهمترین جزئیات تعرفه‌های خدمات تشخیصی و درمانی سال 1401 در بخش خصوصی نیز گفت: میزان رشد تعرفه‌های خدمات تشخیصی و درمانی در بخش خصوصی در سال 1401 نسبت به سال قبل، به این صورت است که ویزیت پزشکان در بخش سرپایی 30 درصد، جز فنی کلیه خدمات و مراقبت‌های سلامت 46 درصد، جز فنی بخش آزمایشگاه 40 درصد، تعرفه خدمات دندانپزشکی 28 درصد، هزینه تخت روز 40 درصد، جز حرفه‌ای خدمات و مراقبت‌های سلامت 10 درصد، جز حرفه‌ای خدمات و مراقبت‌های سلامت برای خدمات هشتک دار (عمدتاً آزمایشگاه و رادیولوژی) 18 درصد رشد داشته است.
معنوی در ادامه گفت: همچنین تعرفه گلوبال خدمات درمان اعتیاد و سو مصرف مواد در بخش خصوصی نیز در سال 1401 به‌روز رسانی شده و بر اساس شناسنامه‌ها و استاندارهای خدمت، بازنگری شده است. همچنین تعرفه خدمات پرستاری در منزل نیز به‌روزرسانی شده و بر اساس تعرفه‌های مرجع مورد بازنگری قرار گرفته‌اند.
وی درباره میزان تعرفه ویزیت در بخش خصوصی در سال 1401 گفت: ویزیت پزشکان و کارشناسان پروانه‌دار در بخش سرپایی خصوصی در برنامه نسخه الکترونیک سلامت به این صورت است؛ پزشکان، دندان‌پزشکان عمومی و دکترای تخصصی در علوم پایه (PHD) پروانه‌دار 69 هزار تومان، پزشکان فوق تخصص، دوره تکمیلی تخصصی و پزشکان فوق تخصص، دوره تکمیلی تخصصی کودکان و نوزادان برای معاینه گروه سنی 18 سال و بالاتر 132 هزار تومان، پزشکان فوق تخصص، دوره تکمیلی تخصصی کودکان و نوزادان برای معاینه گروه سنی زیر 18 سال 158 هزار تومان، پزشکان متخصص روانپزشکی 138 هزار تومان و پزشکان فوق تخصص روان‌پزشکی 157 هزار تومان.
وی درباره میزان پرداخت از جیب مردم برای تعرفه ویزیت اظهار کرد: 70 درصد نرخ تعرفه ویزیت در بخش دولتی توسط سازمان‌های بیمه‌گر پایه پرداخت می‌شود و در بخش خصوصی مابه‌التفاوت آن تا سقف تعرفه‌های بخش خصوصی، توسط مردم و یا نهادهای بیمه‌گر تکمیلی پرداخت می‌شود.

لینک کوتاه:
https://www.payamevijeh.ir/Fa/News/831016/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

ورزش کیش در آستانه یک تحول تاریخی

اوکراین: دست برتر جنگ اکنون در اختیار روسیه است

یک ادعای عجیب در مورد قطعات خودروهای ایرانی

قتل نگهبان جوان در نزدیکی مترو اقدسیه/ کشف جسد توسط همسایه ها !

ایران در واکنش به ترورهای اسرائیل، 20 شخصیت صهیونیستی را تاکنون به هلاکت رسانده است

گلکسی M13 با طراحی آشنا معرفی شد

جدال جدید گوگل و اپل بر سر حباب‌های سبز و آبی

جریمه 150 میلیون دلاری توییتر برای فریب کاربران

توافق اقتصادی تهران-مسکو

بررسی حذف ممنوعیت واردات 4 تا 5 قلم کالا در دولت

آخرین آمار جان‌باختگان در متروپل آبادان

شرط طبیعی شدن روابط ایران و آمریکا از زبان امیرعبداللهیان

ایران 5 میلیون تن غله از روسیه وارد می‌کند

حال هوش اجتماعی کودک‌تان چطور است؟

خدمات ویژه مترو تهران در مراسم سلام فرمانده

شماره 499 هفته‌نامه حریم‌امام منتشر شد + دریافت فایل

تحلیل جدیدترین لیست تیم ملی فوتبال ایران؛ چشمان اسکوچیچ بسته است؟

قیمت جدید ارزان ترین خودروهای بازار (5 خرداد)

پیام رهبر انقلاب برای حادثه فروریختن متروپل آبادان

چرا مجلس یازدهم انقلابی است؟

آخرین جزئیات و تصمیمات پیش رو در خصوص حادثه متروپل آبادان

170 ساعت جست‌وجوی نافرجام کودک گمشده در جنگل

بازدهی هفتگی بورس تهران؛ نزول پس از 5 هفته

بازی BioShock: The Collection عنوان رایگان بعدی فروشگاه اپیک گیمز است

توییتر به دلیل سو استفاده از داده‌های کاربران، جریمه 150 میلیون دلاری پرداخت می‌کند

برگزاری کنگره جهانی UCLG در قونیه/شهردار تهران نایب رئیس سازمان شهرهای متحد ماند

سرنگونی پهپاد اسرائیلی در جنوب لبنان

تمرین 80 دقیقه‌ای پرسپولیسی‌ها با کُری‌خوانی

چهار دستور رئیس جمهور به مدیران اجرایی در جلسه فوق‌العاده بررسی حادثه متروپل آبادان

رئیسی: سخنانم درباره تصمیمات سخت اقتصادی درست منعکس نشد

دادستان اهواز: آزمایش DNA هویت جسد مالک متروپل را تایید کرد

لحظه ریختن آب سرد بر روی سر خلبان شهید «محمدجواد بای»

ابتلای نوزاد رها شده در زباله‌ به عفونت‌ داخلی

مشکل جداسازی یارانه فرزندان حل شد؟

لونا چگونه بازار رمزارزها را به خاک و خون کشید؟

جنگ انتظارات در بازار سکه

ثبت سفارش آیفون، 2 برابر مصرف سال گذشته!

پیش بینی قیمت بیت کوین؛ 22 هزار یا 100 هزار دلار؟

رندرهای مفهومی آیفون 14 پرو تغییرات طراحی آن را نشان می‌دهد

محققان اطلاعات کوانتومی را از طریق شبکه کوانتومی انتقال می‌دهند

اپل تولید 220 میلیون آیفون را در سال 2022 هدف‌گذاری می‌کند

احمد ساعی درگذشت

استقراض دولت از قلک دوم

ایمنی شهروندان در خطر

محمد مخبر: توسعه مناسبات با مسکو سیاست‌ راهبردی تهران است

بهره برداری از پروژه عمرانی در منطقه 5

برگزاری اجتماع خانوادگی سلام فرمانده با حضور صدهزار نفری در ورزشگاه آزادی

آتش‌سوزی یک کارگاه تزریق پلاستیک در تهران‌پارس

واکنش مدیر رسانه‌ای تیم ملی به لغو بازی کانادا

دادستان اهواز: پزشکی قانونی هویت جسد حسین عبدالباقی را تایید کرد